Reklama

Niedziela Wrocławska

W oczekiwaniu na Mesjasza

To tytuł spotkania modlitewnego, zorganizowane przez Dzielnicę Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, które 5 grudnia odbyło się w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Modlitwę poprowadził o. Marcin Sylwan Wirkowski, paulin.

Marzena Cyfert

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

– Oczekując na Mesjasza, my, chrześcijanie, oczekujemy na powtórne Jego przyjście, natomiast Żydzi modlą się o przyjście Mesjasza na ten świat. Istotnym jest, abyśmy w tym miejscu mogli wołać do Pana Boga jako jedna rodzina – powitał zebranych Stanisław Rybarczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

– Zanieśmy nasze prośby do wiekuistego Boga w trosce o nasze nieśmiertelne dusze, modląc się Psalmami i tekstami słów proroków, oczekujących przyjścia Mesjasza, sięgając do naszych tradycji i wiedząc, że pomimo wielu różnic możemy zbliżyć się do siebie – mówił o. Marcin. Przypomniał, że 13 kwietnia 1986 r. Jan Paweł II przekroczył próg synagogi i był pierwszym papieżem, który to uczynił od czasów św. Piotra. – Powiedział wówczas: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Główny rabin Rzymu Elio Toaff, który w 1986 r. przyjmował Jana Pawła II w swojej synagodze, powiedział, że za pomocą zdania o starszych braciach Papież zamknął definitywnie dwa tysiące lat nieporozumienia. Wielokrotnie jeszcze Papież używał wobec Żydów określenia „starsi bracia w wierze”. W ten sposób uznawał bliskość ludu Izraela i chrześcijan – zauważył paulin.

Reklama

Modlitwę rozpoczęto kantykiem zaczerpniętym z Księgi Tobiasza mówiącym o odbudowie Jerozolimy

– Dziś ośmielę się powiedzieć, że to, że zebraliśmy się tutaj razem, tworząc jedno zgromadzenie, chrześcijanie różnych wyznań i nasi bracia, których nazywam za św. Janem Pawłem II starszymi w wierze, czyli Żydzi, jest godziną łaski i miłosierdzia dla nas wszystkich – mówił o. Wirkowski i modlił się: – O Panie, chciej się zatrzymać, nie pomijaj mnie proszę, nie pomijaj mojego życia, moich spraw, chciej się zatrzymać tak, jak w gościnie u sługi Twego Abrahama. I wzmocnij moją wiarę. Nam chrześcijanom umocnij wiarę w Mesjasza, który przyszedł i który powtórnie przyjdzie. Naszym braciom Żydom umocnij wiarę w Mesjasza, którego przyjścia jeszcze oczekują i pozwól Go rozpoznać.

Na zakończenie spotkania refleksjami podzielili się: przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Jerzy Kichler, proboszcz parafii katedralnej prawosławnej ks. Jerzy Szczur i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Opatrzności Bożej ks. Marcin Orawski.

2021-12-05 19:52

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Holandia: nie będzie już kwiatów na Placu św. Piotra

2022-01-28 11:26

[ TEMATY ]

Holandia

Plac św. Piotra

Włodzimierz Rędzioch

Pandemia COIVID-19 sprawiła, że z braku sponsorów holenderski florysta Paul Deckers stwierdził, iż niestety nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Przypomniał, że projekt musiał już zostać odwołany z powodu pandemii w latach 2020 i 2021.

Kwiaty z Holandii (głównie tulipany) na uroczystości paschalne pod przewodnictwem Ojca Świętego zaczęli wysyłać do Watykanu bracia Van der Voort w 1985 roku i następnie robił to Paul Deckers. Zwyczaj ten zakorzenił się już w holenderskim społeczeństwie, a jego słynne powiedzenie brzmi: "Dziękuję za kwiaty", przypominając słowa św. Jana Pawła II z 1989 roku.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc rzeszowskiej Caritas dla studentów – Polaków ze Wschodu

2022-01-28 17:17

[ TEMATY ]

studenci

Caritas

Rzeszów

źródło: https://ordoiuris.pl/

Spotkanie dla studentów polskiego pochodzenia z krajów za wschodnia granicą zorganizowała 27 stycznia Caritas diecezji rzeszowskiej. Aktualnie w Rzeszowie przebywa 33 studentów polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Jordanii. Doskonalą oni język polski i przygotowują się do podjęcia specjalistycznych studiów.

Młodzież zza wschodniej granicy zaprezentowała program artystyczny, recytując wiersze oraz śpiewając kolędy. Przede wszystkim jednak członkowie tej grupy podzielili się refleksjami, dotyczącymi ich krajów pochodzenia, a także wrażeń z pobytu w Rzeszowie oraz planów na przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję