Reklama

Niedziela Małopolska

Zdradzili czy ratowali resztki polskości?

W siedzibie Centrum Edukacji Patriotycznej im. Prof. Feliksa Konecznego 24 listopada odbył się wykład dr. Macieja Korkucia zatytułowany „Granatowa policja - fakty, nieporozumienia, przekłamania”.

2021-11-25 13:54

Norbert Polak

Czy obraz zdrajców przypisany funkcjonariuszom granatowej policji jest prawdziwy?

Czy obraz zdrajców przypisany funkcjonariuszom granatowej policji jest prawdziwy?

Doktor Maciej Korkuć wyjaśnił tło decyzji o powołaniu policji na terenie generalnego gubernatorstwa i konsekwencje podejmowanego wyboru. - Niemcy stworzyli służbę policyjną, wykorzystując swoją siłę, przymus, zarządzenie, które zmuszało policjantów, wcześniej pełniących służbę w policji państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do tego, żeby się stawili na rozkaz. To jest sytuacja skomplikowana, w której człowiek sam musi podjąć decyzję. Jedni zgadzają się, niektórzy od razu się chowają i nie zgłoszą się. Są tacy, którzy nie mają gdzie się schować. Żyje w Krakowie, nie ma dokąd uciec z rodziną, przychodzi okupacja, wszyscy wiedzą, że jest policjantem.

Doktor Korkuć zauważył, że w funkcjonariuszach granatowej policji rodziły się dylematy i próby ratowania narodu polskiego. Z kolei 3000 mundurowych uczestniczących w obronie Warszawy, zostało zmuszonych do służby zapisami aktu kapitulacyjnego. - Część funkcjonariuszy uważała, że lepiej, żeby była policja, która będzie tępić ostrze okupacji, złożona z Polaków, niż żeby to byli sami Niemcy, być może będzie okazja coś im wyrwać. Niektórzy od razu myśleli o podwójnej grze. Ale podwójna gra to tak, jak agenci wysyłani do obozu wroga — muszą godzić jawne życie z tym tajnym.

Reklama

Historyk zauważył, że Niemcy ograniczali kompetencje granatowej policji i nie pozwalali nawet na posługiwanie się niemieckimi symbolami i pozdrowieniami w tym języku. - Dlaczego to się nazywało Polnische Polizei? Dla niektórych może to być wyrazem docenienia polskości. Tymczasem cała struktura myślenia o państwie w Rzeszy Adolfa Hitlera była oparta o kryteria rasowe. To była po prostu niższa rasowo formacja do wykonywania podrzędnych rozkazów struktur niemieckich postawionych nad nimi. Tylko Niemcy byli Herrenvolkiem.

Doktor Korkuć podkreślił, że choć część funkcjonariuszy wykazywała się brutalnością, to byli też tacy, którzy okazywali ludzką solidarność lub byli zaprzysiężonymi działaczami państwa podziemnego.

Po wykładzie uczestnicy spotkania wraz z red. Kajetanem Rajskim zadawali prelegentowi pytania, rozważając odbiór funkcjonariuszy policji w okresie wojny przez polskie społeczeństwo, które mimo wszystko szukało resztek bezpieczeństwa w trudnych czasach ciemnej nocy okupacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w katedrze maronickiej: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 17:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Cypr

PAP

Bądźcie Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością – zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym punktem programu jego wizyty apostolskiej na Cyprze i w Grecji. Jest to 35 podróż zagraniczna Franciszka.

Witając Ojca Świętego patriarcha Kościoła maronickiego, kard. Béchara Boutros Raï przypomniał, że posiadający swe korzenie w Libanie Kościół tego obrządku, jest obecny na Cyprze od ponad tysiąca lat, a początek migracji jego wiernych miał miejsce w VIII wieku, na długo przed przybyciem krzyżowców (1192). W XIII w. było na Cyprze 80 tys. maronitów, a w 1508 r. pod rządami Imperium Osmańskiego liczba ta spadła z powodu różnych trudności do 39 tys. Pierwszy biskup maronicki został wybrany w 1310 roku. Dzisiaj, po wydarzeniach z 1974 roku i podziale wyspy, liczba maronitów wynosi około 7000, i jest dziesięć parafii. „Cypryjscy maronici mają bardzo dobre stosunki ze wspólnotami łacińskimi i ormiańskimi oraz z Kościołem greckoprawosławnym, zwłaszcza z jego arcybiskupem. Mają również doskonałe relacje z urzędem Prezydenta Republiki, ministrami i deputowanymi oraz Korpusem Dyplomatycznym. Różne wspólnoty gościnnej wyspy śpiewają zgodnie: «Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem»” – zapewnił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne odrzucony w pierwszym czytaniu

2021-12-02 14:38

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stok.pl

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

#adwentowaModlitwa: dla Ciebie, Jezu zawsze jestem najcenniejszy!

2021-12-03 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

#AdwentoweInspiracje

foto: Adobe Stock

W kolejnym artykule z serii #AdwentoweInspiracje dajemy ci przestrzeń do twojej osobistej rozmowy z Jezusem. Niech poniższa modlitwa, będzie początkiem czegoś niezwykłego. To czas tylko dla ciebie i Boga!

#adwentowaModlitwa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję