Reklama

Głos z Torunia

Zmodernizowano placówkę Caritas w Chełmży

W Chełmży 3 grudnia oddano zmodernizowaną placówkę Caritas Diecezji Toruńskiej.

Renata Czerwińska

Jak mówił ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej, podczas otwarcia zmodernizowanego schroniska z usługami opiekuńczymi, wspólne dzieło Caritas oraz miasta Chełmża "pomoże osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym (...). To nie ma być tylko poczekalnia, ale miejsce, w którym skorzystają z profesjonalnej pomocy i wzmocnią swoją kondycję". Zwrócił również uwagę, że wiele osób bezdomnych, to osoby w podeszłym wieku, tymczasem na terenie województwa brakuje dla nich specjalistycznych placówek.

Kolejnym punktem dnia była konferencja "Wychodzenie z kryzysu, powrót do domu - nowe wyzwania usług społecznych", podczas której prelegenci zarówno ze strony instytucjonalnej, jak i organizacji pozarządowych dzielili się praktycznymi rozwiązaniami, służącymi osobom bezdomnym. W szczególny sposób rozpatrywali temat mieszkań o profilu wspieranym. 

Reklama

Gośćmi wydarzenia byli m.in.przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Jerzym Czerwińskim na czele, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor caritas Diecezji Toruńskiej, osoby zaangażowane w pracę społeczną zarówno z ramienia instytucji, jak i organizacji pozarządowych. Jak zauważył bp. Wiesław Śmigiel, "zawsze trzeba patrzeć na człowieka, który jest w potrzebie. To jest wpisane w serce działań Kościoła".

2021-12-03 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

2022-07-03 08:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję