Reklama

Niedziela Wrocławska

Paczka dla Lwowiaka już w drodze. Pierwsza paczka!

Spod Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej wyruszyła dziś ciężarówka z tradycyjną Paczką dla Lwowiaka, która dotrze do Lwowa i okolic. To już ósma edycja tej szlachetnej inicjatywy, mającej wesprzeć potrzebujące rodziny materialnie, ale i duchowo. By wiedziały one, że - jesteśmy, myślimy, pamiętamy. Akcja z roku na rok zyskuje na popularności. Do tego stopnia, że w drugiej połowie grudnia na Ukrainę odjedzie kolejny transport!

materiał prasowy

- Centrum Historii Zajezdnia to miejsce, w którym Solidarność się rodziła, ale też w którym solidarność staramy się uprawiać – zauważa Marek Mutor, dyrektor tamtejszego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Te starania wrocławian przeszły w tym roku oczekiwania organizatorów „Paczki dla Lwowiaka”.

Reklama

Żywność trwała, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji, środki czystości, maści przeciwodleżynowe, ale też zabawki, pieluchy czy środki higieniczne dla małych dzieci – tego typu artykuły można, a nawet trzeba było dostarczać do wczoraj, do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Tam właśnie były gromadzone, by dziś udać się w podróż do Lwowa i okolic. By wsparły tamtejszą ludność, m.in. naszych rodaków.

Dary zostaną przekazane m.in. dzieciom z Domowego Hospicjum przy Katedrze Lwowskiej, podopiecznym Domu Miłosierdzia dla Seniorów w Brzuchowicach oraz innym potrzebującym.

- Dziękuję wszystkim, którzy rokrocznie angażują się w tę piękną akcję. I wszystkim darczyńcom. Dzięki Wam liczba zebranych darów rośnie z roku na rok. Jak mówi Kazimierz Pabisiak, kiedyś zawoził je niewielki bus, a dziś potężna i wypełniona po brzegi ciężarówka – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który patronuje wydarzeniu.

Reklama

Paczki tradycyjnie pakowała młodzież z VIII L.O. im. Bolesława Krzywoustego, m.in. pod czujnym okiem radnego Jarosława Krauzego. – Dary wciąż są gromadzone, dlatego w drugiej połowie grudnia odjedzie do Lwowa, po raz pierwszy w historii akcji, dodatkowy transport. To będzie wysyłka z serca – podkreśla Jarosław Krauze.

- Mamy też uzbieraną pokaźną sumę pieniędzy, około 20 tysięcy złotych. To rekord, a trzeba pamiętać, że darowizny finansowe będą zbierane aż do 20 grudnia – przypomina Kazimierz Pabisiak, członek Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, rokrocznie organizującej Paczkę. Poniżej dane potrzebne do dokonania wpłaty:

Nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504

Fundacja Św. Jadwigi, pl. Staszica 4, 50-221 Wrocław

- Ja też kiedyś, w latach 80., dostałem podobną paczkę. Znajdowały się w niej rzeczy fajne, wtedy dla nas nieosiągalne. Ale nie musiałem nawet zaglądać do środka, żeby się wzruszyć. Mamy wspaniałą, empatyczną młodzież, nauczycieli i rodziców, którzy teraz wspierają innych. Tylko za mało o tym mówimy – dodaje Kazimierz Pabisiak.

Przed rokiem, w ramach siódmej edycji akcji, udało się zebrać kwotę 18 602,87 zł.

Za projektem, poza Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacją im. św. Jadwigi, stoją Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Centrum Historii Zajezdnia, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miejski Wrocławia, 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska, która tradycyjnie brała czynny udział w gromadzeniu darów.

2021-12-03 13:51

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak św. Szarbel interweniuje z nieba? Poznaj działanie mnicha z Libanu

2022-01-28 08:33

[ TEMATY ]

duchowość

św. Charbel

Tomasz Kopytowski

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Szarbel Makhluf był mnichem, który wiele lat żył w biednej celi, odseparowany praktycznie od wszystkiego tego, co było ziemskie. Każdego dnia starał się podążać drogą modlitwy, kontemplacji, pokuty i pracy. Zmarł 24 grudnia 1898 roku. Gdy po 30 latach złożono jego ciało w nowym grobowcu, okazało się, że pozostało ono absolutnie nietknięte. Od tej chwili do jego grobu przybywają liczni pielgrzymi, wśród których zarejestrowano wiele cudownych uzdrowień. Wiele z nich przytoczone są w biografii św. Szarbela pt. „Mnich z Libanu”, która właśnie miała swoją premierę.

Cudowny olej

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Dominikanin z Charkowa: Kościół ze społeczeństwem w trudnym czasie dla Ukrainy

2022-01-28 17:46

[ TEMATY ]

Ukraina

dominikanie

Charków

Archiwum Archidiecezji Przemyskiej

O. Mariusz Woźniak

O. Mariusz Woźniak

W tym trudnym dla Ukrainy czasie staramy się być jak najbliżej ludzi i pomagać im na ile nas stać – powiedział KAI o. Mariusz Woźniak, dominikanin, z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego i Matki Bożej z Góry Karmel w Charkowie.

Zakonnik relacjonuje, że mieszkańcy Charkowa i okolic czują zagrożenie wojną ale starają się żyć normalnie. "Choć czasami ma się wrażenie, że to taka cisza przed burzą. Na pewno jest wiele obaw, ale konkretnie nie wiemy jak rozwinie się sytuacja. Nasza wiedza o sytuacji i zagrożeniu czerpiemy z tutejszych mediów, stąd pochodzi nasza wiedza o sytuacji na granicy z Rosją obwodem Ługańskim i Donieckim, gdzie każdego dnia dochodzi do jakichś incydentów, ale póki co nie ma oznak eskalacji zbrojnej” – powiedział dominikanin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję