Reklama

Niedziela Wrocławska

Inauguracja biura PKWP we Wrocławiu

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu zainaugurowało działalność wrocławskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

2021-11-25 16:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, kościelnych oraz kolejarze. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski wyraził wdzięczność za poświęcenie kaplicy dworcowej oraz podziękował za miejsce, które pokazuje zaangażowanie Kościoła w pomoc ubogim.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI OTWARCIA BIURA PKWP WE WROCŁAWIU.

Reklama

- Podróżni mogą korzystać z tej kaplicy, mogą też adorować Pana Jezusa. Poświęcenie tego miejsca wiąże się również z możliwością modlitwy całodobowej. Ja zapraszam wszystkich, którzy będą czekać na dworcu, aby wstąpili tu na spotkanie z Bogiem. Dziś otworzyliśmy również biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to wyjątkowy punkt, w którym możemy zapoznać się z biedą, jaka jest w innych częściach świata. W „Stacji Dialog” możemy jednocześnie odkryć ile dobrego robi Kościół na rożnych kontynentach – mówił abp Kupny.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wspomniała, że jest świadkiem wyjątkowej uroczystości w niesamowitym miejscu.

- Są tu dziś z nami ks. Jan Kleszcz, który bardzo zabiegał, żeby tu na Dworcu Głównym we Wrocławiu ta kaplica była odrestaurowana i wróciła na swoje miejsce. U progu podróży i w hałasie potrzeba czasem ciszy i jest ona zapewniona w tej przepięknej kaplicy. Obok mnie stoi również ks. prof. Waldemar Cisło, z którym znamy się wiele lat. We współpracy z panią premier Beatą Szydło i minister Beatą Kempą zaczynaliśmy pomoc dla tych potrzebujących np. w Syrii i Libanie. Nasze działanie było związane z wydarzeniami z 2015 i 2016 roku, kiedy drzwi do Europy dla emigracji otworzyła kanclerz Angela Merkel. Pamiętamy jak toczyła się wtedy debata i próbowano zmusić Polskę do przyjęcia określonych kwot migrantów. My podjęliśmy decyzję, że udzielimy tej pomocy, tam gdzie będzie potrzebna na miejscu. W ten pomysł zaangażował się ks. Waldemar Cisło i do dnia dzisiejszego ta pomoc funkcjonuje – dodała Elżbieta Witek.

Reklama

- Jestem mieszkanką Dolnego Śląska i te dwie uroczystości – poświęcenia kaplicy i otwarcia „Stacji Dialog” mają symboliczne znaczenie, bo spotykają się tu ludzie, którzy szukają ciszy i modlitwy oraz otwierają się na pomoc innym – mówiła Marszałek Sejmu.

Ks. prof. Waldemar Cisło podziękował metropolicie wrocławskiemu za pomoc przy organizacji „Dnia solidarności z Kościołem prześladowanym”.

- W tym roku bardzo konkretnie nasza pomoc trafiła do Libanu. Pierwsze 300 tys euro przekazaliśmy na żywność. I to jest piękne dzieło Kościoła w Polsce, a zarazem bardzo dobry przykład w jaki sposób mogą współpracować ze sobą Rząd i Kościół. Żeby dziecko w Syrii mogło chodzić do szkoły potrzeba 10 euro miesięcznie, a w Libanie 20 dolarów. Wyleczyliśmy też 50 tys Syryjczyków. O tym trzeba informować bo mam wrażenie, że za mało się mówi ile dobra zawdzięczają Polakom różne narody – przekonywał przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Ks. prof. Waldemar Cisło odniósł się również do sytuacji na polskiej granicy na wschodzie. - Módlmy się o pokój, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i na naszych granicach. Sytuacja jest bardzo poważna i szkoda, że wiele osób robi sobie z tego kpiny, niemalże zdradzając Ojczyznę. Módlmy się za żołnierzy, strażaków i za tych, którzy narażając swoje życie dbając o nasze bezpieczeństwo. Kiedyś mówiliśmy o Dalekim Wschodzie i Afryce, dzisiaj te problemy mamy na naszej granicy. Dlatego potraktujmy to poważnie, módlmy się o pokój!

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. W 2018 r. będziemy obchodzić 160-lecie tych objawień, a 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławieństwo animatorów RAM

2021-12-07 22:01

Archiwum RAM

Bp Jan Wątroba 4 grudnia br. udzielił błogosławieństwa 18 nowym animatorom Ruchu Apostolstwa Młodzieży podczas Mszy św. w kościele pw. św. Rocha w Rzeszowie (Słocina) Uroczysta Msza św. i błogosławieństwo zwieńczyły kolejny etap formacji młodzieży RAM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję