Reklama

Niedziela Wrocławska

Inauguracja biura PKWP we Wrocławiu

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu zainaugurowało działalność wrocławskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

2021-11-25 16:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, kościelnych oraz kolejarze. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski wyraził wdzięczność za poświęcenie kaplicy dworcowej oraz podziękował za miejsce, które pokazuje zaangażowanie Kościoła w pomoc ubogim.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI OTWARCIA BIURA PKWP WE WROCŁAWIU.

Reklama

- Podróżni mogą korzystać z tej kaplicy, mogą też adorować Pana Jezusa. Poświęcenie tego miejsca wiąże się również z możliwością modlitwy całodobowej. Ja zapraszam wszystkich, którzy będą czekać na dworcu, aby wstąpili tu na spotkanie z Bogiem. Dziś otworzyliśmy również biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to wyjątkowy punkt, w którym możemy zapoznać się z biedą, jaka jest w innych częściach świata. W „Stacji Dialog” możemy jednocześnie odkryć ile dobrego robi Kościół na rożnych kontynentach – mówił abp Kupny.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wspomniała, że jest świadkiem wyjątkowej uroczystości w niesamowitym miejscu.

- Są tu dziś z nami ks. Jan Kleszcz, który bardzo zabiegał, żeby tu na Dworcu Głównym we Wrocławiu ta kaplica była odrestaurowana i wróciła na swoje miejsce. U progu podróży i w hałasie potrzeba czasem ciszy i jest ona zapewniona w tej przepięknej kaplicy. Obok mnie stoi również ks. prof. Waldemar Cisło, z którym znamy się wiele lat. We współpracy z panią premier Beatą Szydło i minister Beatą Kempą zaczynaliśmy pomoc dla tych potrzebujących np. w Syrii i Libanie. Nasze działanie było związane z wydarzeniami z 2015 i 2016 roku, kiedy drzwi do Europy dla emigracji otworzyła kanclerz Angela Merkel. Pamiętamy jak toczyła się wtedy debata i próbowano zmusić Polskę do przyjęcia określonych kwot migrantów. My podjęliśmy decyzję, że udzielimy tej pomocy, tam gdzie będzie potrzebna na miejscu. W ten pomysł zaangażował się ks. Waldemar Cisło i do dnia dzisiejszego ta pomoc funkcjonuje – dodała Elżbieta Witek.

Reklama

- Jestem mieszkanką Dolnego Śląska i te dwie uroczystości – poświęcenia kaplicy i otwarcia „Stacji Dialog” mają symboliczne znaczenie, bo spotykają się tu ludzie, którzy szukają ciszy i modlitwy oraz otwierają się na pomoc innym – mówiła Marszałek Sejmu.

Ks. prof. Waldemar Cisło podziękował metropolicie wrocławskiemu za pomoc przy organizacji „Dnia solidarności z Kościołem prześladowanym”.

- W tym roku bardzo konkretnie nasza pomoc trafiła do Libanu. Pierwsze 300 tys euro przekazaliśmy na żywność. I to jest piękne dzieło Kościoła w Polsce, a zarazem bardzo dobry przykład w jaki sposób mogą współpracować ze sobą Rząd i Kościół. Żeby dziecko w Syrii mogło chodzić do szkoły potrzeba 10 euro miesięcznie, a w Libanie 20 dolarów. Wyleczyliśmy też 50 tys Syryjczyków. O tym trzeba informować bo mam wrażenie, że za mało się mówi ile dobra zawdzięczają Polakom różne narody – przekonywał przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Ks. prof. Waldemar Cisło odniósł się również do sytuacji na polskiej granicy na wschodzie. - Módlmy się o pokój, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i na naszych granicach. Sytuacja jest bardzo poważna i szkoda, że wiele osób robi sobie z tego kpiny, niemalże zdradzając Ojczyznę. Módlmy się za żołnierzy, strażaków i za tych, którzy narażając swoje życie dbając o nasze bezpieczeństwo. Kiedyś mówiliśmy o Dalekim Wschodzie i Afryce, dzisiaj te problemy mamy na naszej granicy. Dlatego potraktujmy to poważnie, módlmy się o pokój!

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przygotować drogę Panu w Adwencie?

2021-12-04 22:16

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Wszyscy czterej ewangeliści cytują fragment z księgi Izajasza, który zapowiada misję św. Jana Chrzciciela. Tylko ewangelista Łukasz cytuje dłuższy fragment niż pozostali ewangeliści. Mówi on, że zbawienie ujrzą wszyscy ludzie, nie tylko Żydzi. Ten dłuższy cytat pozwala zrozumieć nie tylko działalność Jana Chrzciciela, ale także Boży plan zbawienia przez Jezusa.

1. Słowa Klucze

CZYTAJ DALEJ

Re-welacyjne zmiany w Kościele

2021-11-30 08:34

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 21

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Chodzi o nową szatę Kościoła, bo ta stara straciła swoją siłę oddziaływania i przemiany.

Często sobie uświadamiam, że Kościół jest rewelacyjny. To, co w nim najistotniejsze, jest w środku, jakby pod welonem zewnętrznych form, instytucji, zwyczajów. Czasem ten welon Kościoła jest już brudny, pognieciony i wypłowiały, ale w sercu Kościoła jest Bóg, obecny w Słowie i sakramentach. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdecydowana większość naszych kłótni i podziałów dotyczy zewnętrznej szaty Kościoła. Również wszelkie grzechy i zaniedbania w Kościele dotyczą tego zewnętrznego welonu, który zamiast być przeźroczysty splamił się brudem nadużyć i grzechów. Dzieje Kościoła to także ciągłe odnawianie tego welonu, żeby nie zasłaniał Jezusa, żeby swoją sędziwością, zmęczeniem i zabrudzeniem nie skupiał uwagi na sobie zamiast zachęcać do odkrywania tego, co jest ukryte we wnętrzu Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Premier: będą zaostrzenia w związku ze świętami

2021-12-06 12:12

[ TEMATY ]

premier

Adam Guz/KPRM

Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron; będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych "paszportach covidowych".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję