Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie narzekać! Za nami pierwsze spotkanie animatorów synodalnych

Spotkanie odbyło się 4 grudnia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Poprzedziła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

– Zdajemy sobie sprawę tutaj, przy sercu Matki, że pewne wzorce synodalności i Kościoła w innych regionach świata czy Europy nie są dla nas wzorcowe. Dlatego tym bardziej musimy poddać się działaniu Ducha Świętego, a klimat Adwentu współgra z naszymi prośbami, aby Pan Bóg podtrzymywał nas w drodze i uczył całym sercem szukać tego, co prawdziwe i co wieczne – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

W obradach wzięło udział ponad 200 animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej. Przybyli z nadzieją, że dyskusja stanie się zaczynem zmian w Kościele na wszystkich płaszczyznach społecznej aktywności.

Reklama

Pierwsze słowa do zebranych skierował bp Andrzej Przybylski, przewodniczący zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podziękował za wiarę w Kościół. Następnie tłumaczył, po co jest synod i jakie wyznaczył sobie cele. Podkreślił, że schemat pierwszego spotkania synodalnego odbywającego się pod hasłem: „Komunia – uczestnictwo – misja” powinien być wzorem dla podobnych spotkań we wspólnotach parafialnych. Biskup przywołał także symptomatyczny przykład rozmowy z młodą dziewczyną, która zarzuciła kapłanom hipokryzję: „Mówicie, byśmy nie odchodzili od Kościoła, a jaką ofertę, chociażby na poziomie parafii, macie dla nas?”.

W dalszej części grupa wspomagająca bp. Przybylskiego w realizacji procesu synodalnego odpowiadała na pytania z sali. Dyskusję moderowała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat, należąca do zespołu koordynującego prace synodalne.

Bardzo sensowną propozycją odbywania spotkań w ramach działań synodalnych była sugestia, by odbywały się one nie tylko na terenie parafialnym, kościelnym, ale w miejscach neutralnych, tak by ośmielić osoby mniej związane ze wspólnotami katolików, niewierzące albo nawet wrogie Kościołowi.

Reklama

Ostatnim etapem spotkania była praca w grupach. Ksiądz Andrzej Kuliberda z zespołu koordynującego prace synodalne przeczytał na wstępie Ewangelię o uczniach idących do Emaus i wygłosił krótką katechezę, w której odsłonił paradygmat synodalności.

Prace w grupach polegały na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w „Konspekcie spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej”.

Optymistycznym znakiem dla efektywności synodu była frekwencja, która nie zmniejszyła się znacząco po kilkugodzinnej obecności obradujących na Jasnej Górze.

2021-12-04 20:05

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paralotnie nad Jasną Górą

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Grzegorz Gadacz

Nie codziennie nad Jasną Górą zobaczyć można paralotnie. W sobotę 1 czerwca wzbudziły one niemałe zainteresowanie.

Przelot moto-paralotniowy wpisany był w program spotkania o nazwie ParaRudnik 2019 – Międzynarodowych Targów Lotnictwa Lekkiego, odbywających się na lotnisku w Rudnikach pod Częstochową. Spotkanie zorganizował Aeroklub Częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Patroni roku 2022

2022-01-28 10:50

[ TEMATY ]

patron

Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, zdecydował o uhonorowaniu tych wybitnych postaci oraz epoki, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej.

W maju 2022 r. będziemy świętować 180. rocznicę rodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent po RBN: na polskiej scenie politycznej jest głębokie poczucie odpowiedzialności za sprawy strategiczne

2022-01-28 18:06

[ TEMATY ]

Ukraina

Prezydent Andrzej Duda

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

PAP

Prezydend Andrzej Duda

Prezydend Andrzej Duda

Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność Ukrainy, tak samo jak Białorusi, są kwestiami dla nas ważnymi i strategicznymi; na polskiej scenie politycznej jest głębokie poczucie odpowiedzialności za te sprawy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W piątek w Pałacu Prezydenckim zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, podczas której omówiono bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Spotkanie trwało trzy godziny; całe posiedzenie i jego treść były objęte klauzulą tajności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję