Reklama

Aktualności

Papież przypomina o znaczeniu kościelnego szkolnictwa

Historia waszej uczelni to doskonały przykład tego, jak skuteczne i owocne jest przymierze między wiarą i nauką, teologią i wiedzą, wymiarem duchowym i racjonalnością – pisze Papież we wprowadzeniu do książki, w której zebrano teksty magisterium Kościoła skierowane do Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca we Włoszech. Teksty te są świadectwem, jak ważna jest dla Kościoła misja wychowawcza – podkreśla Franciszek.

2021-11-25 15:35

[ TEMATY ]

Franciszek

YouTube

Nawiązując do tytułu konstytucji apostolskiej św. Jana Pawła II "Ex corde Ecclesiae", Franciszek podkreśla, że rozwijanie kościelnego szkolnictwa wyższego jest dla Kościoła potrzebą serca, bo wymaga tego wychowanie i wykształcenie nowych pokoleń. W historii uniwersytetu włoskich katolików jest coś niezwykłego i cudownego – przypomina papież. Założony w niespokojnym okresie międzywojenny, napotykał wiele przeszkód i zawsze borykał się z ogromnymi trudnościami finansowymi i organizacyjnymi. Potrafił jednak pokonać wszelkie przeszkody i stopniowo poszerzał zakres swojej działalności edukacyjnej i kulturalnej, aż stał się jednym z najważniejszych uniwersytetów katolickich w Europie i na świecie. Jest to historia, o której należy pamiętać, chociażby po to, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu i tym wszystkim, którzy, począwszy od założycieli, pracowali nad tym, by był on jaśniejącym światłem chrześcijańskiej edukacji i przejawem kompetentnej obecności katolików w społeczeństwie.

Franciszek podkreśla, że niezbędna dziś jest odnowa i ożywienie katolickiego szkolnictwa, w tym również wyższego, aby stało się ono bardziej misyjne. Po drugie, konieczne jest - i stanowi to szczególne zadanie katolickich instytucji akademickich - wypracowanie nowej epistemologii, która pozwoli na zintegrowanie tradycyjnej wiedzy i antropologii personalistycznej z wymogami współczesnej wiedzy i innowacjami w różnych dziedzinach nauki: od neuronauki do komunikacji cyfrowej, od podejścia kwantowego i systemowego do mądrego i wyważonego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież pojedzie na rekolekcje wielkopostne autokarem

[ TEMATY ]

rekolekcje

papież

Franciszek

Archiwum

"Casa Divin Maestro" w Ariccii-miejsce rekolekcji wielkopostnych papieża Franciszka i jego Kurii

Papież Franciszek pojedzie na rekolekcje wielkopostne autokarem. Jak poinformowało dzisiaj Radio Watykańskie Ojciec Święty wraz ze swymi współpracownikami udadzą się autobusami do położonej 30 km od Rzymu miejscowości Ariccia. Także po raz pierwszy rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej odbędą się poza Rzymem.

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

2021-11-29 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: facebook.com/NickVujicic

Tak często w naszym życiu narzekamy. Nie mamy tego, czy tamtego. Warto w czasie adwentu zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie jako na całość. Mamy nogi, ręce - to już wielki dar. Nick Vujicic nie otrzymał tego daru, mimo to jego życie wypełnione jest wdzięcznością i radością. W pierwszym artykule serii #AdwentoweInspiracje, poznajcie wyjątkowe świadectwo Nicka!

Nick Vujicic w wyniku rzadkiej choroby tetra-amelia urodził się bez rąk i nóg. Z powodu swojej niepełnosprawności cierpiał na depresję i jako 10-letni chłopiec próbował popełnić samobójstwo.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję