Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie narzekać! Za nami pierwsze spotkanie animatorów synodalnych

Spotkanie odbyło się 4 grudnia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Poprzedziła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

– Zdajemy sobie sprawę tutaj, przy sercu Matki, że pewne wzorce synodalności i Kościoła w innych regionach świata czy Europy nie są dla nas wzorcowe. Dlatego tym bardziej musimy poddać się działaniu Ducha Świętego, a klimat Adwentu współgra z naszymi prośbami, aby Pan Bóg podtrzymywał nas w drodze i uczył całym sercem szukać tego, co prawdziwe i co wieczne – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

W obradach wzięło udział ponad 200 animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej. Przybyli z nadzieją, że dyskusja stanie się zaczynem zmian w Kościele na wszystkich płaszczyznach społecznej aktywności.

Pierwsze słowa do zebranych skierował bp Andrzej Przybylski, przewodniczący zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podziękował za wiarę w Kościół. Następnie tłumaczył, po co jest synod i jakie wyznaczył sobie cele. Podkreślił, że schemat pierwszego spotkania synodalnego odbywającego się pod hasłem: „Komunia – uczestnictwo – misja” powinien być wzorem dla podobnych spotkań we wspólnotach parafialnych. Biskup przywołał także symptomatyczny przykład rozmowy z młodą dziewczyną, która zarzuciła kapłanom hipokryzję: „Mówicie, byśmy nie odchodzili od Kościoła, a jaką ofertę, chociażby na poziomie parafii, macie dla nas?”.

W dalszej części grupa wspomagająca bp. Przybylskiego w realizacji procesu synodalnego odpowiadała na pytania z sali. Dyskusję moderowała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat, należąca do zespołu koordynującego prace synodalne.

Bardzo sensowną propozycją odbywania spotkań w ramach działań synodalnych była sugestia, by odbywały się one nie tylko na terenie parafialnym, kościelnym, ale w miejscach neutralnych, tak by ośmielić osoby mniej związane ze wspólnotami katolików, niewierzące albo nawet wrogie Kościołowi.

Ostatnim etapem spotkania była praca w grupach. Ksiądz Andrzej Kuliberda z zespołu koordynującego prace synodalne przeczytał na wstępie Ewangelię o uczniach idących do Emaus i wygłosił krótką katechezę, w której odsłonił paradygmat synodalności.

Reklama

Prace w grupach polegały na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w „Konspekcie spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej”.

Optymistycznym znakiem dla efektywności synodu była frekwencja, która nie zmniejszyła się znacząco po kilkugodzinnej obecności obradujących na Jasnej Górze.

2021-12-04 20:05

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska apeluje o turystykę sprawiedliwą i zrównoważoną

2022-09-27 17:53

[ TEMATY ]

turystyka

kard. Czerny

turysta

Karol Porwich/Niedziela

W związku z przypadającym 27 września Światowym Dniem Turystyki, Stolica Apostolska apeluje o turystykę bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną.

Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.

CZYTAJ DALEJ

Eugenia Pol. Kat polskich dzieci

2022-09-27 10:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kat polskich dzieci to biografia Eugenii Pol jednej z najbardziej sadystycznych nadzorczyń w obozie dziecięcym w Łodzi. Z Błażejem Torańskim, publicystą i pisarzem, autorem książki, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Ks. Mariusz Frukacz: Jest Pan współautorem wspólnie z Jolantą Sowińską-Gogacz bardzo ważnej książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi. Teraz do rąk czytelników trafiła kolejna publikacja Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol. Na ile te publikacje poszerzyły wiedzę, a zwłaszcza świadomość istnienia w okresie II wojny światowej obozów dziecięcych, takich jak ten w Łodzi? Czy może nadal jest to zmaganie o prawdę historyczną i wołanie do sumień historyków, a także ludzi mediów?

CZYTAJ DALEJ

Karmelici Bosi zapraszają!

2022-09-27 23:29

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę 1 października, o godz. 19:30 w sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa (przy ul. Rakowickiej 18) odbędzie się chóralno-organowy koncert misyjny.

    Jak informuje Tomasz Soczek, dyrektor artystyczny Festiwalu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową" w ramach uroczystości św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Karmelici Bosi zapraszają na chóralno-organowy koncert misyjny. Tym razem wystąpi chór „Královédvorský chrámový sbor“ pod dyrekcją Víta Havlíčka z Czech oraz organistka Mariola Brzoska z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję