Reklama

Niedziela Kielecka

Srebrny jubileusz bazyliki miechowskiej

Parafia Grobu Bożego w Miechowie, obchodziła ćwierćwiecze nadania parafialnej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Miechowskim Domu Kultury. Były referaty naukowe, pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Kulminacyjnym punktem była Msza św. w bazylice miechowskiej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

[ TEMATY ]

Miechów

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

Świętowanie rozpoczęła prelekcja pt. „25. rocznica ogłoszenia nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu pw. Grobu Bożego w Miechowie i nadania kard. Józefowi Glempowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Miechowa”. Wygłosił ją urodzony w Miechowie, ks. prał. dr Jerzy Bielecki rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W pierwszej części swojego wystąpienia ks. Bielecki przedstawił starania o przyznanie godności bazyliki mniejszej dla kościoła miechowskiego, podjęte w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Starania te zbiegły się w czasie z działaniami zmierzającymi do utworzenia zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Jak przypomniał, pierwsze starania o przyznanie godności bazyliki kościołowi w Miechowie czynił już ks. Infułat Jan Widłak, „lecz czasy powojenne nie sprzyjały realizacji tej inicjatywy”. Kolejnym kapłanem, który poczynił wiele starań, aby zrealizować tę ideę był ks. Infułat Stanisław Wesołowski. Formalnie działania zmierzające do zrealizowania tego pomysłu, rozpoczęły się w 1994 r. po mianowaniu proboszczem parafii w Miechowie księdza kanonika Jerzego Gredki i trwały one 18 miesięcy. Biskup Kazimierz Ryczan pismem z dnia 22 października 1994r. w swoim imieniu oraz duchowieństwa i wiernych diecezji kieleckiej zwrócił się do papieża Jana Pawła II z prośbą, „aby świątynię miechowską uczcił godnością i tytułem bazyliki mniejszej”. Prośbę biskupa kieleckiego jednogłośnie poparli kilka dni później, wszyscy polscy biskupi zebrani na konferencji w Niepokalanowie. Ks. Prałat szczegółowo mówił o wydarzeniach z niedzieli 3 listopada 1996 r., którymi były: uroczyste nadanie Wielkiemu Przeorowi polskiego zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i prymasowi Polski kardynałowi Józefowi Glempowi tytułu honorowego obywatela miasta Miechowa, a następnie ogłoszenie breve papieża Jana Pawła II z 10 kwietnia 1996 r. o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu w Miechowie. Pod koniec prelekcji ks. Bielecki przedstawił działania zmierzające do ożywienia kultu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Więcej na ten temat w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 5.12.2021

2021-11-29 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. kanclerz Adam Perz w Miechowie: świadek Zmartwychwstałego wlewa nadzieję

[ TEMATY ]

Miechów

diecezja kielecka

sognolucido/pl.fotolia.com

Jak dzisiaj być świadkiem Zmartwychwstałego? Wlewać nadzieję poprzez konkretne czyny solidarności, które ją dają – mówił 26 kwietnia br. w miechowskiej bazylice kanclerz Kurii kieleckiej ks. dr Adam Perz, podczas związanej z tym miejscem uroczystości odpustu Pustego Grobu.

Tradycja odpustu w trzecią niedzielę wielkanocną wiąże się ze specyfiką miejsca, wynikającą z historii osiadłego w Miechowie zakonu bożogrobców i zbudowania przez nich Grobu Bożego w bazylice – uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie. Jest to szczególne miejsce na mapie duchowej Polski, związane z teologią Zmartwychwstania i Pustego Grobu.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wyznali wiarę w Kościół Chrystusowy.

2022-11-26 08:12

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 10 listopada blisko 150 dzieci wraz z duszpasterzami i opiekunami przyjechało do Chojnowa, do parafii św. ap. Piotra i Pawła, na spotkanie wspólnot ERM-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję