Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Archiwum

Uwierzyliśmy Miłości

Spotkania Szkoły Nowej Ewangelizacji, Grupa Dorosłych Ministrantów, Ruch Sercańskiej Młodzieży, to tylko nieliczne przykłady prężnie działających inicjatyw parafialnych w na terenie bełchatowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary.

Historia świątyni sięga lat 90, kiedy to w 1981 roku biskup Józef Rozwadowski dokonuje erygacji parafii. Gdy z oddali patrzymy na współczesny wizerunek Kościoła, ma on formę namiotu, co wzbudza zainteresowanie i ciekawość. W ołtarzu głównym widnieje rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Maryja stojąca pod Krzyżem. W ołtarzach bocznych rzeźby z postaciami św. Barbary i Świętej Rodziny. Przy wejściu do świątyni wzrok przykuwa Kaplica Najświętszego Sakramentu. W samym centrum Sercańskiego Krzyża wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

Jedność służby w różnorodności działań

W rozmowie z Panią Marianną oraz Panem Piotrem – parafianami czynnie zaangażowanymi w życie wspólnoty kościoła jednoznacznie wybrzmiewa otwartość księży na inicjatywy i chęci ze strony wiernych. Bardzo charakterystyczne jest hasło, widniejące na frontowej ścianie świątyni – Uwierzyliśmy Miłości – to sercańskie hasło przyświeca działalności i aktywności parafian.

- Ta Miłość przewija się cały czas. Widzimy po sobie, jak się zmienia nasze życie. Będąc członkami wspólnoty, posługując innym, widzę, i doświadczam tej zmiany. To jest realna zmiana, jeśli jest się narzędziem w Ręku Bożej Miłości – mówi Pan Piotr, parafianin zaangażowany w posługę Szkoły Nowej Ewangelizacji.

- Moja posługa to m.in. prowadzenie katechez przedchcielnych dla rodziców i rodziców chrzestnych, służba w Szkole Nowej Ewangelizacji poprzez cotygodniowe spotkania, nauczania w domu parafialnym. Tutaj przyjeżdżają ludzie z całej Polski, i zostają z nami na długo – dodaje Pani Marianna.

Reklama

Kościół obfituje w różnorodność inicjatyw, którym przyświeca hasło „Uwierzyliśmy Miłości”.

- Dla nas te słowa są wyjątkowe, bo to nasza parafia. Jest największa w mieście, ale to też przez dużą otwartość ze strony księży i całego duszpasterstwa – kontynuuje parafianka.

Ksiądz Proboszcz wyjaśnił, że hasło to główna myśli z Ewangelii, dodał, że kultywuje się tutaj duchowość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Miłość i wynagrodzenie. Miłość do Boga, do ludzi, a wynagrodzenie za grzechy własne i innych ludzi.

Każdy wierny, który przyjdzie do tej świątyni uzyska pomoc, jakiej potrzebuje. Od zaangażowania młodych poprzez Ruch Sercańskiej młodzieży dla starszego i młodszego pokolenia do Sercańskiej Akademii Seniora. Niezwykłą inicjatywą jest także Wirtualna Róża Różańcowa, gdzie poprzez wiadomości SMS, każdy w miesiącu otrzymuje intencję w jakiej modli się w danym czasie.

- Tutaj jest dany taki czas, że gdy pojawia się potrzeba, od razu jest odpowiedź w formie konkretnej inicjatywy – opowiada ks. Proboszcz.

Wokół ołtarza także gromadzą się licznie zaangażowane grupy – m.in. dorośli ministranci, dorośli lektorzy, schola, oraz chór. Prężnie działa parafialna biblioteka, która jest regularnie uzupełniania. Swoje biuro i centrum działalności ma tutaj także Caritas. Warto zauważyć, że z inicjatywy wiernych, po zbiórce surowców wtórnych, wybudowano aż 5 studni głębinowych w Czadzie. Funkcjonuje Stowarzyszenie Macierz – pomagające osobom pokrzywdzonym przestępstwem i przemocą.

Grupa Sychar gromadzi małżeństwa w kryzysie. Swoją formację przy parafii przeżywają także Wojownicy Maryi, którzy zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. uroczyście odmawiają różaniec idąc ulicami miasta. Tutaj także odbywają się uroczyste Zawierzenia Matce Bożej, również w pierwszą sobotę miesiąca.

- Liturgia w tej świątyni jest inna. Wyczuwalne jest to piękno, dostojność, brak pośpiechu, i co najistotniejsze, zawsze jest obecny kapłan w konfesjonale. – dodaje Pani Marianna.

Reklama

Przygotowany jest także program dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych zwracający szczególną uwagę na przeżywanie eucharystii i ważności sakramentu. Zaopiekowania jest także młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Grupy Prawda i Nadzieja pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym.

- Budujące jest to, że są grupy, które rozumieją kościół, dają swój czas i budują Kościół żywy. A ja jestem z nimi i to jest dobre. – dodaje duszpasterz parafii.

Szczególny patronat świętych

Od samego początku istnieje przy parafii Rycerstwo Niepokalanej, które do świątyni sprowadziło relikwie świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który także słynął z promowania prasy katolickiej.

- Tutaj prasa katolicka jest bardzo promowana. Zawsze podczas ogłoszeń, parafianie słyszą o tym, na co warto zwrócić uwagę w dostępnych gazetach. Mam w sobie szczególną troskę o to, by rozwijać czytanie, ponieważ dzięki temu poznaje się w ten sposób Kościół. Jestem przekonany o wartości drukowanego słowa, bo to dużo daje, jeśli tylko chcemy sięgnąć po dobrą lekturę. Prasa daje argumenty do rozmowy z tym światem, na wzór świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Możemy wybudować bardzo wiele kościołów, ale będą one puste jeśli nie będziemy mieć mediów – dodaje ksiądz Proboszcz.

Szczególną rolę w życiu parafian pełni także święta Barbara – patronka górników. Co roku, 4 grudnia, wierni gromadzą się na uroczystej sumie odpustowej, która sprawowana jest rano i wieczorem – ze względu na zmiany, w jakich pracują pracownicy kopalni.

Szczególnym wyrazem kultu Matki Bożej jest fakt, że w ostatnim czasie do parafii został przywieziony Obraz Matki Bożej Płaszowskiej Błogosławionego Macierzyństwa, który zawiśnie obok Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

2021-12-03 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Anny w Brzezinach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

W Brzezinach, przy drodze biegnącej w kierunku wsi Witkowice czy Gałków na uboczu znajduje się niewielka drewniana budowla z białą przymurówką. Według tradycji wiódł tamtędy trakt handlowy z Wielkopolski i Kujaw do Piotrkowa a później dalej, do Krakowa. Idąc śladami historii, w 1502 roku staraniami podkomorzego łęczyckiego, Stanisława Lasockiego, zostali sprowadzeni właśnie tutaj księża misjonarze.

W XVI wieku pojawiła się na tym terenie murowana kaplica, z charakterystyczną amboną na zewnątrz, którą ufundował wojewoda podlaski, Stanisław Warszycki. W następnych stuleciach przebudowano stary kościół, zostawiając charakterystyczną murowaną część, w której obecnie znajduje się zakrystia, a ambona została przykryta drewnianą zabudową obecnego wizerunku kościoła. Bardzo prawdopodobne, że w tym czasie powstała także drewniana dzwonnica. Z upływem czasu budowla zaczęła popadać w ruinę. Z inicjatywy księdza Antoniego Szelewskiego, w 1859 roku przeprowadzono kapitalny remont świątyni oraz jej oszalowanie. W ciągu XX wieku zabiegi remontowe były przeprowadzane jeszcze dwukrotnie.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki, która wyruszyła z Częstochowy, osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni

2022-08-06 12:56

[ TEMATY ]

wypadek

Chorwacja

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyruszyła w piątek Częstochowy do Medziugorje, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców".

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

2022-08-10 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję