Reklama

Polska

Czy polskie parafie potrzebują zmiany mentalności i nawrócenia?

[ TEMATY ]

parafia

Bożena Sztajner/Niedziela

O konieczności przebudzenia wspólnot parafialnych i zmiany kierunku ewangelizacji w ramach kolejnego spotkania Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji organizowanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie mówił ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Ksiądz Godnarski wychodząc od tezy, iż podstawowym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja, zwrócił uwagę słuchaczom, na potrzebę „nowej mentalności” wśród liderów i członków wspólnot parafialnych. Powołując się na dokument podsumowujący V Konferencję Generalną Biskupów Ameryki Łacińskiej i Wysp Karaibskich, która miała miejsce w Aparecida, w Brazylii, prowadzący podkreślił, iż konieczne jest nawrócenie pastoralne wspólnot parafialnych, polegające na przejściu „od duszpasterskich zabiegów o charakterze wyłącznie konserwującym do posługi zdecydowanie misyjnej”. Błędem jest, jak podkreśla ks. Godnarski, fakt, iż inicjatywy podejmowane w parafiach skupiają się na wewnętrznych potrzebach wspólnoty, oraz że nie podejmuje się w parafiach próby wyjścia do tych, którzy nie trwają w jedności z Kościołem.

Zauważono również, iż pierwszą rzeczą, której potrzebują usłyszeć ludzie, którzy nie mają daru wiary, nie są zasady moralne, ale kerygmat. Dlatego, działania podejmowane przez wspólnoty parafialne powinny koncentrować na ewangelizacji kerygmatycznej, prowadzącej do osobistego nawrócenia, które jest źródłem pragnienia głębszego przylgnięcia do Boga i zaangażowania w misję głoszenia orędzie Zbawienia - mówił ks. Godnarski.

Nowe inspiracje prowadzące do głębszego zaangażowania się w życie Kościoła, pomysły na nowe formy głoszenia Ewangelii, to tylko niektóre z elementów formacji intelektualno-duchowej proponowanej przez Sekcję Św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, osobom pragnącym włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Roczny cykl comiesięcznych spotkań Szkoły Liderów Nowej Ewangelizacji skierowany jest do wszystkich, którzy czują się powołani do włączenia się w misję świadczenia o Jego zmartwychwstaniu.

2014-01-12 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości legionowe w Biłgoraju

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Joanna Ferens

Rocznicy Kurii Legionu Maryi przewodniczył ks. Krzysztof Hawro

Rocznicy Kurii
Legionu Maryi
przewodniczył
ks. Krzysztof
Hawro

Dwie uroczystości Legionu Maryi odbyły się 29 lipca br. w Biłgoraju. Tego dnia członkowie wspólnoty modlili się i dziękowali Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar powołania do Legionu i za wszelkie otrzymane łaski

Kuria Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 29 lipca obchodziła rocznicę 10-lecia swojego powstania. Kuria ta powstała 6 grudnia 2006 r. z Kurii działającej przy parafii św. Jerzego, zaś jej ówczesnym kierownikiem duchowym był ks. prał. Józef Flis. W skład Kurii wchodzą prezydia z biłgorajskich parafii WNMP, Chrystusa Króla i św. Jana Pawła II, a także prezydia z Frampola, Trzęsin, Radzięcina, Goraja, Gromady, Dąbrowicy i Korytkowa Dużego. Obecnie Kuria liczy 143 członków (133 siostry i 10 braci) oraz 334 członków wspierających. Członkowie Legionu Maryi aktywnie włączają się w życie parafii i społeczeństwa, dbają o formację duchową i legionową, działają poprzez apostolat czynu i modlitwy oraz wykonują różne prace na rzecz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję