Reklama

Niezwykła parafia w cieniu akademików

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Studenci remontują stary dom, aby zaadaptować go na kaplicę

Studenci remontują stary dom, aby zaadaptować go na kaplicę

Pomysł na parafię akademicką

1 października rektorzy wyższych uczelni, ubrani w gronostaje, uroczyście ogłosili, że rok akademicki 2004/2005 jest już otwarty. Dla olbrzymiej rzeszy młodych Polaków rozpoczyna się czas studiowania. W tym roku pracownicy i studenci wyższych uczelni z niepokojem spoglądają w przyszłość, i to tę wcale nieodległą, ale dotyczącą najbliższych miesięcy egzystowania wyższych uczelni. Studia stają się coraz droższe i jak tak dalej pójdzie - będą luksusem dla najbogatszych. Drożeją miejsca w akademikach, prywatyzują się tanie akademickie stołówki i pozostaje tylko wiara w obietnice zwiększonych stypendiów socjalnych.
Nowy rok akademicki rozpoczynają również ośrodki duszpasterstwa akademickiego i wspólnoty studenckie. Odgrywają one ogromną rolę w podtrzymywaniu studenckiego ducha wiary i są środowiskami wzajemnej solidarności i pomocy. Od wielu już lat duszpasterstwa akademickie stają się kuźnią katolickich elit intelektualnych. A że tych elit ciągle mamy za mało - jest to powód do intensywnych poszukiwań i jeszcze pełniejszej obecności Kościoła na wyższej uczelni.
W marcu tego roku, o czym pisaliśmy już w Niedzieli, powstała w Częstochowie chyba pierwsza w Polsce personalna parafia akademicka. Pomysł na parafię stał się wspólną inicjatywą dawnego duszpasterza akademickiego, a obecnego redaktora naczelnego Niedzieli - ks. Ireneusza Skubisia i obecnego duszpasterza - ks. Andrzeja Przybylskiego. Najważniejsza była jednak decyzja metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka, który mocą swojej władzy nadał częstochowskiemu duszpasterstwu akademickiemu status parafii personalnej. Obok osobowości prawnej dało to duszpasterstwu jeszcze większe możliwości scalenia środowiska akademickiego. Dziś parafia ma swoją autonomię, może służyć posługą sakramentalną studentom i pracownikom uczelni i staje się środowiskiem mocno zakorzenionym w Kościele. Wokół parafii zaczynają się integrować profesorowie, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą pragną posługiwać we wspólnocie. Pod listem solidarności i życzliwości wobec tej inicjatywy podpisało się już kilkudziesięciu profesorów, a rektorzy uczelni w oficjalnych wystąpieniach nazywają duszpasterza akademickiego „swoim proboszczem”. Coraz bardziej idea parafii dociera do świadomości studentów. Agata, studentka IV roku zarządzania Politechniki Częstochowskiej, z radością stwierdza: „Wreszcie wiem, gdzie jest moja parafia. Do domu rodzinnego mam bardzo daleko i jeżdżę w zasadzie na największe święta. Poza moją rodzinną parafią jestem już ponad cztery lata i tak naprawdę bardziej związana jestem z akademikiem i Częstochową niż z rodzinną wioską”.
Parafia akademicka ma już w swoich księgach chrztu zapis o przyjęciu tego sakramentu przez ośmioro dzieci. Są to dzieci małżeństw studenckich i nauczycielskich. Ostatnio w tymczasowej siedzibie parafii odbył się studencki ślub. Nowożeńcy wyszli w uroczystym ślubnym orszaku z dziesięciopiętrowego gmachu domu studenckiego.

Czas budowania

Reklama

Wspólnotę czekają dwa wielkie zadania: budowanie żywego Kościoła przez studentów i pracowników uczelni oraz budowanie ośrodka formacyjnego i kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza. To drugie zadanie rozpoczęło się w pierwszych dniach lipca. Archidiecezja Częstochowska zakupiła dla parafii niewielką działkę ze starym domem niemal w samym środku mieszkalnej części miasteczka akademickiego. Już od prawie trzech miesięcy studenci pod okiem fachowców remontują stary dom, aby jak najszybciej zaadaptować istniejące pomieszczenia na kaplicę i sale katechetyczne. Jeśli Bóg pozwoli, chcą na wiosnę rozpocząć budowę kaplicy i auli, aby jak najwięcej studentów mogło korzystać z formacji. Okazuje się, że budowanie kościoła z cegieł może bardzo zjednoczyć i przyczynić się do wzmocnienia Kościoła duchowego. Studenci i spora grupa pracowników wyższych uczelni wspierają to dzieło swoją pracą i poszukiwaniem środków materialnych. Swoje cegiełki na budowę złożyli też swego czasu czytelnicy Niedzieli, za co parafia jest bardzo wdzięczna. Studenci i duszpasterze, gdzie mogą, wszędzie szukają wsparcia. Ta młoda parafia akademicka ma szansę stać się pastoralną propozycją dla innych ośrodków akademickich.
Dziś środowiska studenckie są coraz bardziej środowiskami misyjnymi i konieczne jest, aby Kościół był nie tylko obok studentów, ale by stawał się ich Kościołem. Warto więc jeszcze raz poprzeć częstochowską inicjatywę akademicką i pomóc młodym zapaleńcom z Częstochowy doprowadzić ich dzieło do końca. Na czas budowania parafii akademickiej wspólnocie potrzeba dużo modlitwy, ofiarowania cierpienia, pomocy materialnej i finansowej. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w postaci dobrze uformowanych inżynierów, nauczycieli i całej grupy polskiej inteligencji.

Pomóż nam swoim wsparciem duchowym, finansowym i materialnym w budowie parafialnego ośrodka formacyjnego dla studentów!

Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM
ul. Kilińskiego 132
42-200 Częstochowa
Konto bankowe:
City Bank Handlowy w Warszawie
Oddział w Częstochowie
Nr 95103015820000000854026003

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję