Reklama

Niedziela Wrocławska

Dobry Człowiek

W gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone bp. Andrzejowi Wronce. Organizatorami spotkania byli: europosłanka Beata Kempa oraz ks. Jerzy Rasiak.

Andrzej Mas

Europosłanka Beata Kempa

Europosłanka Beata Kempa

29 grudnia 1957 roku na Jasnej Górze ks. Andrzej Wronka z rąk Prymasa Tysiąclecia, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął sakrę biskupią. Współkonsekratorami byli abp Antoni Baraniak i ówczesny bp Bolesław Kominek. Papież Pius XII skierował bp. Andrzeja do posługi w archidiecezji wrocławskiej z przeznaczeniem do pomocy bp. Bolesławowi Kominkowi.

Biskup Andrzej Wronka odszedł do wieczności po długiej i ciężkiej chorobie 29 sierpnia 1974 roku. Pogrzebowej Eucharystii z udziałem kilkudziesięciu hierarchów przewodniczył kard. Karol Wojtyła. Biskup Wronka przeszedł do historii Kościoła w Polsce jako wielki teolog, uczony, liturgista, ale nade wszystko- co podkreślali w swoich wystąpieniach uczestnicy spotkania zorganizowanego przez europosłankę Beatę Kempę i emerytowanego dyrektora Ośrodka Audiowizualnego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej ks. płk. dr. Jerzego Rasiaka-jako Dobry Człowiek.

Reklama

Uczestnicy konferencji wzięli najpierw udział w Mszy św. koncelebrowanej w seminaryjnej kaplicy w intencji śp. ks. bp. Andrzeja Wronki pod przewodnictwem prefekta MWSD we Wrocławiu, ks. Łukasza Piłata. Po Eucharystii tego wybitnego hierarchę wspominano podczas spotkania w seminaryjnej auli.

Europosłanka Beata Kempa stwierdziła w swoim wystąpieniu m.in., że są osoby w naszym narodzie, w naszych społecznościach, w naszych małych Ojczyznach, które są uniwersalne, ponadczasowe. Gdy patrzymy na świadectwo życia św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych fantastycznych kapłanów, również tych, którzy zostali zamordowani, doznali potężnych represji, to oni przecież wtedy mogli się złamać, a jednak tego nie zrobili. Bo nie mogło być inaczej, musiało być zwycięstwo”

Należał do nich również bp Andrzej Wronka, który bardzo często w swoich nauczaniach, wypowiedziach akcentował, że „Nie ma już dla nas chrześcijan czasu bez Chrystusa”. Przypominając słowa wypowiedziane przez hierarchę w Legnicy, że „Strach, to pierwszy wróg kapłana”, Beata Kempa wskazała: - Świadomość sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w powojennym porządku geopolitycznym, motywowała ks. biskupa do gorliwej służby Bogu i Kościołowi. Jego bogate w miłość do Stwórcy homilie przyniosły wiernym pokój, nadzieję i ufność wobec Zmartwychwstałego Chrystusa. Lojalność wobec Kościoła i złożonych ślubów budziła wściekłość PRL-owskich służb, które przez lata Go prześladowały i próbowały pozyskać do współpracy. Bezskutecznie”

Reklama

Bp Andrzej Wronka pozostawił bogaty dorobek naukowy i kilka pokoleń wychowanych przez siebie kapłanów. W tym gronie był m.in. ks. Jerzy Rasiak, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Audiowizualnego, któremu Ksiądz Biskup udzielił święceń kapłańskich w katedrze wrocławskiej. 24 czerwca 1966 roku. Ze względu na stan zdrowia ks. Rasiak nie mógł uczestniczyć w tym spotkaniu, ale w swoim telefonicznym świadectwie wskazał: - Biskup Andrzej Wronka zostawił nam wzór ukochania Boga, Matki Najświętszej i Ojczyzny, którą kochał i za którą walczył jako powstaniec. Poza tym kochał rodzinne strony, swoją małą ojczyznę, którą odwiedzał i o której pięknie mówił. Był wielkim kapłanem, biskupem, a przede wszystkim wspaniałym człowiekiem. Był też pionierem liturgii, którą żył i wykładał. Pozostawił nam piękny przykład życia”.

Spotkanie w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się w ramach przygotowań do obchodów przypadającej za półtora roku setnej rocznicy święceń kapłańskich bpa Andrzeja Wronki.

2021-12-06 13:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie o ks. Zbigniewie Zapaśniku

2022-01-28 16:14

Archiwum ks. Tobiasza Matkowskiego

Zapraszamy do lektury wspomnienia o zmarłym dziś ks. Zbigniewie Zapaśniku. Słowa te zostały przygotowane przez pochodzącego z Jaszkotla, ks. Tobiasza Matkowskiego.

Nasz Dobry Pasterz przyszedł na świat w domu Józefa i Melanii z dom. Dowgiałło dnia 10 stycznia 1944 roku w Jasiańcach, w województwie nowogródzkim, w powiecie lidzkim, w gminie Werenów. Po zmianach terytorialnych, jakie nastąpiły po roku 1945 miejscowość ta, znajduje się w granicach Białorusi. Ks. Zbigniew doskonale znał biedę, wielokrotnie przy spotkaniach opowiadał, jak sporą odległość musiał pokonywać, jeszcze jako dziecko, w celu zakupienia chleba. Te doświadczenia lat dzieciństwa niewątpliwie miały wpływ na formację zarówno duchową jak i ludzką, kształtując Jego kapłańskie serce, pełne wrażliwości na krzywdę i trudności życia.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: muzeum papieskie podsumowało działalność w 2021 r_

2022-01-28 20:05

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzeum

Wadowice

KAI/Archiwum UMWM

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach podsumowało działalność w 2021 r. Zgodnie z przedstawionymi danymi, placówkę odwiedziło 116 tys. 856 osób, a muzeum pozyskało 5 tys. 479 nowych eksponatów.

„Nie był to łatwy czas, także dla instytucji kultury. Pandemia wymusiła na nas poszukiwanie nowych rozwiązań i zmian, by muzeum mogło działać zgodnie ze swoją misją” - zaznaczono na stronie internetowej placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję