Reklama

Niedziela Wrocławska

Jedyne takie miejsce - Kaplica na Dworcu Głównym PKP

To jest wyjątkowe wydarzenie z którego bardzo się cieszę. Wszystkim zaangażowanym dziękuję. Pamiętajmy. To jest miejsce, w którym Bóg chce się spotykać z nami i chce nam dać to, co ma najcenniejszego, Siebie - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podczas poświęcenia kaplicy i konsekracji ołtarza w Kaplicy pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu 

2021-11-25 13:49

ks. Łukasz Romańczuk

ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wszyscy zgromadzili się w holu przed kaplicą. Tam słowa przywitania i podziękowania wygłosił ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy oraz proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu - Brochowie. - Są takie szczęśliwe chwile, kiedy to powszedniość dociążona bólem codziennych doświadczeń ustępuje i odsłania prawdziwy obraz rzeczywistości bogatej w życzliwych ludzi. Te słowa są wyrazem mojej radości wobec wszystkich uczestników tej uroczystości - mówił kapłan. 

W słowie wstępnym ks. Kleszcz odniósł się do słów wyrytych na mensie ołtarza Pochodzą one a z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian: "Gaudete Dominus prope est" - "Radujcie się Pan jest blisko" - To orędzie chcemy dzielić z wszystkimi, którzy nawiedzając kaplicę, za słowami św. Ojca Pio, chcieli swoją przeszłość zawierzać Jego miłosierdziu, teraźniejszość jego miłości, a przyszłość Jego Opatrzności - mówił ks. Kleszcz, przywołując przy tym św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kaplicy dworcowej oraz kolejarzy - Proszę, aby do naszej modlitwy dołączyć rodziny kolejarskie, chorych, samotnych, a także tych, co zginęli na służbie.

Reklama

Następnie wszyscy udali się do kaplicy, gdzie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Osoby, które nie zmieściły się w kaplicy, mogły uczestniczyć w niej w sali konferencyjnej, znajdującej się obok. 

W wygłoszonej homilii ks. Jan Kleszcz opowiedział o początkach powstania kaplicy jej historii, motywach chrześcijańskich znajdujących się w niej, a także symbolice ołtarza. Nie zabrakło także słowa o Ewangelii czy św. Katarzynie Aleksandryjskiej. - Mamy nadzieję, że to miejsce będzie umożliwiało spotkanie z Bogiem w Najświętszym Sakramencie. Przygotowaliśmy kaplicę Miłosierdzia. Od 17 lutego trwa tutaj adoracja i podbudowani jesteśmy ilością młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj, aby się modlić. Wbrew temu, co mówi współczesny świat, że tej młodzieży nie ma - podkreślił kapłan.

Reklama

Ks. Kleszcz zwrócił także uwagę na krzyż wiszący na ścianie prezbiterium. - Ten krzyż jest mocno sponiewierany, bo na nim wyciśnięte jest znamię historii. Jest on przywieziony z Lewacze na Wołyniu. Był na polskim grobie i ma być elementem ciągłości i ukłonem do wszystkich tych, którzy mieli korzenie na Wschodzie, a swoje życie spędzili tutaj - zaznaczył ks. kapelan.

Odwołując się do słowa Bożego, kaznodzieja zwrócił uwagę na cel kaplicy. - Chcemy rozumieć i odczytywać, że to miejsce jest jedną z odsłon tego, co mówi Pan Bóg. Media mówią o zmierzchu chrześcijaństwa, ale Pan Jezus obiecał coś innego, a my, Jemu wierzymy - powiedział kapłan.

W dalszej części ks. Jan Kleszcz mówił o wyjątkowości i specyfice kaplicy dworcowej. - To miejsce jest ofiarowane przez kolej wszystkim pracownikom i podróżującym. [...] Droga do powstania kaplicy wiodła po bardzo długich meandrach wzlotów i upadków. Miejsce to jest kontynuację tej pierwszej kaplicy, która znajdowała się w obecnej siedzibie Komisariatu Policji. Tam znajdowała się do rewitalizacji dworca, czyli do 2010 roku. Po remoncie podjęliśmy trud, aby powstało miejsce, gdzie ludzie mogliby się modlić. [...] Pan Bóg nam podpowiedział, że musimy się zatroszczyć o to miejsce. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że przyznaliśmy się do Jezusa i uczyniliśmy to w każdej przestrzeni - mówił kapłan.

Ks. Jan Kleszcz zapowiedział, że w najbliższy piątek i sobotę po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00, odprawi Mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów związanych w powstanie kaplicy. Nie zabrakło licznych podziękowań za zaangażowanie w powstanie Kaplicy pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. W uroczystości wzięła udział Marszałek Sejmu - Elżbieta Witek oraz Poseł Paweł Hreniak.

Ks. abp Józef Kupny odznaczył medalem św. Jadwigi p. Jerzego Dula, za zaangażowanie i działalność charytatywną. Natomiast pamiątkowy numizmat za zasługi w Archidiecezji wrocławskiej otrzymał ks. Jan Kleszcz.

Kaplica dworcowa znajduje się na I piętrze. Trwa tam całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

GALERIA ZDJĘĆ

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrócenie – twoja decyzja

2021-12-06 08:21

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Wychowałam się w katolickiej rodzinie. Istnienie Boga było dla mnie wiadome od samego początku, jednakże nie praktykowałam wiary. Raczej kończyła się ona na samej świadomości, że On jest. Rzadko chodziłam do Kościoła, praktycznie w ogóle. Tylko wtedy, kiedy naprawdę musiałam. A spowiedź? Nawet nie było o tym mowy... Zapraszamy do przeczytania 2 świadectw nawrócenia!

Nawrócenie – twoja decyzja

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy dotarli do 42-letniego górnika

2021-12-06 13:16

[ TEMATY ]

górnicy

PAP

Po kilkudziesięciu godzinach nieprzerwanej akcji, w poniedziałek około południa ratownicy dotarli do 42-letniego górnika, uwięzionego od soboty w zawalonym wyrobisku kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej; mężczyzna nie daje oznak życia - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia.

Wydostanie mężczyzny z zawału i transport na powierzchnię potrwa kilka godzin. Dopiero kiedy ratownikom uda się wydobyć pracownika z zawalonego chodnika, będzie mógł zobaczyć go lekarz, który może potwierdzić zgon.

CZYTAJ DALEJ

Tablice dedykowane dwóm marszałkom Polski

2021-12-06 15:29

Janusz Gajdamowicz

Uczestnicy wydarzenia

Uczestnicy wydarzenia

Tablice upamiętniające dwóch marszałków Polski odsłonięto przed wejściem do Sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Okazją do tego stały się przypadające w sąsiednich dniach rocznice: 154. urodzin Józefa Piłsudskiego (5 grudnia 1867) i 80. śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza (2 XII 1941).

Doradca wojewody dolnośląskiego ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatantami Damian Mrozek powiedział „Niedzieli Wrocławskiej: - Tablice zostały użyczone od Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”, gdzie były ufundowane. Gdy powstawały w roku 1985, nie można było o nich głośno mówić, bo nasi wodzowie i marszałkowie z okresu II RP w Polsce Ludowej byli niemile widzianymi bohaterami. Dodał, że dzisiaj trafiają oni w nowe miejsce. Można je tutaj dobrze wyeksponować, ponieważ na obrady Sejmiku przybywa wielu gości z całego województwa dolnośląskiego, a często przychodzi także młodzież, której pokazujemy nasz urząd i opowiadamy o naszych dziejach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję