Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Antoniańskie Koncerty Organowe

Ewa Kamińska

Organy w kościele św. Antoniego Padewskiego w Lublinie zbudowano w 1948 r. dla parafii Holfeld w Bawarii. Kiedy w 1994 r. postanowiono tam zamontować nowy instrument, dotychczasowy, dzięki staraniom ks. Stanisława Fela, ofiarowany został parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Po ich złożeniu, przebudowie i strojeniu od 1996 r. dobrze służyły wspólnocie parafialnej. Jednak ich stan pogarszał się z upływem lat. W 2014 r. przeszły gruntowną renowację, która dała im nowe życie. Od tego czasu wielokrotnie odbywały się w kościele koncerty organowe, podczas których prezentowane były utwory różnych epok muzycznych, ukazując wielkie możliwości instrumentu.

Od czterech lat w kościele odbywają się Antoniańskie Koncerty Organowe, których organizatorem i kierownikiem artystycznym jest Stanisław Maryjewski, organista archikatedry lubelskiej. Tegoroczną edycję objął honorowym patronatem Metropolita Lubelski Stanisław Budzik. Podczas pierwszego koncertu – 14 listopada – wystąpił Robert Brodacki, pochodzący z Lublina, obecnie mieszkający w Norwegii. W programie, obok utworów Jana Sebastiana Bacha, znalazły się interesujące kompozycje twórców skandynawskich. Kolejny koncert odbył się 28 listopada. Wystąpili: Donata Zuliani z Gdańska – mezzosopran oraz Stanisław Maryjewski.

Koncert został poświęcony pamięci ks. Stanisława Roga, pierwszego proboszcza parafii i budowniczego kościoła. Donata Zuliani podkreśliła, że ks. Stanisław był wielkim czcicielem Maryi, dlatego w programie znalazły się w większości kompozycje poświęcone Matce Bożej. Wśród utworów były kompozycje mało znanych autorów jak m.in. Tadeusz Jarzęcki, Antoni Kątski, Eugeniusz Brańka czy Edwin Henry Lemare. Stanisław Maryjewski wystąpił w podwójnej roli – organisty i kompozytora. Wykonał swój utwór „Ave Maria”, oparty na melodii gregoriańskiej oraz dedykowany ks. Stanisławowi Rogowi poemat na organy „Humanae vitae”, oparty na melodiach pieśni religijnych. Artysta podkreślił, że dla ks. Stanisława najbardziej istotna była budowa wspólnoty parafialnej. – Był świętym kapłanem, który swoją postawą dawał wzór wielu młodym chłopcom, którzy wyszli z tej parafii i są dzisiaj dojrzałymi, dobrymi i świątobliwymi kapłanami – powiedział. – Dzisiaj to trudne, ale bardzo potrzebne, żebyśmy mieli takich świętych kapłanów, jakim był ksiądz Stanisław - podkreślił. Przypomniał, że sam wiele mu zawdzięcza. Kiedy miał 14 lat, ks. Róg umożliwił mu przez półtora roku ćwiczenie gry na organach. W 2014 r. zadzwonił już ze szpitala z prośbą o zagranie koncertu. – I tak się stało, że miałem ogromny zaszczyt zagrać pierwszy koncert na tym instrumencie po jego remoncie w 2014 r. Gdyby nie jego osoba, na pewno nie byłbym dzisiaj w życiu artystycznym tam, gdzie jestem. Z wdzięczności za to, co zrobił dla mnie i dla parafii, powstał poemat „Humanae vitae”. Etapy, które przedstawia muzyka, są w życiu każdego z nas, ale szczególnie spełniły się w życiu ks. Stanisława w sposób bardzo namacalny – powiedział Stanisław Maryjewski. Poemat zilustrowały zdjęcia ks. Stanisława, ilustrujące poszczególne okresy życia – od narodzin i chrztu, przez naukę, wybór drogi życiowej, w przypadku ks. Stanisława - kapłaństwa, zawierzenia Matce Bożej, Jezusowi i św. Antoniemu oraz budowy wspólnoty parafialnej aż do cierpienia, choroby i w końcu śmierci. Koncert bardzo się podobał, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Kolejny i ostatni w cyklu koncert odbędzie się w niedzielę 9 stycznia 2022 roku o godz. 19.00. Na organach zagra Józef Kotowicz z Białegostoku. Zaprezentuje utwory inspirowane tematyką bożonarodzeniową. Warto wybrać się do oddalonego od centrum miasta kościoła św. Antoniego na rogu ulic Niepodległości i Kasztanowej, aby posłuchać muzyki granej na organach dysponujących bogatymi możliwościami brzmieniowymi. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

2021-12-03 04:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję