Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Mistrzejowice

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

    W homilii o. Jacek wskazał, co jest jedną z przyczyn dzisiejszego kryzysu ludzkiej kondycji.- Wiele decyzji, które ludzie dzisiaj podejmują, są emocjonalne. Pod wpływem chwili, rozczarowania, a wiecie dobrze, że w emocjach niekontrolowanych siedzi diabeł. Dlatego przekazujcie ludziom, że nie ma usprawiedliwienia dla apostazji. Bo to jest dzisiaj takie nowoczesne, należy do dobrego tonu, chlubią się, że nie posyłają dzieci na katechizację, nie chodzą do kościoła.

Reklama

    Duchowny, odwołując się do postaci kard. Wyszyńskiego, wskazał, że Prymas Tysiąclecia pragnął, by zasady wiary katolickiej były w Polsce pogłębiane i dobrze rozumiane, gdyż tylko na solidnym fundamencie naród może budować swoją egzystencję. Podkreślił również konsekwencję, jako wyznacznik dobrego życia. - Siedzę od 36 lat w konfesjonale, to widzę te dramaty. Z jednym ma dziecko, z drugim ma dziecko, została sama z trzecim dzieckiem. Zauważył, ze te sytuacje często wynikają z powodu wyjazdów z granicę. I zaznaczył: -Kościół musi nauczyć ludzi wymagać napraw krzywd, które zrobili bliźniemu. Masa ludzi idzie do konfesjonału i po rozgrzeszeniu uważa, że to jest koniec. Dostajesz pokutę, koronkę czy różaniec, ale trzeba naprawić to, coś zepsuł. Po Mszy św. o. Paszko wygłosił drugą naukę tym razem na temat modlitwy.

    O inicjatywie rekolekcji „Niedzieli” opowiedziała prezes koła Jana Pawła II, podlegającego Stowarzyszeniu, p. Lucyna Lubańska. Wskazała, że odwołanie się do kard. Wyszyńskiego jako wzoru nie jest przypadkowe. - Kardynał Wyszyński to był apostoł wolności. Aspekt wolności był dla niego bardzo ważny. Uczył jej nas w najtrudniejszym okresie, wskazywał drogi w czasach stalinowskich. Czynił to jeszcze przed wojną, gdyż sam był członkiem „Odrodzenia”. Był naszym ojcem, wskazywał drogę do Chrystusa, w jaki sposób wzbogacać swoje wnętrze i podkreślał, że odrodzenie rozwija się dzięki życiu z łaską Bożą.

    Kolejna nauka w ramach rekolekcji odbędzie się jutro, o godz. 12.


2021-11-27 22:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zmarł ostatni biskup – uczestnik 4 sesji Vaticanum II

2022-01-20 17:37

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Hiszpania

Archiwum diecezji Astorga (Hiszpania)

Bp Eloy Tato Losada

Bp Eloy Tato Losada

W wieku 98 lat zmarł 18 stycznia w swej rodzinnej miejscowości Villadequinta w hiszpańskiej Galicji bp Eloy Tato Losada – “ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II”, podała diecezja Astorga, na której terenie mieszkał. W swym długim życiu wiele lat spędził jako misjonarz w Kolumbii, gdzie m.in. stał na czele wikariatu apostolskiego San Jorge (1960-69) a w latach 1969-94 był pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Magangué. Jako biskup-senior wrócił w swe strony rodzinne i tu zmarł.

“Wraz don Eloyem odszedł od nas ostatni żyjący biskup, który uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Odszedł od nas człowiek Boży, głębokiej wiary, charytatywny, radosny i pokojowy (…), wielkoduszny i ubogi, który nie brał niczego dla siebie” – stwierdza nota informacyjno-wspomnieniowa diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Cuda pod dachem franciszkańskiego Ośrodka dla uzależnionych w Chęcinach

2022-01-20 18:07

[ TEMATY ]

cuda

franciszkanie

Chęciny

Fundacja Brat Słońce

W czasach komunizmu w zsekularyzowanym klasztorze franciszkańskim w Chęcinach była restauracja i nocny klub. – W miejscu, w którym ludzie zatracali swoje dusze i pieniądze, teraz mogą odzyskiwać dusze, bo stworzono tu ośrodek San Damiano dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu – mówi perkusista zespołu „Skaldowie” Jan Budziaszek, ambasador akcji „Cuda pod dachem”.

Kiedy w 1817 r. usunięto zakonników franciszkańskich z klasztoru w Chęcinach, w zabudowaniach klasztornych władze carskie zorganizowały więzienie, które istniało 110 lat. Od 1927 r. budynki nadal znajdowały się w rękach państwowych i służyły różnym celom. Po drugiej wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, w urządzono w klasztorze luksusowy hotel, w kościele – restaurację, a w kaplicy Branickich św. Leonarda – coctailbar. Perkusista Jan Budziaszek, obecnie ambasador akcji „Cuda pod dachem”, wspomina, jak w latach 70. odwiedzał to miejsce wraz z zespołem „Skaldowie” podczas tournée koncertowego po Kielecczyźnie: „Gdy weszliśmy, w prezbiterium były stoliki, z boku kaplica – tam zrobiono bar nocny, gdzie uciechy można było zażywać do rana” (nagranie Youtube, 2017).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję