Reklama

Niemcy

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów złoży wizytę abp. Gądeckiemu

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing, przyjedzie z kilkugodzinną wizytą do Polski. Biuro prasowe episkopatu Niemiec poinformowało, że bp Bätzing przyjedzie 30 listopada do Poznania i spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Gądeckim.

[ TEMATY ]

spotkanie

Niemcy

biskupi

KAI/Diecezja Limburg

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Georg Bätzing

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Georg Bätzing

W oficjalnym komunikacie o tej wizycie Biuro Prasowe episkopatu Niemiec przypomniało, że spotkania przewodniczących Konferencje Biskupów obu naszych krajów są praktykowane już od wielu lat. „Tak bliskich i regularnych kontaktów nie utrzymujemy z żadną inną Konferencją Biskupów” - zauważył bp Bätzing. Tłumaczył, że „oczywiście ma to związek z naszym dziedzictwem historycznym, ale coraz bardziej niepokoją nas także wspólne wyzwania stojące przed naszymi społeczeństwami, również przed Kościołem w obu krajach”.

- Właściwie chciałem odwiedzić mojego polskiego odpowiednika wkrótce po moim wyborze na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Jednak pokrzyżowały te plany pandemia koronawirusa, a potem wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie. Tym bardziej więc cieszę się, że mogę teraz spotkać się z abp. Gądeckim” - stwierdził bp Bätzing cytowany w komunikacie biura prasowego 26 listopada w Bonn.

Reklama

Wśród tematów rozmów bp Bätzing wymienił sytuację Kościoła w Polsce i w Niemczech raz aktualną sytuację polityczną, m.in. konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Przedmiotem konsultacji będzie również faza przygotowawcza Synodu Biskupów na temat synodalności i proces Drogi Synodalnej w Niemczech. „Wiem, że w Polsce są pewne zastrzeżenia co do Drogi Synodalnej w naszym kraju. Dlatego też dobrze jest i ważne jest, aby nawiązać w tej sprawie pogłębioną wymianę poglądów”, uważa przewodniczący episkopatu Niemiec.

W kontekście tej wizyty komunikat przypomina, że ważnymi kamieniami milowymi w stosunkach Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec są wspólny wniosek o beatyfikację Maksymiliana Kolbego w 1963 r. oraz wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. Od tego czasu obie konferencje biskupów angażują się w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach dziewięćdziesiątych - po upadku komunizmu w Europie - powstała Polsko-Niemiecka Grupa Kontaktowa, której celem jest zintensyfikowanie wymiany między konferencjami episkopatów obu krajów i przyczynienie się do pojednania między narodami.

Reklama

Grupa Kontaktowa, która początkowo zajmowała się m.in. wyjaśnianiem spornych kwestii w sferze kościelnej, od połowy XX w. coraz bardziej przekształca się w organ inicjujący wspólne działania obu konferencji biskupich. Jedną z tych inicjatyw jest Fundacja Maksymiliana Kolbego, która w duchu chrześcijańskim wspiera procesy pojednania w Europie.

W 2019 r. Konferencje Episkopatów Niemiec i Polski opublikowały wspólne słowo w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej.

2021-11-26 17:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Gurda: moje zadania wyznacza to, czym żyje Kościół

[ TEMATY ]

biskupi

Magdalena Uchto

„Moje zadania w powierzonej mi przez Ojca Świętego diecezji siedleckiej wyznacza to, czy aktualnie żyje Kościół” – mówi KAI bp Kazimierz Gurda – dotychczas biskup pomocniczy kielecki, mianowany dzisiaj przez papieża Franciszka biskupem siedleckim. Biskup podkreśla, że wśród priorytetów jest dziś obecnie chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia, troska o rodzinę oraz nowa ewangelizacja.

„Trudno mi ocenić, na ile diecezja kielecka i siedlecka są podobne, ale obie zamieszkuje ludność rolnicza, przywiązana do wiary i chrześcijańskiej tradycji” – mówi bp Gurda. Dotąd nie miał okazji być w diecezji siedleckiej, ale wybiera się tam we wtorek po świętach wielkanocnych, aby z pomocą tamtejszego biskupa pomocniczego poznać realia diecezjalne. Data ingresu jeszcze nie jest znana.
Jutro bp Kazimierz Gurda wraz z bp. Kazimierzem Ryczanem i bp. Marianem Florczykiem będzie koncelebrował Mszę Krzyżma w bazylice kieleckiej o godzinie 9.
***
Bp Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Pochodzi z tej samej rodziny, co zmarły w 1993 r. kielecki biskup pomocniczy Jan Gurda oraz ks. infułat Józef Gurda.
Po ukończeniu w 1972 r. Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1978 z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Był wikariuszem w Pińczowie i Bielinach, następnie kontynuował studia w Instytucie Patrystycznym Augustinianum przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1985 r. uzyskał stopień licencjata, a w 1988 doktora.
Od 1989 r. rozpoczął wykłady z patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, jednocześnie będąc ojcem duchownym alumnów I i II roku. W 1994 r. został obrońcą węzła małżeńskiego w trybunale diecezjalnym. W 1996 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Zagnańsku, a w czerwcu 1998 r. - rektorem kieleckiego seminarium. Otrzymał honorowy tytuł kapelana Jego Świątobliwości.
W grudniu 2004 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Cusira. Sakrę biskupią przyjął 5 lutego 2005 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk biskupów: Kazimierza Ryczana, Edwarda Materskiego i Mariana Florczyka. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Iesu, in Te confido” (Jezu, ufam Tobie).
W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jest także członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

CZYTAJ DALEJ

Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać?

2022-01-17 14:41

[ TEMATY ]

Nowy Ład

gov.pl

"Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach niemal 18 milionów Polaków. Wprowadzamy rozwiązania, które poprawią komfort życia w Polsce i sprawią, że nasza gospodarka nabierze rozpędu. Oprócz historycznej obniżki podatków dla pracowników, rodzin i emerytów, przygotowaliśmy również wiele proinwestycyjnych rozwiązań dla polskich firm i przedsiębiorców." - pisze Materusz Morawiecki

Przykład małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto oraz 50 tys. zł brutto

CZYTAJ DALEJ

Poznań: rozpoczęły się centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

2022-01-17 19:04

[ TEMATY ]

Poznań

Dzień Judaizmu

judaizm

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Wspólną modlitw przy grobie rabina Akivy Egera i otwarciem Izby Pamięci jego imienia rozpoczęły się w Poznaniu centralne obchody XXV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Dzisiejsze uroczystości XXV Dnia Judaizmu w Poznaniu rozpoczęła wspólna modlitwa przy grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim. Poprowadzili ją naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który odśpiewał Psalm 130 i modlitwę za zmarłych, oraz ks. Marcin Kotas z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który odczytał fragment Psalmu 73.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję