Reklama

Polska

Katowice: rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Machy

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks. Jana Franciszka Machy, kapłana – męczennika, zamordowanego w czasie II Wojny światowej. Liturgii przewodniczy kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim modlą się liczni biskupi, przedstawiciele duchowieństwa i wierni. - Dziś nade wszystko dziękujemy za dar świętego życia kapłana Jana Franciszka Machy, którego beatyfikację przeżywamy – powiedział w słowie powitalnym metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

2021-11-20 10:26

[ TEMATY ]

Ks. Jan Macha

Archidiecezja Katowicka

Eucharystię koncelebruje m.in. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, a także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z arcybiskupem seniorem i biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej. Obecny jest bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce oraz przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej.

We Mszy św. uczestniczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz instytucji, członkowie rodziny ks. Jana Machy, duchowieństwo i liczni wierni.

Reklama

W słowie powitalnym abp Wiktor Skworc nawiązał do zamieszczonego nad wejściem do katedry Chrystusa Króla napisu „Soli Deo honor et gloria”. – To słowa, które w czasach stalinizmu, kiedy człowiek czynił siebie bogiem, nasi przodkowie wypisali na frontonie katowickiej katedry, poświęconej w 1955 roku – powiedział – Samemu Bogu cześć i chwała, i dziękczynienie za owoce świętości w naszym lokalnym Kościele – mówił na początku liturgii metropolita katowicki. – Dziś nade wszystko dziękujemy za dar świętego życia kapłana Jana Franciszka Machy, którego beatyfikację przeżywamy.

Witając zaproszonych gości – m.in. licznie przybyłych duchownych, osoby życia konsekrowanego, alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, przedstawicieli świata nauki i polityki, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń kościelnych – zwrócił się do delegata papieskiego, kard. Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by w imieniu Ojca Świętego Franciszka dokonał aktu beatyfikacji.

Abp Skworc pozdrowił wszystkich wiernych, zarówno obecnych na uroczystości beatyfikacyjnej i tych łączących się za pośrednictwem transmisji telewizyjnej i radiowej. Szczególnie wyróżnił parafian przybyłych z parafii rodzinnej ks. Machy – św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym oraz z parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej - miejsca posługi duszpasterskiej ks. Jana. Przywitał również całą rodzinę nowego błogosławionego, jak i krewnych straconego z ks. Janem kleryka Joachima Guertlera.

Reklama

Eucharystia sprawowana jest w języku łacińskim i polskim. Podczas liturgii zabrzmi Missa Ioannis Pauli Secundi tyskiego kompozytora Henryka Jana Botora. Po raz pierwszy kompozycja ta została wykonana w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Oprawę liturgii zapewnia chór i orkiestra „Canto ergo sum” pod dyrekcją ks. Bartosza Zygmunta.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„To jest święty albo idiota!” – wywiad z postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy

2021-11-18 12:47

[ TEMATY ]

Ks. Jan Macha

Vatican News

- Dobrze odnosił się do swoich oprawców. Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: „To jest albo święty albo idiota!” – informuje ks. Damian Bednarski, postulator w procesie beatyfikacyjnym śląskiego męczennika. W sobotę 20 listopada w Katowicach ks. Jan Macha zostanie beatyfikowany.

Marcin Przeciszewski, KAI: Polska niebawem będzie mieć kolejnego błogosławionego męczennika w osobie ks. Jana Machy, młodego kapłana archidiecezji katowickiej, który ma zostać wyniesiony na ołtarze 20 listopada br. w Katowicach. Na czym polegała świętość tego zaledwie 28-letniego księdza?

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Ala Tracz i Małe TGD w utworze pt. „ Jesteś”

2021-12-06 13:26

[ TEMATY ]

TGD

Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

W tekstach znajdziemy dużą dawkę poczucia humoru, cenne rady, wyliczanki i wzruszające frazy prosto z serca, np. te o byciu on-line, ale z niebem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję