Reklama

Aktualności

Papież do Katalończyków: powiedzcie „tak” łasce Pana i stanowcze „nie” grzechowi

O otwartość na Bożą łaskę i stanowcze odrzucenie grzechu zaapelował Ojciec Święty do mieszkańców stolicy Katalonii- Barcelony w wideo przesłaniu z okazji inauguracji gwiazdy na Wieży Maryi Panny w bazylice Sagrada Família.

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek zachęcił zgromadzonych do wzniesienia oczu, aby kontemplować naszą Matkę, „ponieważ za każdym razem, gdy patrzymy na Maryję, powracamy do wiary w rewolucyjną siłę czułości i miłości”. Pozdrawiając obecnych na inauguracji, papież przypomniał o ubogich, chorych, dotkniętych pandemią, starszych, młodych, którzy czują, że ich przyszłość jest zagrożona i tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia. Podkreślił, że Maryja jest „Gwiazdą nowej ewangelizacji".

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i określi ją mianem arcydzieła sztuki. „W doskonałej harmonii z Bożym planem wobec niej, Dziewica Maryja stała się najświętszą, pokorną, pojętną i przejrzystą przed Bogiem. Gaudí chciał, aby ta tajemnica wieńczyła portal wiary - pierwszy, który zbudował - abyśmy, odmawiając modlitwę do Trójcy Przenajświętszej, którą wypisuje w całej bazylice, nauczyli się być, jak Maryja, świątynią tej tajemnicy i oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie” – stwierdził Franciszek.

Papież przypomniał, że Gaudí umieścił Maryję w centrum portalu miłosierdzia, ofiarowując nam Dzieciątko Jezus pod uważnym spojrzeniem św. Józefa, abyśmy weszli do jego Kościoła płonąc miłością do Boga i do ludzi", i dodał „niech ta gwiazda, która świeci od dziś, oświeci was, abyście, przesuwając paciorki różańca, raz na zawsze powiedzieli tak łasce Pana i zdecydowane nie grzechowi. Modląc się wraz z Maryją rozważamy tajemnice życia Jezusa, ale rozeznawajmy także drogę, którą On nam wskazuje a otrzymamy siłę, by odrzucić pokusy przemocy lub doraźnych korzyści”.

Reklama

Ojciec Święty zapewnił mieszkańców Barcelony o swej modlitwie, aby uczynili swe miasto bardziej przyjaznym i gościnnym dla wszystkich. Zaznaczył, że modli się szczególnie za osoby pełniące odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie, aby Maryja Panna wyjednała im mądrość, gotowość do służby i szerokie horyzonty myślowe. Zawierzył Bogu także rodziny.

Papież dodał, że modli się również, aby Maryja Panna czuwała nad „waszymi domami, szkołami, uniwersytetami, biurami, sklepami, szpitalami, więzieniami”. Odmawiając tajemnice bolesne modli się stale za ubogich i wykluczonych. Zachęcił do dokonania rachunku sumienia na ile sami jesteśmy odpowiedzialni za ubóstwo i wykluczenie. Franciszek zaapelował także, by nie odrzucano osób starszych, będący żywą pamięcią oraz o krzewienie dialogu między młodymi a osobami starszymi.

2021-12-08 21:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa lata Franciszka: rodzina w centrum uwagi

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Trzy miesiące po moim wyborze przedstawiono mi tematy na synod, (...) w końcu stopniowo – co jest dla mnie znakiem woli Bożej – postanowiono dyskutować o rodzinie przechodzącej bardzo poważny kryzys. Trudno ją utworzyć, ludzie młodzi rzadko się pobierają. Istnieje wiele rodzin rozbitych, w których nie powiódł się plan życia wspólnego. Dzieci bardzo cierpią. Musimy dać odpowiedź” – tak w wywiadzie dla „Corriere della Sera” papież Franciszek wyjaśniał genezę zwołania dwóch synodów o rodzinie. 13 marca wypada druga rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Z tej okazji przypominamy główne wątki jego nauczania.

Nie tylko temat synodu świadczy o tym, że małżeństwo i rodzina są w centrum nauczania Ojca Świętego, dziesiątków jego kazań i wypowiedzi, ale też tweetów, gestów i działań. Dla Franciszka to najwyższe dobro, o które stale się troszczy i upomina.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję