Reklama

Na dzień papieski

„Wypoczynek Apostoła”

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

O Ojcu Świętym Janie Pawle II powstała i nadal powstaje ogromna liczba publikacji (książkowych, albumowych), a także filmów czy słuchowisk radiowych. Pokazują one i przybliżają Papieża jako następcę Apostołów, proroka naszych czasów, współczesnego męczennika, polityka i stratega, pielgrzyma, nauczyciela. Nikt jeszcze dotychczas nie pokazał, skąd czerpie on siły do tych wszystkich zadań - nie ukazano jego wypoczynku.
W najnowszym albumie Wydawnictwa „Michalineum” temat ten podjęli: Grzegorz Gałązka - fotografik i dokumentalista pontyfikatu Papieża Polaka (mieszkający na stałe w Rzymie) oraz bp Józef Zawitkowski - poeta i duszpasterz ziemi łowickiej (znany Czytelnikom Niedzieli jako ks. Tymoteusz).
O potrzebie wypoczynku człowieka opowiada już Biblia. W Księdze Rodzaju czytamy, że Bóg „odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał, stwarzając” (Rdz 2, 2-3). Te słowa objawiają duchowy sens odpoczynku i podkreślają jego wymiar religijny.
Jan Paweł II - niestrudzony Apostoł naszych czasów - wypoczywa, dając w ten sposób przykład, jak powinno się odpoczywać oraz jaki jest sens i jaka rola wypoczynku: „Społeczeństwo, w którym tempo codziennego życia wzrasta ponad wszelką miarę, musi na nowo odkryć wartość odpoczynku (...). Prawdziwy wypoczynek polega na tym, że uwalniając od zwykłych codziennych obowiązków, pozwala na nowo odkryć wartości, które zazwyczaj zaniedbujemy, takie jak kontakt z naturą, radość przyjaźni, bezinteresowna solidarność...” (Jan Paweł II, Anioł Pański, 4 lipca 1993 r.).
W wielu przemówieniach Papież przypomina ludziom, zwłaszcza młodym, aby szanowali i chronili przyrodę. Ileż wzniosłych słów podczas swojego pontyfikatu Ojciec Święty wypowiedział o górach i całej przyrodzie, w której odkrywamy odblask Stwórcy!
Nowy album Grzegorza Gałązki i Wydawnictwa „Michalineum” ukazuje nam Papieża podczas wypoczynku na łonie natury. Fragmenty psalmów i wypowiedzi papieskich skłaniają nas do wielbienia Boga za cud stworzenia. Teksty bp. Józefa Zawitkowskiego w sposób poetycki prowadzą nas po szlakach Jana Pawła II, nawiązują do ojczystych dziejów, literatury i polskiej przyrody, przedstawiają, jak silnie Ojciec Święty wrósł w tę ziemię i w tych ludzi:

...To wsiądę z Tobą, Piotrze, do łodzi.
Swoją barkę pozostawię na brzegu.
Dziś popłyniemy już razem,
Jeziorem Białym, na Wyspę Kormoranów,
Wigrami do Kamedułów,
do Krzywego i Leszczewa, do Milewskich.
Dwa tysiące lat czekali tu na Piotra!...
...A pamiętasz, Rybaku, Czarną Hańczę?
Przez Ciebie zakochała się w Czarnym Stawie,
a Ty wypuściłeś wiosło, bo stamtąd powołał Cię Pan:
Pójdź za Mną!
Kiedy Cię przepaszę, pójdziesz, gdzie ci każę.
I stało się.

Poezja Biskupa, której niewielki fragment cytuję, jest pięknym streszczeniem autobiografii Papieża Wstańcie, chodźmy! Poruszająca do głębi, a zarazem niezwykle bogata w treści, chwyci za serce każdego, kto zaledwie kilka strof przeczyta - zwłaszcza gdy i kilka zdjęć obejrzy.
Oglądając ten album, wędrujemy z Ojcem Świętym po wodzie, po ogrodach i po górach (bo tak zostały ułożone fotosy) i uczymy się wypoczywać oraz szanować przyrodę. Wypoczynek Apostoła - zdjęcia i poezja pozwalają chociaż na chwilę oderwać się od codziennych, przytłaczających informacji, które jakże często odbierają współczesnemu człowiekowi nadzieję. Ten album pozwala oczy skierować „ku górom, skąd przyjdzie mi pomoc...” - jak pisze bp Zawitkowski, bo Ojciec Święty „ukazuje nam Górę Miłosierdzia, abyśmy mieli wyobraźnię miłosierdzia...”.

Album można zamówić i nabyć pod
adresem: Wydawnictwo „Michalineum”,
ul. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki,
tel. (0-22) 781-14-20, fax 771-36-15,
e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl, www.michalineum.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję