Reklama

Kościół

Franciszek spotkał się z Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego

O pielęgnowanie więzi braterskich i pokorne pomaganie sobie nawzajem zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ze Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w katedrze pw. św. św. Jana Teologa i św. Jana Apostoła w Nikozji.

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

podróż apostolska

radiomaryja.pl

Witając Ojca Świętego zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Chryzostom II przypomniał głębokie chrześcijańskie korzenie tego kraju, a także dramat podziału kraju, którego 38 proc. zaanektowała w 1974 orku Turcja. Na skutek tych wydarzeń 200 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swych domów, zaś wiele świątyń uległo profanacji i zniszczeniu.

Zwierzchnik cypryjskiego prawosławia zapewnił o woli kontytuowania dialogu ekumenicznego z Kościołem katolickim. Wyraził ubolewanie, że nie jest on możliwy w relacjach z tureckim islamem. Zapewnił o swojej osobistej modlitwie a także członków Świętego Synodu w intencji pomyślnego przebiegu papieskiej pielgrzymki.

Reklama

Na wstępie swojego przemówienia papież podkreślił, że katolików i prawosławnych łączy droga Ewangelii. Następnie odwołał się do postaci pochodzącego z Cypru św. Barnaby, zauważając, że jego imię oznacza zarówno „syn pociechy”, jak i „syn napomnienia”. Zaznaczył, że aby być synami pocieszenia, trzeba słuchać, zanim coś powiemy, pozwolić by nas pytano, odkrywać drugiego, dzielić się. Dodał, że tym właśnie pragnie żyć w najbliższych latach Kościół katolicki, odkrywając na nowo wymiar synodalny. „I w tym odczuwamy potrzebę bardziej intensywnej współpracy z Wami, drodzy Bracia, którzy poprzez doświadczenie Waszej synodalności możecie nam naprawdę pomóc” – stwierdził Franciszek. „Całym sercem pragnę zwiększenia możliwości wzajemnych spotkań, lepszego poznania się, pokonania wielu uprzedzeń i uważnego wsłuchiwania się we wzajemne doświadczenia wiary” – dodał Ojciec Święty.

Papież zapewnił kierownictwo Kościoła o modlitwie i bliskości swojej osobistej i całego Kościoła katolickiego. Podkreślił także konieczność ogołocenia się z tego, co doczesne, chociaż cenne, aby krzewić pełnię jedności.

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że nie chodzi rzecz jasna o to, co jest święte i pomaga spotkać się z Bogiem, lecz o ryzyko absolutyzowania pewnych zwyczajów i obyczajów, które nie wymagają jednolitości i aprobaty wszystkich, a które mogą zagrozić pełni komunii, prymatowi miłości i potrzebie jedności.

Reklama

Franciszek zachęcił do krzewienia współpracy tam gdzie to możliwe, na przykład w działalności charytatywnej, w dziedzinie edukacji, w promowaniu ludzkiej godności. „Podobnie, jak te piękne ziemie śródziemnomorskie zostały upiększone przez pełną szacunku i cierpliwą pracę człowieka, tak i my, z Bożą pomocą i pokorną wytrwałością, pielęgnujmy naszą apostolską komunię!” – zachęcił Ojciec Święty.

Przypomniał, iż wieki podziału i oddalenia sprawiły, że we wzajemnych relacjach między katolikami a prawosławnymi narosło wiele wrogich uprzedzeń, często opartych na niedostatecznych i wypaczonych informacjach, rozpowszechnianych przez literaturę agresywną i polemiczną. „Prośmy Pana o mądrość i odwagę, abyśmy podążali Jego drogami, a nie naszymi” – zaapelował Franciszek. Wskazał, na znaczenie pośrednictwa świętych, „którzy zjednoczeni w jednym niebiańskim Kościele, wzywają nas do wspólnego żeglowania ku portowi, za którym wszyscy tęsknimy. Z wysokości Nieba zapraszają nas do uczynienia z Cypru, już teraz mostu między Wschodem a Zachodem, mostu między Niebem a Ziemią. Niech tak się stanie, ku chwale Trójcy Przenajświętszej, dla dobra naszego i wszystkich” – stwierdził papież na zakończenie swego przemówienia.

Franciszek i abp Chryzostom II wymienili dary. Ojciec Święty otrzymał ikonę Matki Bożej.

W spotkaniu wzięło udział m. in. Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej.

Święty Synod jest najwyższym organem Autokefalicznego Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Przewodniczy jej Arcybiskup Nowego Justyniana i Całego Cypru, rezydujący w Nikozji, a w jej skład wchodzi sam Arcybiskup Prymas oraz dziewięciu metropolitów i siedmiu biskupów Cypru. Obecnie arcybiskupem-prymasem jest Chryzostom II. W ramach Świętego Synodu działa 12 komisji. Ma on za zadanie zachowanie doktryny, porządku kanonicznego i liturgicznego Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, utrzymywanie komunii z Patriarchatem Ekumenicznym i innymi Kościołami prawosławnymi oraz zarządzanie relacjami ekumenicznymi i międzyreligijnymi. Nadzoruje także wymiar sprawiedliwości kościelnej, zarządzanie finansami i funkcjonowaniem Biura Przedstawicielstwa Kościoła Cypru przy Unii Europejskiej oraz nadzoruje nauczanie religii. Synod jest zwoływany cztery razy w roku.

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCTS) zrzesza ordynariuszy Izraela, Palestyny, Jordanii i Cypru obrządku łacińskiego i wschodniego oraz franciszkańskiego Kustosza Ziemi Świętej.

Podziel się cytatem

Zgodnie z jej statutem, zatwierdzonym przez papieża Jana Pawła II w 1992 r., przewodniczącym jest patriarcha łaciński Jerozolimy, obecnie abp Pierbattista Pizzaballa.

2021-12-03 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Święty wdzięczny za posługę abp. Henryka Hosera

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

papież Franciszek

Krzysztof Tadej

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

O swojej łączności z uczestnikami uroczystości pogrzebowych ś.p. abp. Henryka Hosera SAC, a także wdzięczności za jego posługę dla Kościoła powszechnego zapewnił papież w przesłaniu skierowanym na ręce biskupa warszawsko-praskiego, Romualda Kamińskiego.

Jego Ekscelencja Ks. Bp Romuald Kamiński Biskup Warszawsko-Praski

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Gdy 4 września została ochrzczona i namaszczona, stał się CUD…

2022-01-26 15:31

[ TEMATY ]

świadectwo

prolife

cudzycia.pl

Mam na imię Ania. Od 15 lat jestem szczęśliwą żoną i matką trójki wspaniałych dzieci. Na pierwszą rocznicę ślubu urodziła nam się Zuzia. Mikołaj na prawie czwartą a nasza najmłodsza i wyjątkowa Marysia to prezent na 10 rocznicę. To właśnie ta najmłodsza wywróciła nam świat do góry nogami. Ciąża III - książkowa. 2 tyg. przed porodem na USG lekarz zauważył wadę serca. Skierowanie do klinki w Krakowie, gdzie miał odbyć się poród. Mąż zawiózł mnie w piątek, a już we wtorek Marysia chciała się już nami przywitać.

23 sierpnia 2016r. o godz. 15.40 – 2430 g i 49 cm przychodzi na świat siłami natury Maria Magdalena - córka Anny i Jakuba.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc rzeszowskiej Caritas dla studentów – Polaków ze Wschodu

2022-01-28 17:17

[ TEMATY ]

studenci

Caritas

Rzeszów

źródło: https://ordoiuris.pl/

Spotkanie dla studentów polskiego pochodzenia z krajów za wschodnia granicą zorganizowała 27 stycznia Caritas diecezji rzeszowskiej. Aktualnie w Rzeszowie przebywa 33 studentów polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Jordanii. Doskonalą oni język polski i przygotowują się do podjęcia specjalistycznych studiów.

Młodzież zza wschodniej granicy zaprezentowała program artystyczny, recytując wiersze oraz śpiewając kolędy. Przede wszystkim jednak członkowie tej grupy podzielili się refleksjami, dotyczącymi ich krajów pochodzenia, a także wrażeń z pobytu w Rzeszowie oraz planów na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję