Reklama

Kościół

Zebrano 500 tys. euro na pomoc Libańczykom

500 tys. euro, które Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrało w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zostało przekazane na dożywianie Libańczyków i ciepłe ubrania dla dzieci.

[ TEMATY ]

Liban

Adobe Stock

6 grudnia do Bejrutu poleci piąty transport z pomocą humanitarną.

Podziel się cytatem

13 listopada Kościół w Polsce obchodził Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Działania humanitarne, jakie prowadzi polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ponownie wsparła Konferencja Episkopatu Polski. W parafiach odbywały się modlitwy o pokój w intencji Bliskiego Wschodu, a także zbiórka środków na Liban, bo to ten kraj PKWP postanowiło wesprzeć w tym roku.

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło poinformował, że 500 tys. euro, pierwsze środki z przeprowadzonej zbiórki, zostały przekazane Libanowi. „Trafią na zakup ciepłej odzieży dla 40 tys. dzieci z rodzin, które ucierpiały podczas wybuchu w Bejrucie” – przekazał. W trakcie konferencji prasowej ks. prof. Cisło zwrócił uwagę, że dziś przeciętna pensja w sektorze publicznym w Kraju Cedrów wynosi 40 dolarów. Koszty życia są znacznie wyższe. Mówił o nich Abdo El Haddad z Fundacji ICARE. Za pośrednictwem tej organizacji, działającej przy Kościele Grecko-Melchickim, PKWP przekazuje wsparcie na Bliski Wschód. „Ceny wszystkiego średnio wzrosły 15-krotnie” – podkreślał Abdo El Haddad.

Reklama

80 proc. Libańczyków żyje poniżej poziomu ubóstwa. Środki, które kiedyś pozwalały zrobić normalne zakupy, dziś „wystarczą ludziom na 3 czy 6 jajek” – dodał prezes Fundacji ICARE. „Nie mieliśmy tak trudnych warunków do życia od początku XIX wieku” – wskazał. Abdo El Haddad wyjaśnił, że największymi ofiarami kryzysu w Libanie są dzieci, które nie mogą chodzić do szkoły, nie mają opieki zdrowotnej i jedzenia. „Mieszkańcy Libanu liczą na Polaków, bardzo angażujących się w pomoc” – mówił.

Liban otrzymuje wsparcie od Polaków od początku kryzysu. W grudniu ubiegłego roku – dzięki środkom z rezerwy premiera – PKWP przekazało na Bliski Wschód paczki żywnościowe dla 5 tys. rodzin. „Jedna taka paczka wystarczy 5-osobowej rodzinie na 3 tygodnie” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. Zapowiedział, że 6 grudnia, na św. Mikołaja, do Bejrutu wyleci kolejny transport z pomocą humanitarną. „Samolot zawiezie rzeczy, które otrzymaliśmy od polskich firm. To piąty transport ze wsparciem dla Libanu” – wyjaśnił dyrektor sekcji polskiej PKWP. Przypomniał, że przekazanie pomocy umożliwia życzliwość wojska i ministra obrony narodowej.

Liban otrzymuje z Polski m.in. mleko w proszku, przekazane przez polską kolej, a także leki od Polfy Tarchomin. „Dostaliśmy 1,5 tony lekarstw, które można przechowywać bez lodówki” – mówił ks. prof. Cisło. Przypomniał, że w Bejrucie dostęp do prądu mieszkańcy mają od jednej do dwóch godzin. Stąd nie ma możliwości właściwego przechowywania wielu lekarstw. „Dziękujemy też firmie chemicznej PGD Polska, bo w obozach dla uchodźców, gdzie często nie ma dostępu do wody albo jest on ograniczony, musimy zwracać uwagę na higienę” – wyjaśnił dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Cały czas trwa kampania SMS. Liban można wesprzeć poprzez wysłanie wiadomości o treści RATUJE na nr 72405. Z tych środków chcemy m.in. zapewnić edukację dzieciom.

Podziel się cytatem

2021-12-02 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tam, gdzie Bóg sadził drzewa

Niedziela rzeszowska 7/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Liban

pielgrzymka

św. Charbel Makhlouf

Ks. Paweł Białek

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

Ziemia libańska to niezwykłe miejsce. Istnieje legenda, która mówi o tym, że po wygnaniu z raju Adam osiadł właśnie na terenach dzisiejszego Libanu. Według innej opowieści Bóg własnoręcznie zasadził tutaj słynne drzewa cedrowe.

W dniach 17–25 stycznia br. grupa 27 kapłanów z naszej diecezji udała się na rekolekcje do Libanu, pięknego kraju, ziemi uświęconej obecnością Jezusa. Rekolekcje, w których uczestniczyliśmy, prowadził Pan Bóg posługując się o. Zygmuntem Kwiatkowskim, jezuitą, wieloletnim misjonarzem w Syrii oraz Libanie, świetnie znającym Bliski Wschód.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję