Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Hołd z kwiatów dla Niepokalanej

- Oby nigdy w Ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei – apelował abp Wacław Depo na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, Polski i świata Maryi. Zimno nie zniechęciło pielgrzymów i wiernych archidiecezji częstochowskiej zgromadzonych na jasnogórskim placu..

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

- Każdego dnia gazety, radio, telewizja nagłaśniają zło, przyzwyczajając nas do najtragiczniejszych rzeczy i sprawiając, że znika nasza wrażliwość sumienia i osobista odpowiedzialność – mówił abp Depo i podkreślił, że Maryja, której „Niepokalanie Poczęcie jest znakiem prymatu łaski Bożej, miłosierdzia nad światem” w swej macierzyńskiej trosce pomaga doświadczać zwycięstwa łaski nad grzechem.

- Od zarazy, epidemii światowej, głodu, ognia i wojny wybaw nas. Ty, która jesteś z woli Chrystusa zapowiedzią nowego świata odnowionego miłością miłosierną Zbawiciela, wysłuchaj nas! - modlił się metropolita częstochowski.

Reklama

Główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury Niepokalanej, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów.

- Chcemy w tym znaku hołdu Matce Bożej podkreślić naszą jedność z Ojcem Świętym, naszą miłość do Kościoła. Módlmy się o to, abyśmy odpowiadali tak jak Maryja osobistym „fiat” na każdą łaskę, z którą Bóg przychodzi w naszym życiu - mówił przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości „Hołdu z kwiatów”.

Podziel się cytatem

Przybyli licznie mieszkańcy Częstochowy, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń. - Matka Boża jest naszą ucieczką i ostoją, daje nam dużo nadziei i wiary, Ona zawsze nas wspiera i prowadzi - mówili.

Reklama

Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i wszyscy zgromadzeni.

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem, gdzie do 1917r. był pomnik cara. W stanie wojennym był pod nią układany krzyż ze zniczy na znak jedności Polaków, tu modlą się wchodzący na Jasną Górę pielgrzymi.

Uroczystość zawierzenia na placu przed szczytem poprzedziły Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej.

Tegoroczna uroczystość ku czci Niepokalanej upływała na Jasnej Górze w duchu szczególnej wdzięczności za Kościół, za wspólnotę, która zrodziła nas do wiary.

2021-12-08 19:13

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ożywić ducha miłosierdzia – 41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło–Życie

Troska o pogłębianie charyzmatu oraz wezwanie do ożywienia ducha „miłosierdzia czynu, słowa i modlitwy” towarzyszą 41. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie. W czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczy ponad 800 osób. Obecni są także goście z zagranicy.

- Posługa miłosierdzia to zagadnienie, które musimy odkryć i pogłębić – podkreśla Krzysztof Jankowiak, rzecznik ruchu Światło-Życie. „Wśród rozmaitych diakonii zaproponowanych przez założyciela była także diakonia miłosierdzia. O ile inne diakonie zdołały się przez te lata rozwinąć, o tyle diakonia miłosierdzia była przez dłuższy czas dla nas zadaniem do podjęcia. I rzeczywiście od około 10 lat zaczynają powstawać w diecezjach diakonie miłosierdzia, w zeszłym roku powstała Centralna Diakonia Miłosierdzia. Ja tu mówię o strukturze, ale ta struktura animuje życie, pobudza konkretne działania” – wyjaśnia rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

2022-05-20 07:23

Materiał prasowy

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Kadr z filmu Zieja. Nie zabijaj nigdy nikogo/materiały promocyjne

Trzyodcinkowy serial „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego, z Andrzejem Sewerynem, Mateuszem Więcławkiem oraz Zbigniewem Zamachowskim w rolach głównych ukazuje losy niezwykłego Polaka i patrioty, bezkompromisowego i charyzmatycznego księdza Jana Ziei. Emisja pierwszego odcinka pt. „Nie zabijaj” w niedzielę, 22 maja o godzinie 20:15 w TVP1.

Rok 1977. Ksiądz Jan Zieja, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników zostaje wezwany na przesłuchanie. Grosicki, oficer służb bezpieczeństwa próbuje nakłonić go do współpracy. Ksiądz odmawia. Rozpoczyna się pojedynek dobra ze złem. Rozmowy duchownego z funkcjonariuszem stają się opowieścią o życiu księdza Ziei i najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Miejsce odpoczynku i obrania właściwej drogi

2022-05-21 18:14

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

parafia św. Łukasza na Tarchominie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Biskup Romuald Kamiński uroczyście konsekrował kościół św. Łukasza na Tarchominie.

Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz wiernych, którzy szczelnie wypełnili swoją parafialną świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję