Reklama

Niedziela Przemyska

Diecezjalny ŚDM w Przemyślu

W sobotę, 27 listopada 2021 r., w Przemyślu odbyły się obchody Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży. Głównym punktem spotkania była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

Radio Fara

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

Świadectwo Michała PAX Bukowskiego

W homilii metropolita przemyski podkreślił znaczenie przełomu roku liturgicznego, kiedy teksty liturgiczne są bardzo przejmujące i zatrważające. – Te teksty na pierwszy rzut oka są straszne, bo ukazują rzeczywistość, która staje przed ludźmi. Rzeczywistość nie do pozazdroszczenia. W kończącym się roku duszpasterskim tak wiele tekstów zostało wypowiedzianych przez Chrystusa, że czeka nas spotkanie z Panem Bogiem, które my nazywamy końcem świata – powiedział hierarcha.

Koniec świata można tutaj rozumieć na dwa sposoby: poprzez własną śmierć lub powtórne przyjście Chrystusa na ziemię. Ale w tym oczekiwaniu na koniec jest pewna nuta optymizmu. – Nabierzcie ducha, podnieście głowy. Ktoś zapyta dlaczego mamy podnosić głowy, dlaczego mamy mieć w sercu optymizm, skoro czeka nas tak bardzo wiele dramatycznych wydarzeń? Chrystus odpowiada: ponieważ zbliża się wasze odkupienie – tłumaczył arcybiskup.

Reklama

– Przyjście Chrystusa Sędziego związane jest więc z czymś pozytywnym, co trzeba sobie ciągle uzmysławiać i przywoływać. Jest związane z odkupieniem i radością. Stąd też adwent nazywany jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana – wyjaśniał dalej kaznodzieja.

Przypomniał również, że znaki czasu które Pan Bóg dawał i daje są zawsze wezwaniem dla człowieka. – Są po to, abyśmy patrząc na ten świat i na nie, zmieniali swoje życie. Także dzisiaj kiedy świat zdaje się zapomnieć o Panu Bogu. Chce żyć pełnią życia, chce cieszyć się życiem, zdrowiem, sukcesami zawodowymi, społecznymi i politycznymi myśląc, że tak będzie zawsze. Ale nie zawsze tak będzie – przestrzegał metropolita przemyski.

Dlatego takie patrzenie na świat niesie ze sobą zauroczenie materializmem i niesłuszne przypisywaniem sobie władzy nad życiem i nad śmiercią. – Trzeba więc umieć odczytywać znaki czasu – podkreślał abp Szal. Lekiem na to jest wiara. – Abyśmy w sposób szczególny zabrali się za siebie i uporządkowali swoje życie. Bo każdemu z nas grozi pewna apatia – radził hierarcha.

Reklama

Dlatego adwent jest doskonałą okazją, aby na nowo skorzystać z możliwości nawrócenia, czuwania, lepszego życia. – Dzisiaj uzmysławiamy sobie i zastanawiamy się nad tym, jak przeżyć tegoroczny adwent? – pytał hierarcha. – Czekamy w sposób szczególny, jako pojedynczy ludzie. Czekają narody. Czeka cały świat w sposób uświadomiony lub nie – wyliczał zanim dał konkretne wskazówki.

– Adwent i oczekiwane ma wtedy sens jeżeli jest ubarwione, opromienione wiarą – zaznaczył arcybiskup. – Wiara narodu wybranego została potwierdzona przez rzeczywiste przyjście Chrystusa. On przyszedł i pozostał z nami, i przyjdzie powtórnie.

Metropolita przemyski przypomniał, że wszyscy jesteśmy współczesnym narodem wybranym. – Który też podlega kryzysowi. Świat głosi inną ewangelię, sprzeczną z tą którą głosił Chrystus. Ale nie ma innej Ewangelii! Mimo tego, że ciągle na nowo powstaje wiele fałszywych proroków, którzy wielu ludzi wprowadzają w błąd to jednak ciągle aktualne są słowa Ewangelii: kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony – zaznaczył kaznodzieja.

To „wytrwanie do końca”, jak zaznaczał metropolita przemyski, jest wezwaniem i wyzwaniem dla każdego człowieka. – Także i dla młodzieży, która sposób odpowiedzialny chce przygotować się na spotkanie młodych, do wyboru drogi życiowej, chce dobrze przeżyć swoje życie – zauważył abp Szal.

Stąd chrześcijanin ma być zawsze gotowy na spotkanie z Bogiem. – Z tym, że ma czekać nie tylko na przyjście Chrystusa, Sędziego Sprawiedliwego. Ale ma czekać na Chrystusa, który jest naszym Przyjacielem, Zbawicielem, naszym Przewodnikiem, nasza Miłością – zalecał hierarcha.

W tym znaczeniu hierarcha przypomniał hasło, które towarzyszyło Diecezjalnemu Światowemu Dniowi Młodzieży: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. – Dzisiaj kiedy gromadzimy się na tej modlitwie i czuwaniu mamy podjąć misję, bo rozpoczynamy rok pracy duszpasterskiej według zasady, że przeżywając dobrze Eucharystię mamy czuć się posłani do współczesnego świata. Do naszych bliskich, znajomych, także do naszych kolegów i koleżanek w szkole. To często bardzo trudne świadectwo – ostrzegał kaznodzieja.

– Może to małe drobne światełko dzisiejszego spotkania będzie zapalało inne światełka. Każdy z nas doświadczył w jakiś sposób Pana Boga. Bądźmy świadkami tego dzisiejszego spotkania, ale także i każdego spotkania. Zwłaszcza tego, które jest związane z Komunią świętą z Eucharystią – apelował do młodych abp Adam Szal.

Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży zakończyło czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, któremu przewodniczył ks. Łukasz Dziedzic.

Z kolei spotkanie rozpoczęło zawiązanie wspólnoty i świadectwo życia, którym podzielił się z młodymi Michał „PAX” Bukowski, prowadzący program religijny w TVP „Studio Raban”. Uczestnicy wzięli też udział w radosnej agapie. Spotkanie transmitowała fara.tv – Telewizja Internetowa Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej.

Organizatorem Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Przemyskiej, którego hasłem były słowa z orędzia papieża Franciszka na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży w 2021 r. Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś była społeczność #Replay.Panama kierunek Lizbona, pod patronatem Metropolity Przemyskiego, abp. Adama Szala oraz Radia FARA.

2021-12-02 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję