Reklama

Głos z Torunia

Zmodernizowano placówkę Caritas w Chełmży

W Chełmży 3 grudnia oddano zmodernizowaną placówkę Caritas Diecezji Toruńskiej.

Renata Czerwińska

Jak mówił ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej, podczas otwarcia zmodernizowanego schroniska z usługami opiekuńczymi, wspólne dzieło Caritas oraz miasta Chełmża "pomoże osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym (...). To nie ma być tylko poczekalnia, ale miejsce, w którym skorzystają z profesjonalnej pomocy i wzmocnią swoją kondycję". Zwrócił również uwagę, że wiele osób bezdomnych, to osoby w podeszłym wieku, tymczasem na terenie województwa brakuje dla nich specjalistycznych placówek.

Kolejnym punktem dnia była konferencja "Wychodzenie z kryzysu, powrót do domu - nowe wyzwania usług społecznych", podczas której prelegenci zarówno ze strony instytucjonalnej, jak i organizacji pozarządowych dzielili się praktycznymi rozwiązaniami, służącymi osobom bezdomnym. W szczególny sposób rozpatrywali temat mieszkań o profilu wspieranym. 

Reklama

Gośćmi wydarzenia byli m.in.przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Jerzym Czerwińskim na czele, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor caritas Diecezji Toruńskiej, osoby zaangażowane w pracę społeczną zarówno z ramienia instytucji, jak i organizacji pozarządowych. Jak zauważył bp. Wiesław Śmigiel, "zawsze trzeba patrzeć na człowieka, który jest w potrzebie. To jest wpisane w serce działań Kościoła".

2021-12-03 16:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspiera w walce ze złem

2022-09-30 10:30

Archiwum prywatne

Milicz: W liturgiczne święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, patronalne święto miała wspólnota św. Michała Archanioła.

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu. - Kiedy zatrzymujemy się w tajemnicę obcowania Archaniołów, to od razu przedstawiają nam się obrazy z Pisma Świętego, gdzie spełnia się obietnica Boża przez posługę świętych Archaniołów - mówił ks. Słobodecki.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: sekretarz episkopatu wezwał kapłanów do noszenia koloratek i sutann

2022-09-30 19:37

[ TEMATY ]

Hiszpania

sutanna

księża

koloratka

Adobe Stock

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii abp Luis Argüello wezwał pracujących w tym kraju kapłanów do noszenia koloratek oraz sutann. Wskazał, że jego apel odnosi się również do innych osób życia konsekrowanego, które poprzez swoje ubranie „są rozpoznawalne w społeczeństwie”, a zarazem świadczą o wyborze takiego powołania.

Duchowny, który jest także rzecznikiem prasowym hiszpańskiego episkopatu przyznał, że pojawianie się w habitach i sutannach może wzbudzić zdziwienie ze strony reszty społeczeństwa. Nazwał noszenie tych ubrań mianem „postawy rewolucyjnej”, która jednak przyciąga osoby poszukujące rozmowy z duchownymi.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję