Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: odpowiedź Maryi Bogu była początkiem nowego stworzenia

– Maryjo, ucz nas otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – prosił abp Wacław Depo w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze na zakończenie Roku św. Józefa.

– Chcemy dzisiaj raz jeszcze zawierzać nas samych, cały Kościół i świat potężnemu orędownictwu św. Józefa. Kończymy rok, ale nie kończą się nasze prośby do tego wielkiego patrona Kościoła, aby pozostał z nami na zawsze w swojej ojcowskiej miłości – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Reklama

W homilii abp Depo zaznaczył, że tajemnica niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny „jest świętem samego Boga, który zaufał po raz kolejny człowiekowi”. – W tym wypadku spotkał się z odpowiedzią Maryi godną Bożej miłości. Odpowiedź Maryi Bogu była wprost początkiem nowego stworzenia – zauważył i za św. Janem Pawłem II powiedział, że „Maryja jest światem odnowionym miłością”.

Dziękując za rok poświęcony św. Józefowi, metropolita częstochowski przypomniał, że ziemski opiekun Jezusa jest człowiekiem „niezwykłego zawierzenia Bogu we wszystkim na podobieństwo Maryi”.

Za św. Pawłem Apostołem wskazał, „że Bóg i Ojciec wybrał nas przed założeniem świata i z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybrane dzieci, jako przybranych synów w Chrystusie”. – Czy mamy taką świadomość, że jesteśmy od wieków przez Boga zamyśleni przez dzieło powołania nas do życia i do życia wiecznego? – pytał abp Depo.

Reklama

Przestrzegając przed tym, że człowiek może odrzucić Bożą miłość, nawiązał do czytania z Księgi Rodzaju i podkreślił, „że grzech pierworodny zmienił ludzi, ich całkowite odniesienie i związek z Bogiem” oraz że „utracona została harmonia między ludźmi”.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że tajemnica niepokalanego poczęcia „wskazuje nam na wolność Maryi od grzechu pierworodnego, która jest darem Boga ze względu na przyszłą tajemnicę macierzyństwa Syna Bożego”.

Podziel się cytatem

– W Maryi, w postaci dziewczyny z prowincjonalnego miasteczka Nazaret, znajdujemy klucz do wypełnienia chrześcijańskiego powołania, a zwłaszcza spełnienia kobiety i chrześcijanki – kontynuował abp Depo. Przywołał również słowa z listu do kobiet Jana Pawła II: „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą!”. Wskazał, że są one potrzebne dzisiaj kobietom i dziewczętom w ich „godności i niepowtarzalności wobec Boga”. – Pierwszym wymiarem waszego spełnienia jest żywa więź z Bogiem, przylgnięcie do Boga i zrozumienie, że Bóg kocha mnie taką, jaką jestem, bez różnych innych wariantów, które proponuje dzisiejszy świat – powiedział do kobiet. Podkreślił także „godność macierzyństwa duchowego sióstr zakonnych, które będąc kobietami, są matkami na wzór Maryi”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że taka mądrość jest owocem działania Ducha Świętego, bez pomocy którego „nie moglibyśmy nawet o tym pomyśleć, a co dopiero mówić o odpowiedzi Bogu na Jego miłość, a nieraz jest to odpowiedź nie tylko odważna, mądra, ale i ofiarna, oddająca siebie samą”. W tym kontekście przypomniał świadectwo siatkarki Agaty Mróz, która zdecydowała się urodzić dziecko w zamian za swoje życie.

Arcybiskup apelował również o ochronę swojej miłości i prawdy o sobie „od kłamstwa, które właśnie idzie z tego świata, które odrywa człowieka i jego codzienne życie od Boga”. – Różne mutacje tego kłamstwa od wewnątrz atakują to, co w człowieku jest wrażliwe, czułe i delikatne, a taką jest wrażliwość sumienia, poczucie wstydu, ale i związane z nim poczucie godności osobistej i osobistej wartości. A przykładów odzierania nas z tych głębin wiary, z takiego spojrzenia jest zbyt dużo na polskich krzyczących ulicach, w szkołach, zakładach pracy, w filmach, kabaretach, ale również w domach – ubolewał.

– Maryjo, ucz nas poprzez nasz Nazaret, nasze Kany Galilejskie, drogi jerozolimskie, ale również Golgotę, otwartości na miłość Boga i tej świadomości, że nasza prawdziwa odpowiedź na Jego miłość będzie złączona z własnym krzyżem i ofiarą z samego siebie – zakończył abp Depo.

2021-12-08 21:40

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka Kicińskiego

2022-01-21 23:30

[ TEMATY ]

bp Kiciński Jacek

Magdalena Lewandowska

Nie milkną echa po wczorajszym otwarciu Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu. Głos w tej sprawie zabrała firma HENKEL. - To pokłosie i – jak komentuje rzecznik archidiecezji wrocławskiej – miejmy nadzieję ostatni akt przykrej sytuacji, która miała miejsce podczas otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej w noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

W czwartek, 20 stycznia, podczas uroczystości otwarcia pralni przy ul. Małachowskiego zaproszony był bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej i asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia dowiedział się, że w programie nie przewidziano modlitwy ani poświęcenia obiektu i sprzętów, który ma służyć ludziom potrzebującym. W takiej sytuacji uznał, że jego obecność jest bezzasadna. Rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczył, że bp Jacek nie reprezentował siebie, a jego udział w uroczystości nie miał ograniczać się jedynie do przecięcia wstęgi i wystąpienia na kilku fotografiach. – Ksiądz biskup przybył na to wydarzenie jako reprezentant Episkopatu, który współpracuje z Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz jako osoba duchowna, który wierzy w moc modlitwy i błogosławieństwa – wyjaśnił ks. Rafał Kowalski,

CZYTAJ DALEJ

Projekt będzie kontynuowany - Oświadczenie Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

2022-01-22 22:30

Magdalena Lewandowska

W tej sprawie rozpowszechnia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Wbrew spekulacjom wielu portali informacyjnych Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu będzie działać, a także, wedle słów z Oświadczenia Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta projekt tworzenia takich miejsc będzie kontynuowany.

Pełna treść oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o jedność chrześcijan w legnickiej katedrze

2022-01-23 20:58

ks. Waldemar Wesołowski

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego.

Modlitwie miał przewodniczyć biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, jednak z powodu choroby, nieszpory poprowadził Wikariusz Generalny i proboszcz katedry ks. Robert Kristman. Biskup Andrzej przygotował jednak homilię z tej okazji, którą odczytał delegat ds. ekumenizmu ks. Andrzej Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję