Reklama

Niedziela Częstochowska

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

Koncert w jasnogórskiej bazylice był rodzajem artystycznej zadumy nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

Reklama

Symptomatycznym jest fakt iż kompozytor dzieła Grzegorz Majka urodził się właśnie w roku wprowadzenia stanu wojennego. Kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki należy do współczesnego pokolenia strażników pamięci. 16 listopada 2019 roku w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie miał swój koncert kompozytorski, zorganizowany w ramach programu „Niepodległa’. Słuchacze mogli uczestniczyć w prawykonaniu utworu „Testament ran” na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę do słów Tadeusza Szymy. Wydarzenie to zostało nagrodzone nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2020”.

Koncert został bardzo uważnie nie tylko wysłuchany ale i przeżyty. Forma dzieła operująca oszczędnymi efektami sonorystycznymi przemówiła do słuchaczy. Jeszcze raz, ci którzy przeżyli traumę stanu wojennego, poczuli grozę i ból tamtych czasów. Dzieło Grzegorza Majki nie miało elementów przypadkowych i efekciarskich. Oszczędna forma instrumentalno-wokalna trafnie oddała treść i ducha poezji Tadeusza Szymy.

W słowie na koniec wydarzenia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zwrócił uwagę na ważność kultury, która nie może być unieważniana w imię ideologicznych projektów. Podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie muzyczne jest ważne ze względu na miejsce i treść.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt związany z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na który składają się koncerty i wydawnictwo albumowe, został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem koncertu i wydawcą albumu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie.

Patronat medialny nad koncertem i wydawnictwem sprawują: „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna, Portal eKAI oraz Radio Jasna Góra.

Album jest dostępny pod adresem: wspolnota.gaudemater@gmail.com

2021-11-27 21:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piesze pielgrzymowanie - jasnogórska ewangelizacja

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Bożena Sztajner/Niedziela

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż postrzegane jest jako fenomen, m.in. ze względu na masowość, różnorodność środków, szeroki przekrój uczestników, wieloraką realizację zadań duszpasterskich i przede wszystkim, w laicyzujących się społeczeństwach - wielkie świadectwo wiary i przywiązania do Chrystusa i Jego Kościoła . W tym roku odnotowano wzrost liczby pątników; nie tylko w grupach pieszych, ale też rowerowych i biegowych.

Nie ludyczność, nie zabawa, a pokuta i uwielbienie Boga

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

"Dzień św. Tomasza z Akwinu" w WSD

2022-01-28 20:45

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Dzień św. Tomasza z Akwinu

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kaplicy seminaryjnej Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W obchodach wzięli udział: klerycy oraz profesorzy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję