Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Antoniańskie Koncerty Organowe

Ewa Kamińska

Organy w kościele św. Antoniego Padewskiego w Lublinie zbudowano w 1948 r. dla parafii Holfeld w Bawarii. Kiedy w 1994 r. postanowiono tam zamontować nowy instrument, dotychczasowy, dzięki staraniom ks. Stanisława Fela, ofiarowany został parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Po ich złożeniu, przebudowie i strojeniu od 1996 r. dobrze służyły wspólnocie parafialnej. Jednak ich stan pogarszał się z upływem lat. W 2014 r. przeszły gruntowną renowację, która dała im nowe życie. Od tego czasu wielokrotnie odbywały się w kościele koncerty organowe, podczas których prezentowane były utwory różnych epok muzycznych, ukazując wielkie możliwości instrumentu.

Reklama

Od czterech lat w kościele odbywają się Antoniańskie Koncerty Organowe, których organizatorem i kierownikiem artystycznym jest Stanisław Maryjewski, organista archikatedry lubelskiej. Tegoroczną edycję objął honorowym patronatem Metropolita Lubelski Stanisław Budzik. Podczas pierwszego koncertu – 14 listopada – wystąpił Robert Brodacki, pochodzący z Lublina, obecnie mieszkający w Norwegii. W programie, obok utworów Jana Sebastiana Bacha, znalazły się interesujące kompozycje twórców skandynawskich. Kolejny koncert odbył się 28 listopada. Wystąpili: Donata Zuliani z Gdańska – mezzosopran oraz Stanisław Maryjewski.

Koncert został poświęcony pamięci ks. Stanisława Roga, pierwszego proboszcza parafii i budowniczego kościoła. Donata Zuliani podkreśliła, że ks. Stanisław był wielkim czcicielem Maryi, dlatego w programie znalazły się w większości kompozycje poświęcone Matce Bożej. Wśród utworów były kompozycje mało znanych autorów jak m.in. Tadeusz Jarzęcki, Antoni Kątski, Eugeniusz Brańka czy Edwin Henry Lemare. Stanisław Maryjewski wystąpił w podwójnej roli – organisty i kompozytora. Wykonał swój utwór „Ave Maria”, oparty na melodii gregoriańskiej oraz dedykowany ks. Stanisławowi Rogowi poemat na organy „Humanae vitae”, oparty na melodiach pieśni religijnych. Artysta podkreślił, że dla ks. Stanisława najbardziej istotna była budowa wspólnoty parafialnej. – Był świętym kapłanem, który swoją postawą dawał wzór wielu młodym chłopcom, którzy wyszli z tej parafii i są dzisiaj dojrzałymi, dobrymi i świątobliwymi kapłanami – powiedział. – Dzisiaj to trudne, ale bardzo potrzebne, żebyśmy mieli takich świętych kapłanów, jakim był ksiądz Stanisław - podkreślił. Przypomniał, że sam wiele mu zawdzięcza. Kiedy miał 14 lat, ks. Róg umożliwił mu przez półtora roku ćwiczenie gry na organach. W 2014 r. zadzwonił już ze szpitala z prośbą o zagranie koncertu. – I tak się stało, że miałem ogromny zaszczyt zagrać pierwszy koncert na tym instrumencie po jego remoncie w 2014 r. Gdyby nie jego osoba, na pewno nie byłbym dzisiaj w życiu artystycznym tam, gdzie jestem. Z wdzięczności za to, co zrobił dla mnie i dla parafii, powstał poemat „Humanae vitae”. Etapy, które przedstawia muzyka, są w życiu każdego z nas, ale szczególnie spełniły się w życiu ks. Stanisława w sposób bardzo namacalny – powiedział Stanisław Maryjewski. Poemat zilustrowały zdjęcia ks. Stanisława, ilustrujące poszczególne okresy życia – od narodzin i chrztu, przez naukę, wybór drogi życiowej, w przypadku ks. Stanisława - kapłaństwa, zawierzenia Matce Bożej, Jezusowi i św. Antoniemu oraz budowy wspólnoty parafialnej aż do cierpienia, choroby i w końcu śmierci. Koncert bardzo się podobał, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Kolejny i ostatni w cyklu koncert odbędzie się w niedzielę 9 stycznia 2022 roku o godz. 19.00. Na organach zagra Józef Kotowicz z Białegostoku. Zaprezentuje utwory inspirowane tematyką bożonarodzeniową. Warto wybrać się do oddalonego od centrum miasta kościoła św. Antoniego na rogu ulic Niepodległości i Kasztanowej, aby posłuchać muzyki granej na organach dysponujących bogatymi możliwościami brzmieniowymi. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

2021-12-03 04:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 12:05

[ TEMATY ]

parlament europejski

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zabytkowa Biblia, odkryta w archiwum parafii w Rajczy, wciąż rodzi wiele pytań

2022-01-22 11:20

[ TEMATY ]

Biblia

Adobe.Stock.pl

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia znajdowała się dotąd w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie, przy granicy polsko-słowackiej. Stamtąd trafiła w ręce ks. dr. Czesława Chrząszcza, archiwisty i notariusza w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego woluminu jest wciąż wiele pytań.

Egzemplarz zabytkowej Biblii jest starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów. „To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne - te ostatnie umieszczono na jej końcu” – wyjaśnia ks. Chrząszcz, wskazując, że prawdziwym odkrywcą zabytku jest proboszcz rajczański ks. Andrzej Zawada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję