Reklama

Kościół

Watykan: rozpoczęła się papieska audiencja dla prezydenta Francji

Ojciec Święty przyjmuje dziś na audiencji prywatnej prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który o godzinie 11.00 przybył do Pałacu Apostolskiego.

[ TEMATY ]

Francja

Franciszek

PAP

Jest to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona, trzy lata po wizycie państwowej złożonej przez prezydenta w czerwcu 2018 roku. To pierwsze spotkanie osobiste, przed trzema laty trwało prawie godziną i dało początek „niezwykle ożywionej wymianie zdań, bardzo cenionej przez prezydenta” – jak przypomina obecnie Pałac Elizejski.

Ponadto od początku swej pięcioletniej kadencji Emmanuel Macron co najmniej raz w roku rozmawia telefonicznie z Ojcem Świętym, co jest zajwiskiem rzadkim w relacjach między papieżem a prezydentem Francji. W sumie odbyli pięć rozmów telefonicznych: w 2017 r. po wyborze Macrona na prezydenta, w 2019 r. po pożarze Notre-Dame de Paris, w kwietniu 2020 r. w okresie lockdownu w Europie Zachodniej, w październiku 2020 r. po zamachu na Notre-Dame w Nicei oraz ostatnio w marcu 2021 r., gdy prezydent Macron chciał pogratulować papieżowi podróży do Iraku.

Zdaniem dziennikarzy podczas spotkania w cztery oczy francuskiemu prezydentowi i papieżowi Franciszkowi nie zabraknie tematów, począwszy od bolesnych wiadomości o Kościele we Francji i niedawnej tragedii migrantów u wybrzeży Calais. Blisko dwa miesiące po opublikowaniu raportu Niezależnej Komisji ds. Nadużyć Seksualnych w Kościele Pałac Elizejski zapewnia, że Emmanuel Macron da wyraz swej pełnej determinacji, by śledzić odpowiedzi na raport i jego zalecenia.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież Franciszek nie omieszka też wspomnieć o sytuacji migrantów - podało źródło dyplomatyczne w Rzymie. Niespełna 48 godzin po tragedii u wybrzeży Calais, Ojciec Święty wyrazi zapewne smutek z powodu 27 ofiar śmiertelnych. Bez wątpienia powtórzy on francuskiemu przywódcy, że Europa posiada instrumenty do „przyjmowania”, „ochrony”, „promowania” i „integrowania” migrantów.

Ponadto Emmanuel Macron, który pragnie sfinalizować przygotowania do objęcia w styczniu przyszłego roku francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, z pewnością również chętnie wysłucha papieża. Ten ostatni, który w 2014 r. mówił o Starym Kontynencie jako o zmęczonej „babci”, regularnie wzywa europejskich przywódców do ożywienia „marzenia" ojców założycieli. Obydwie strony będą miały okazję, tak jak już to uczyniono w 2018 roku, sporządzić swego rodzaju ocenę stanu dzisiejszej Europy, stanu jej demokracji, poszanowania praworządności" – wyjaśnił Pałac Elizejski.

Wśród innych możliwych tematów rozmów strona francuska wymienia klimat i bioróżnorodność, czyli tematy, o których papież mówił w encyklice Laudato si’. Ponadto kwestia solidarności z krajami rozwijającymi się, zwłaszcza w odniesieniu do wyzwania „szczepień” i zadłużenia krajów afrykańskich. „Prezydent zawsze bardzo pragnie poznać opinię Ojca Świętego na pewne tematy dotyczące Ameryki Środkowej i Południowej” – stwierdził Pałac Elizejski, przypominając, że francuska głowa państwa ponowi swoje życzenie, aby papież wreszcie postawił stopę na francuskiej ziemi.

Emmanuel Macron ofiaruje papieżowi dwie biografie św. Ignacego z Loyoli: pierwsza, rzadka, to wersja z 1585 roku napisana przez Giovanniego Pietro Maffei. Druga, Inigo, autorstwa François Sureau, członka Akademii Francuskiej – podaje agencja I-Media.

2021-11-26 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia

[ TEMATY ]

Franciszek

„W tych dniach, w których z powodu epidemii jesteśmy zalęknieni, pełni troski o naszych bliskich, zawierzmy siebie Chrystusowi, który jest Panem życia” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję