Reklama

Niedziela Lubelska

Świętość dla każdego. Parafia Miłosierdzia Bożego w Chełmie

2021-11-22 06:45

Tadeusz Boniecki

W niedzielę 14 listopada chełmska parafia Miłosierdzia Bożego przeżywała uroczystości odpustowe ku Czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Były połączone z wizytacją kanoniczną i bierzmowaniem młodzieży. Wizytację przeprowadził bp Adam Bab.


Być bliżej Boga

Reklama

Od wielu lat właśnie z tej wspólnoty parafialnej na cały Chełm rozlewa się kult Bożego Miłosierdzia i św. siostry Faustyny. Wierni z całego miasta z gorliwością oddają się pod opiekę Bożego Miłosierdzia i Ostrobramskiej Pani. Szczególną okazją ku temu jest listopadowy odpust parafialny. W tym roku miał on szczególny wymiar, bowiem był połączony z wizytacją kanoniczną przeprowadzoną przez bp. Adama Baba. Pasterz głosił homilie, zapoznawał się z życiem duchowym parafii, rozmawiał, nauczał, umacniał wszystkich w wierze i zachęcał do gorliwego życia wiarą na co dzień.

Po pierwszej porannej Mszy św. bp Bab spotkał się z ministrantami, lektorami oraz młodzieżą działającą w parafialnym Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży „Effatha”. Działalność KSM w parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie swymi początkami sięga jesieni 2011 r. Wspólnota powstała z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Krzysztofa Krakowiaka. Oficjalnie zarejestrowano ją w 2012 r. Pierwszy zarząd tworzyli: Karolina Nafalska (prezes) oraz Anna Urzędowska, Adrian Nafalski, Karolina Kożniewska i Klaudia Nadworska. W najlepszym czasie do parafialnego KSM należało 30 osób. Od 2016 r. prezesem oddziału jest Patrycja Ćwiek, jej zastępcą Klaudia Nadworska, skarbnikiem Katarzyna Hurko, sekretarzem Renata Bernat i jej zastępcą Michał Nowak. Jak mówi jedna z młodych osób „KSM jest dla mnie wspólnotą, dzięki której mogę być bliżej Boga, bliżej ludzi, przyjaciół. Odkąd tu przychodzę, jestem bardziej otwarta, nie wstydzę się swojej wiary. Tutaj czuję bliskość innych i jestem bardzo szczęśliwa”.

W trakcie wizytacji bp Adam Bab spotkał się również z wiernymi modlącymi się w kaplicy w Strupinie Dużym. W kościele parafialnym odbyło się także spotkanie z kolejnymi grupami duszpasterskimi. Tym razem uczestniczyli w nim przedstawiciele wspólnot: Legion Maryi, Kółka Różańcowe, Krąg Biblijny, Koło Przyjaciół Radia Maryja oraz członkowie Rady Parafialnej. Byli też członkowie parafialnego Zespołu Synodalnego. Pasterz słuchał i prowadził aktywny dialog z uczestnikami. Prosił, aby świeccy z odwagą przyjmowali misję jaką mają do wypełnienia w swojej parafii. Ksiądz biskup udzielił również sakramentu chrztu św. najmłodszemu parafianinowi przyniesionemu do świątyni przez rodziców.

Reklama

Świętość w życiu młodego człowieka

Podczas sumy odpustowej bp Adam Bab udzielił sakramentu bierzmowania 60 osobowej grupie młodych parafian. Do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież została znakomicie przygotowana przez ks. Mariusza Kruka. Na początku uroczystości proboszcz ks. Krzysztof Maksymowicz poprosił pasterza o umocnienie młodych i wylanie na nich darów Ducha Świętego. Pasterza powitali też rodzice kandydatów do bierzmowania. – Przed laty w czasie chrztu św. naszych dzieci przyjęliśmy na siebie obowiązek wychowania ich w wierze. Wspierani przez kapłanów, katechetów i nauczycieli, dokładaliśmy starań aby jak najlepiej przygotować ich do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Dziś pragniemy, aby dzięki posłudze księdza biskupa, stąpił na tych młodych Duch Święty, by nabrali odwagi do mężnego wyznawania wiary - mówili.

W słowie skierowanym do zebranych, ksiądz biskup podkreślał potrzebę obecności Ducha Świętego w codziennym życiu. Wskazywał także na znaczenie świętości w życiu młodego człowieka. Podał przykład życia w świętości bł. Carla Acutisa. – Jemu wystarczyło 15 lat życia, aby zostać świętym. Dzisiaj w tym wieku nikt z was nie myśli jeszcze pewnie o świętości. Jednak nie ma innej możliwości. Chcecie być świętymi. O to też chodzi w sakramencie bierzmowania. Trzeba się zaprzyjaźnić z Bogiem i iść przez resztę życia razem z Nim, tak jak bł. Carlo - wyjaśniał bp Adam Bab. – Carlo Acutis zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. Ale mając zaledwie 7 lat, rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Jak to ma się do was? Chodzi o to, aby nie zmarnować czasu danego przez Boga. Bez względu na to, ile będziecie lat żyć. Wy też macie dzisiaj po 15 lat. To nie jest za wcześnie, aby was zaprosić do świętości - mówił ksiądz biskup. Podkreślił, że aby relacja z Bogiem nie była udawana, to trzeba ją pielęgnować. - Nie chodzi o „chodzenie” do kościoła. Chodzi o przybywanie na spotkanie z Bogiem. Wiarę trzeba wyznawać mężnie. W waszych rękach jest życie szczęśliwego człowieka. W bierzmowaniu chodzi o to, abyście wybrali dzisiaj Boga jako waszego towarzysza szczęśliwego życia. Jednak to musi być wasz wybór - podsumował. Podczas sumy bp Adam Bab zachęcał młodzież do włączenia się w życie wspólnotowe parafii.

Sprawozdanie proboszcza

Ważną częścią wizytacji kanonicznej było złożenie sprawozdania z życia parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie przez proboszcza ks. kan. Krzysztofa Maksymowicza. Parafia została erygowana w 1993 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Jej terytorium wydzielono z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Chrystusa Odkupiciela i Ducha Świętego. Inicjatorem jej powstania i pierwszym proboszczem był ks. kan. Kazimierz Malinowski. Świątynię parafialną wzniesiono wcześniej z przeznaczeniem na kaplicę wojskową. Po utworzeniu parafii została ona rozbudowana. Poświęcenie rozbudowanej już części świątyni miało miejsce w 1999 r. Do parafii należy też wybudowana w 1984 r. kaplica św. Stanisława w Strupinie Dużym. Przy parafii funkcjonuje Ośrodek Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w ramach którego działają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Parafia liczy prawie trzy tysiące wiernych. Na jej terenie działają szkoły: Społeczna Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa w Strupinie Dużym oraz Zespół Szkół Technicznych. Od lipca tego roku proboszczem parafii jest ks. kan. Krzysztof Maksymowicz. Jego poprzednik ks. kan. Andrzej Majchrzak został proboszczem parafii w Łęcznej. Od 2016 r. wikariuszem w parafii jest ks. Mariusz Kruk. – Warto podkreślić piękną pracę ks. Mariusza, zwłaszcza z młodzieżą, nie tylko parafialną, ale też z całego miasta i dekanatu. Ks. Mariusz jest gorliwym duszpasterzem i bardzo dobrym organizatorem - podkreślał ksiądz proboszcz. – W życiu parafii bardzo pięknie udziela się też misjonarz rodak ks. Jerzy Garda. W parafii pracuje organista Józef Głaz i pani Bożena Śmigielska, która przygotowuje posiłki w Domu Parafialnym. Księży w katechizacji wspiera czworo świeckich katechetów - mówił ks. Maksymowicz. Od ostatniej wizytacji biskupiej w parafii udzielono 153 chrztów, pobłogosławiono 47 sakramentalnych związków małżeńskich, 153 osoby przystąpiły do bierzmowania, a 140 dzieci przyjęło pierwszą Komunię św. W tym czasie 177 osób odprowadzono do wieczności. Przed nami są też nowe wyzwania duszpasterskie, takie jak troska o rozwój grup duszpasterskich, budowanie wspólnot młodzieżowych, troska o kult Bożego Miłosierdzia, rozwijanie duszpasterstwa pielgrzymkowego - podsumował ks. Maksymowicz.

Czas od ostatniej wizytacji to także okres remontów i inwestycji parafialnych; było ich dużo. Te najważniejsze to: remont dolnego kościoła, kamienne obłożenie schodów wejściowych do zakrystii, nowe sedilla w kościele i kaplicy, nowy ołtarz polowy. Od lipca tego roku nowemu proboszczowi ks. Krzysztofowi Maksymowiczowi udało się już dzięki nieocenionemu wsparciu parafian wyremontować i pomalować dach na kościele i zautomatyzować dwa dzwony wieży parafialnej. - W planach mamy jeszcze usprawnienie i wymianę nagłośnienia w kaplicy, wykonanie konfesjonału do kaplicy. Chcemy też zająć się organami w kościele parafialnym oraz drzewostanem na zewnątrz świątyni. Ostatnim punktem odpustu były podziękowania, jakie proboszcz ks. Krzysztof Maksymowicz złożył wszystkim, dzięki którym cała wspólnota parafialna rozwija się i nabiera duchowego blasku.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

Ala Tracz i Małe TGD w utworze pt. „ Jesteś”

2021-12-06 13:26

[ TEMATY ]

TGD

Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

W tekstach znajdziemy dużą dawkę poczucia humoru, cenne rady, wyliczanki i wzruszające frazy prosto z serca, np. te o byciu on-line, ale z niebem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję