Reklama

Niemcy

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów złoży wizytę abp. Gądeckiemu

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, przyjedzie z kilkugodzinną wizytą do Polski. Biuro prasowe episkopatu Niemiec poinformowało, że bp Bätzing przyjedzie 30 listopada do Poznania i spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.

W oficjalnym komunikacie o tej wizycie Biuro Prasowe episkopatu Niemiec przypomniało, że spotkania przewodniczących Konferencje Biskupów obu naszych krajów są praktykowane już od wielu lat. „Tak bliskich i regularnych kontaktów nie utrzymujemy z żadną inną Konferencją Biskupów” - zauważył bp Bätzing. Tłumaczył, że „oczywiście ma to związek z naszym dziedzictwem historycznym, ale coraz bardziej niepokoją nas także wspólne wyzwania stojące przed naszymi społeczeństwami, również przed Kościołem w obu krajach”.

- Właściwie chciałem odwiedzić mojego polskiego odpowiednika wkrótce po moim wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednak pokrzyżowały te plany pandemia koronawirusa, a potem wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie. Tym bardziej więc cieszę się, że mogę teraz spotkać się z abp. Gądeckim” - stwierdził bp Bätzing cytowany w komunikacie biura prasowego 26 listopada w Bonn.

Wśród tematów rozmów bp Bätzing wymienił sytuację Kościoła w Polsce i w Niemczech raz aktualną sytuację polityczną, m.in. konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Przedmiotem konsultacji będzie również faza przygotowawcza Synodu Biskupów na temat synodalności i proces Drogi Synodalnej w Niemczech. „Wiem, że w Polsce są pewne zastrzeżenia co do Drogi Synodalnej w naszym kraju. Dlatego też dobrze jest i ważne jest, aby nawiązać w tej sprawie pogłębioną wymianę poglądów”, uważa przewodniczący episkopatu Niemiec.

W kontekście tej wizyty komunikat przypomina, że ważnymi kamieniami milowymi w stosunkach Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec są wspólny wniosek o beatyfikację Maksymiliana Kolbego w 1963 r. oraz wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. Od tego czasu obie konferencje biskupów angażują się w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach dziewięćdziesiątych - po upadku komunizmu w Europie - powstała Polsko-Niemiecka Grupa Kontaktowa, której celem jest zintensyfikowanie wymiany między konferencjami episkopatów obu krajów i przyczynienie się do pojednania między narodami.

Reklama

Grupa Kontaktowa, która początkowo zajmowała się m.in. wyjaśnianiem spornych kwestii w sferze kościelnej, od połowy XX w. coraz bardziej przekształca się w organ inicjujący wspólne działania obu konferencji biskupich. Jedną z tych inicjatyw jest Fundacja Maksymiliana Kolbego, która w duchu chrześcijańskim wspiera procesy pojednania w Europie.

W 2019 r. Konferencje Episkopatów Niemiec i Polski opublikowały wspólne słowo w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

2021-11-26 17:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katoliccy single w Beskidzie Małym

[ TEMATY ]

spotkanie

single

czu_czu_PL/pixabay.com

„Chcesz poznać nowych ludzi, spędzić razem czas, a może spotkać swoją drugą połówkę?” – zachęcają organizatorzy górskiej wyprawy na Leskowiec w Beskidzie Małym adresowanej dla katolickich singli, którzy szukają swojej drugiej połowy. 15 lipca zapraszają na 3 edycję spotkań dla singli.

U podnóża najwyższego szczytu Beskidu Małego – Leskowca, na Groniu Jana Pawła II sprawowana będzie w najbliższą sobotę Msza św. w intencji spotkania dobrego współmałżonka. Organizatorzy zaplanowali także spędzenie wspólnego czasu na szczycie, rozmowy, zabawy i ognisko.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję