Reklama

„Niedziela” otrzymała nominację do nagrody TOTUS

Totusy w Dzień Papieski

Milena Kindziuk
Niedziela Ogólnopolska 40/2004


Podczas konferencji prasowej

Nominowanych do nagrody TOTUS przedstawiono na konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Kościele katolickim w Polsce, przyznawane przez Fundację Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - Dzięki tej nagrodzie można przybliżyć opinii publicznej wybitne osobowości, także te dotąd mniej znane - mówił Janek Pospieszalski. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest również organizatorem Dnia Papieskiego.

Nagrody TOTUS - statuetka TOTUS oraz 50 tys. zł - zostaną wręczone po raz piąty 9 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Kandydaci nominowani są w czterech kategoriach. Pierwsza - to promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza. Nominowalni do niej zostali: Sieć Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży KANA, Donat Kuczewski, Zofia Morawska, Stowarzyszenie Parafiada i o. Marian Żelazek. W kategorii „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowano prof. Władysława Bartoszewskiego, Annę Dymną, Leszka Mądzika, twórców pisma Fronda i Marcina Pospieszalskiego. W trzeciej kategorii - „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nominacje otrzymali: prof. Ernst-Wolfgang Bockenforde, zespół albumu Musicie być mocni, Joseph Weiler. Wreszcie, w kategorii TOTUS medialny - zespół Biuletynu IPN, Gość Niedzielny, Niedziela oraz List, Przegląd Powszechny i twórcy serialu komediowego Rodzina zastępcza.
Na konferencji poinformowano również, że w czerwcu odbył się trzeci finał Konkursu Akademickiego im. Biskupa Jana Chrapka. Miał on miejsce na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Organizowany jest od 2002 r., a skierowany do maturzystów pochodzących z małych miejscowości, wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce. Nagrodami w konkursie były indeksy na wydziały dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest również organizatorem Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony będzie 10 października, pod hasłem: Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju. Wszelkie inicjatywy związane z obchodami odbędą się w całej Polsce, a także poza jej granicami. Podczas koncertów przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży. Odbędzie się też akcja SMS-owa, z której dochód zostanie przekazany na fundusz stypendialny.

Żałoba w Zakopanem

2019-08-23 08:32

Red.

22 sierpnia nad Tatrami przeszła potężna burza, w wyniku której zginęło pięć osób – cztery po stronie polskiej oraz jedna po stronie słowackiej. W grupie tej było też dwoje dzieci. Ponad 100 osób zostało poszkodowanych. Najciężej ranni zostali przetransportowani śmigłowcami do szpitala. Osoby, które ucierpiały wskutek nawałnicy, zgłaszały się również do placówek medycznych osobiście. Żeby dotrzeć z pomocą do wszystkich, którzy tamtego dnia wyruszyli w góry, uruchomiono specjalną infolinię. W poszukiwaniu rannych przeczesywano wszystkie szlaki tatrzańskie.

AP/Associated Press/East News

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, w związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w czwartek 22 sierpnia, ogłosił na terenie miasta w dn. 23-25 sierpnia żałobę. Przed Urzędem Miasta zostały wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe oraz miejskie. Leszek Dorula apelował do organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym, o ich odwołanie lub ograniczenie w czasie trwania żałoby.

W związku z ogłoszoną żałobą, zostały odwołane wszystkie wydarzenia artystyczne i rozrywkowe w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W czwartek o godz. 16 zamiast planowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim, odbyła się zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. Organizatorzy wspólnie z publicznością, która przybyła na godz. 17 na galę jubileuszową z okazji 100-lecia Związku Podhalan, uczcili pamięć tragicznie zmarłych oraz odmówili modlitwę za wszystkich poszkodowanych. Zespoły biorące udział w Festiwalu wspólnie modliły się 23 sierpnia w intencji ofiar tragedii w Tatrach, a także o zdrowie wszystkich poszkodowanych oraz za służby zaangażowane w akcję ratunkową w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem-Krzeptówkach. Nie odbył się również wielki koncert finałowy.

Burmistrz Miasta Zakopane zwrócił się do mieszkańców z prośbą o modlitwę w intencji ofiar, ich rodzin oraz wszystkich poszkodowanych.

Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Balcerek: susze i powodzie są jak biblijne napomnienia

2019-08-24 15:51

ms / Buk (KAI)

Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.

misyjne.pl

W homilii poznański biskup pomocniczy nawiązał do chleba powszedniego, który jest symbolem darów pochodzących od Boga. „W nasze dziękczynienie chcemy dziś włączyć to wszystko, co z łaski Boga stanowi naszą codzienność i jest przejawem Bożego Miłosierdzia” – mówił bp Balcerek.

Szczególną uwagę biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej poświęcił podstawowej prawdzie o człowieku postrzeganym jako „współpracownik” Boga w dziele stworzenia. „Prawda ta została nam objawiona już na pierwszych kartach Pisma Świętego, gdy Bóg po stworzeniu świata powiedział do człowieka: czyńcie sobie ziemię poddaną. Człowiek jest współpracownikiem Boga w dziele stworzenia, dlatego jego wysiłki muszą uwzględniać Boży porządek rzeczy” – podkreślił bp Balcerek.

Kaznodzieja zauważył, że wytwory kultury rolnej muszą liczyć się z Bożą naturą rzeczy, a „praca na polach, w ogrodach i sadach, uczy nas tej prawdy”. „Przyrody nie da się oszukać, a człowiek jest integralną częścią tego świata. Nie można w głosowaniu zmienić praw przyrody. Można je zgłębiać, poznawać i czyniąc sobie ziemię poddaną korzystać z jej owoców” – mówił bp Balcerek.

Zaapelował też do rolników, by pamiętali o benedyktyńskiej zasadzie „Ora et labora”.

„Najpierw pomódl się, czyli stań przed Stwórcą, zastanów się, co i jak należy czynić, by twoje wysiłki wpisywały się w odwieczny plan Boga. To właśnie ta prawda kazała naszym ojcom modlitwą rozpoczynać dzień pracy, modlitwą rozpoczynać czas żniwowania, wreszcie samo dziękczynienie za obfity plon ziemi było modlitwą” – mówił poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przestrzegł też przed kwestionowaniem prawa naturalnego i publiczną promocją zachowań sprzecznych z tym prawem, takich jak rozwiązłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem