Reklama

Niedziela Przemyska

Lekcja patriotyzmu w katolickim liceum w Jarosławiu

Miesiąc listopad był dla społeczności Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu okazją do odnowienia i pogłębienia miłości do Polski.

archiwum szkoły

Szkoła uczy miłości do ojczyzny

Szkoła uczy miłości do ojczyzny

10 listopada br. nauczyciele i uczniowie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11, Patrycja Winiarz – uczennica kl. 2a, przybliżyła społeczności szkolnej okoliczności, w jakich Polska odzyskała niepodległość. Następnie p. Zenon Fajger – edukator Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie dokonał otwarcia wystawy historycznej pt. „Ojcowie Niepodległości, która ukazuje liderów walki o wolną Polskę, kalendarium najistotniejszych wydarzeń, kopie dokumentów związanych z 11 listopada 1918 r. oraz mapy ilustrujące proces zmiany granic II Rzeczypospolitej w latach 1918-1921. Kolejną częścią spotkania poprzedzającego święto Odzyskania Niepodległości był konkurs pieśni patriotycznej, zorganizowany przez samorząd uczniowski.

Członkowie społeczności szkolnej wykonali następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko” (3A), „Rota” (nauczyciele), Wojenko, wojenko” (3a), Warszawskie dzieci” (2a), „Szara Piechota” (3b), „Legiony” (1a).

Reklama

Uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe foldery poświęcone wydarzeniu odzyskania niepodległości przez Polskę oraz symboliczne nagrody. Spotkanie zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły.

14 listopada br., tacy uczniowie, jak: Wojciech Kwaśniak, Radosław Socha, Kornelia Kozicka, Natalia Kołcz, Anna Gałasiewicz, Barbara Lewandowska, Patrycja Winiarz, Aleksandra Zając, Magdalena Małka, Zuzanna Dyjor, Irmina Niemiec, zaprezentowali wiernym zgromadzonym w Kolegiacie Jarosławskiej program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej, podkreślając, że patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej Ojczyzny. Nie może jej zabraknąć w podejściu do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju.

Uczniowie jarosławskiego „Katolika”, mając na uwadze konieczność odkrywania wartości narodowej tradycji, kultury czy języka, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Zośka i inni – dalsze losy bohaterów Kamieni na szaniec”, przeprowadzonych przez zaproszonego edukatora Instytutu Pamięci Narodowej. Dwie klasy wzięły również udział w lekcji on-line przygotowanej przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

2021-11-29 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od czego zacząć czytać Pismo Święte?

2022-01-20 08:11

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Słowo ma moc. Gdy dziecko usłyszy od taty, że da radę przepłynąć określoną długość basenu, to ufając mu, spróbuje. Gdy dziewczyna usłyszy od swojego chłopaka, że jest piękna i kochana – od razu jej dzień będzie inny.

Słowo naprawdę ma moc, a im bardziej kochamy osobę, która to słowo wypowiada, tym większe cuda mogą się wydarzyć. Słyszałeś zapewne nieraz, że Bóg cię kocha. Może w szkole, może w kościele, może także w domu. Te trzy popularne słowa – choć często spowszedniałe i czasem mogłoby się wydawać, puste – zmieniły całkowicie świat. Te słowa mogą zmienić także twój świat. Żeby tak się jednak mogło stać, zachęcam cię, abyś poszukał w swoim domu Pisma Świętego i zaczął je otwierać.

CZYTAJ DALEJ

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

2022-01-23 08:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pismo Święte

ks. Stefan Wyszyński

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Niedziela 23 stycznia jest Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreśla papież Franciszek Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do trwałej i autentycznej jedności. Życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspirowane było Słowem Boga, a oryginalne przekazywanie prawd biblijnego Objawienia poruszało serca i dawało nadzieję. Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dla których natchnieniem i źródłem była Biblia.

CZYTAJ DALEJ

Podróż z kolędą przez świat

Przyszli jak dawni kolędnicy: z uśmiechem, z kolędą, z pastorałką i z dobrymi życzeniami. 23 stycznia w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie najpiękniejsze polskie kolędy i utwory świąteczne z różnych zakątków świata wykonał Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyr. Janusza Siadlaka.

– To niezwykły dar i przywilej móc pełnym głosem i w pełnej harmonii śpiewać o tych wielkich tajemnicach, kiedy Bóg zszedł na ziemię. Chcemy jeszcze raz ogłosić, że Bóg się rodzi, a moc truchleje – podkreślił prowadzący koncert Darek Madejski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję