Reklama

Niedziela Wrocławska

Koncert inaugurujący Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Przed katedrą wrocławską odbył się dzisiaj brifing prasowy na temat niezwykłego koncertu, który rozpocznie adwentowa akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

2021-11-25 17:34

Magdalena Lewandowska

Ks. Paweł Cembrowicz, prof. Piotr Karpeta i Paweł Trawka zapraszają na niezwykły koncert inaugurujący Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Ks. Paweł Cembrowicz, prof. Piotr Karpeta i Paweł Trawka zapraszają na niezwykły koncert inaugurujący Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

- Zapraszamy 27 listopada o godz. 19.30 do katedry wrocławskiej na koncert wrocławskich kameralistów. Będziemy mogli usłyszeć średniowieczne dźwięki Messe de "Notre Dame" Guillaume'a de Machaut, niezwykłej Mszy, która ma już ponad pół tysiąca lat – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

- Bardzo się cieszę, że koncert odbędzie się w naszej katedrze – podkreśla ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej – Z kameralistami spotykamy się już po raz trzeci, nasza współpraca bardzo dobrze się układa. A zaczęła się od momentu, kiedy do katedry powrócił srebrny ołtarz św. Jana Chrzciciela fundacji bpa Jerina i wtedy prosiliśmy o uświetnienie uroczystości pięknym śpiewem.

Reklama

- Wykonawcami będzie zespół "Ars Cantus" pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego. To pięciu śpiewaków i różne instrumenty, tym razem będzie to pozytyw organowy. Wykonamy Messe de "Notre Dame" Guillaume'a de Machaut. Msza pochodzi ze średniowiecza, z XIV w. Ze względu na swój tytuł kojarzona jest z katedrą Notre Dame w Reims, gdzie kompozytor spędził większość swojego życia. Jest to ciekawostka, ponieważ w Polsce bardzo rzadko wykonuje się muzykę średniowieczną polifoniczną, ta Msza jest czterogłosowa. I jest to w historii muzyki pierwsza Msza napisana w cyklu całościowym. Do tej pory komponowano poszczególne części, ale jako osobne utwory - mówi prof. Piotr Karpeta, dyrektor zespołu. - Do wykonania tej Mszy potrzeba specjalnych umiejętności, w związku z tym rzadko kto się za to zabiera. W średniowieczu panował strój pitagorejski, to jest trochę inny sposób strojenia instrumentów. Powstają tam ciekawe napięcia muzyczne, dosyć egzotyczne dla naszego XXI-wiecznego ucha. Postaramy się to wykonać, tak jak brzmiało w XIV wieku.

Koncert zainauguruje w naszej diecezji akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. – Już 28. raz ta świeca będzie płonęła na stołach wigilijnych w naszych domach, dzięki czemu zapraszamy ubogich do stołu – mówi Paweł Trawka. – Niestety dzieci ubogich przybywa ostatnimi czasy w Polsce. Prawie 98 tysięcy dzieci żyje w rodzinach, w których dochody są poniżej progu ubóstwa. To jest bardzo smutna informacja. W naszej praktyce widzimy także, że wracają do nas te rodziny, które kilka lat temu korzystały z pomocy. Potrzeby będą coraz większe.

– Zachęcamy, aby nabywać świece i w ten symboliczny sposób zapraszać ubogich do naszego stołu – prosi rzecznik wrocławskiej Caritas.

Świece są do nabycia w parafiach, a gdyby ich zabrakło można podejść do Caritas na ul. Katedralnej 7.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes Human Life International Polska krytycznie o projekcie „Stop aborcji”

2021-12-02 20:21

[ TEMATY ]

sejm

obrońcy życia

Human Life International

projekt obywatelski

KAI/Franciszek Sychowski

Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska

Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska

Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska, od lat zaangażowana w działania na rzecz obrony życia nienarodzonych, odnosi się krytycznie do obywatelskiego projektu „Stop aborcji”, który został dziś odrzucony podczas głosowania w Sejmie. Jej zdaniem ten projekt jest przeciwskuteczny, co od początku było do przewidzenia.

Ewa Kowalewska podkreśla, że w pełni zgadza się z fundamentalną zasadą, deklarowaną także przez autorów projektu, że każde dziecko powinno mieć prawo do życia. Jest jednak przekonana, że obrana metoda działania, jaką reprezentuje fundacja Pro jest niewłaściwa. Podkreśla, że tego typu inicjatywy w praktyce i w szerokim oddziaływaniu społecznym raczej odnoszą odwrotny skutek do deklarowanych celów, gdyż powodują spadek poparcia społecznego dla obrony życia oraz narastanie postaw agresywnych i konfrontacyjnych. W takiej atmosferze wszelka merytoryczna dyskusja staje się niemożliwa – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

#adwentowaModlitwa: dla Ciebie, Jezu zawsze jestem najcenniejszy!

2021-12-03 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

#AdwentoweInspiracje

foto: Adobe Stock

W kolejnym artykule z serii #AdwentoweInspiracje dajemy ci przestrzeń do twojej osobistej rozmowy z Jezusem. Niech poniższa modlitwa, będzie początkiem czegoś niezwykłego. To czas tylko dla ciebie i Boga!

#adwentowaModlitwa

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję