Reklama

Niedziela Wrocławska

Pokuta w Kościele

W ramach formacji grupy modlitewno- pokutnej, działającej przy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie do wygłoszenia konferencji zaproszono ks. Adama Kwaśniewskiego, na co dzień posługującego w Duszpasterstwie Akademickim „Maciejówka”, który próbował odpowiedzieć na pytanie: "Czym jest pokuta?".

2021-11-26 00:22

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

ks. Adam Kwaśniewski

ks. Adam Kwaśniewski

Na samym początku ks. Adam starał się wytłumaczyć jak rozumieć sens pokuty. - Nie jest to tylko kara zadana w sakramencie pokuty i pojednania, ale „widoczny znak, niewidocznej łaski” - rzekł duszpasterz. Ksiądz wskazał, że słowo „pokuta” jest tak szerokim pojęciem jak miłość. Oznacza to, że samo słowo miłość ma wiele znaczeń. Ks. Kwaśniewski, ukazał wieloznaczność słowa „pokuta”. - Może być rozumiana jako rodzaj kary aż po samą łaskę - wskazał kapłan. Pierwszym z przykładów było słowo: „metanoia”, czyli nawrócenie. Drugim to „penitencja”. - Jeśli wykonamy pokute, to pozwala nam to iść dalej bez zmartwień. Do końca nie da się wytłumaczyć, czym ona jest i stąd nadajemy jej wiele znaczeń - podkreślił ks. Adam, dodając, że pokuta prowadzi nas do konkretnego działania, dlatego też nie możemy więc pokutować w myśli. Rozwijając tę myśl, kapłan podał dwa działania pokuty: Zadośćuczynienie za popełnione grzechy i w osobistym nawróceniu do Pana Boga.

W dalszej części podjęty został temat celowości pokuty - Celem pokuty jest komunia, czyli zjednoczenie się z Panem Bogiem. W Starym Testamencie pisano, że na znak pokuty podsypywano sobie głowę popiołem, rwano włosy i szaty oraz wykonywano gest kołysania - zwrócił uwagę duszpasterz akademicki. Ksiądz wspomniał również, że nieumyślne grzechy przekazywano na kozła, którego wypędzano później na pustynię. I dlatego Jezus swój czterdziestodniowy post rozpoczął w tym miejscu, by ostatecznie zbawić świat od grzechów.

Reklama

Kapłan przypomniał także fragment z Księgi Izajasza, który we wstępie nakazuje słuchać słowa Pańskiego, w którym Pan Bóg wprost mówi o tym, że całopalenia i ofiary są nic nieznaczące dla niego samego. - Przyjście Pana Jezusa wskazuje na pokutę rozumianą jako wewnętrzną przemianę człowieka. Trzy najważniejsze wymiary pokutne to modlitwa, post i jałmużna - “Kiedy się więc modlicie, nie bądźcie obłudnikami, kiedy pościcie, nie bądźcie obłudnikami, a kiedy dajecie jałmużnę, nie róbcie tego, aby was chwalono”.

Kolejne pytanie, na które w swojej konferencji odpowiadał ks. Kwaśniewski, brzmiało: “Dlaczego pokuta jest aż tak ważna w życiu chrześcijanina? - Każda modlitwa powinna nas jednoczyć z Panem Bogiem. Podczas niej musimy poczuć, że doświadczamy siebie i możemy zobaczyć drugiego człowieka oraz mamy możliwość przejść przemianę z człowieka egoistycznego do ufającego Bogu - mówił kapłan. Wyjaśniając znaczenie jałmużny, ks. Adam stwierdził, że jest to powierzenie Siebie Panu Bogu, aby to On się nami zaopiekował. Post to nie tylko przestrzeganie postu piątkowego, ale codzienna myśl o tym, aby ten post przestrzegać i myśleć o Panu Bogu.

Na końcu konferencji słuchacze zostali zachęceni, aby pokutę wyobrażać sobie jako drogę, droga, którą człowiek pokonuje do przybliżenia się do Boga poprzez nawrócenie i żal za grzechy. a w pokucie chodzi o przemianę serca, a w konsekwencji nas samych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej

2021-12-05 08:12

[ TEMATY ]

Abp Skworc

Episkopat.news

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do diecezjan w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej z 4 grudnia o mianowaniu przez papieża Franciszka biskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej.

Oto treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Motomikołaje z prezentami dla dzieci z domów dziecka

2021-12-06 14:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po raz dziesiąty łódzcy motocykliści przygotowali prezenty i paczki świąteczne dla dzieci z domów dziecka. Radosny i kolorowy korowód Mikołajów w przeddzień Mikołajków rozwiózł upominki do najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję