Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wartheland. Dzieje zbrodni

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Na placu Katedralnym im. Jana Pawła II prezentowana jest ekspozycja - Wartheland. Dzieje zbrodni. Wystawa jest elementem kampanii promującej książkę o tym samym tytule. W sposób wyjątkowy opowiada o latach okupacji, która objęła ziemię łódzką jak i znaczną część wielkopolski.

Reklama

- Książka jest opowieścią o tworze, który został stworzony przez nazistów w 1939 r. W myśl Namiestnika Rzeszy obergruppenführera Arthura Greisera zarządzającym Krajem Warty miał to być wzorcowy okręg, który będzie arcynazistowski, rasistowski. Wszyscy poddani nie niemieccy będą albo wyeliminowani, czyli zamordowani, albo będą zamienieni w niewolników. Jest to opowieść, która przedstawia dzieje Kraju Warty z trzech perspektyw: polskiej, żydowskiej oraz niemieckiej – powiedział dr Adam Pleskaczyński – pracownik naukowy poznańskiego Oddziału IPN, a także autor wystawy i publikacji.

Podstawowym celem wystawy jest zapoznanie się z tragiczną historią narodu polskiego, który został nie tylko okupowany przez Niemców, ale również z premedytacją eksterminowany. Poznajemy historię pierwszych dni września i następnych miesięcy, gdzie Niemcy w sposób celowy i świadomy likwidowali elity narodu polskiego, które były zagrożeniem dla nowej władzy niemieckiej. Mordowano przede wszystkim nauczycieli, urzędników państwowych, działaczy społecznych i kulturalnych, oficerów, harcerzy, duchownych. Mieliśmy być podbitym narodem niewolników. - W Łodzi powstało największe w Europie getto obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy mieli być całkowicie wyeliminowani. Należy również pamiętać o jedynym w całej okupowanej Europie, niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej. Pamiętamy też o tragedii, która miała miejsce 17 – 18 stycznia 1945 r., kiedy Niemcy zamordowali i spalili ponad półtora tysiąca więźniów polskich w obozie na Radogoszczu – podkreślił dr hab. Dariusz Rogut – dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa opowiada o tragicznym okresie okupacji niemieckiej. Nie możemy tego zapomnieć, bo jeśli my nie będziemy pamiętali o tej historii i o tych ludziach, to nikt inny się o nich nie upomni. Ekspozycję na placu Katedralnym można oglądać do 5 grudnia.

2021-12-01 12:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nie bądź obojętny i pomóż osobom w kryzysie bezdomności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Łódzcy strażnicy miejscy oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi apelują do wszystkich łodzian o to, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych przy obecnie niskich temperaturach i przekazywali służbom wszystkie sygnały na temat osób w kryzysie bezdomności przebywających m.in. w miejscach niezamieszkałych.

CZYTAJ DALEJ

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijaninem nie wystarczy się urodzić

Biskup Romuald Kamiński przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu Słowa Bożego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich denominacji chrześcijańskich, klerycy seminarium duchownego diecezji warszawsko-praskiej, siostry zakonne i wielu wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję