Reklama

350 lat obecności Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich i założenia pierwszego klasztoru w Warszawie

Siostry Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Siostry Wizytki) przybyły do Polski na zaproszenie Ludwiki Marii Gonzagi, małżonki króla Jana Kazimierza, która również ufundowała ich pierwszy klasztor w Warszawie. Klasztor ten został zdewastowany w czasie potopu szwedzkiego, a po powrocie sióstr z Głogówka, gdzie schroniły się przed najeźdźcą, rozpoczęła się jego odbudowa. Liczba sióstr szybko wzrastała. Wkrótce powstały kolejne klasztory - w Krakowie, a następnie w Wilnie.
Warszawski klasztor przetrwał czas okupacji. W okresie komunistycznym był oparciem duchowym i modlitewnym dla Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, był też miejscem konspiracyjnych święceń kapłańskich dla kandydatów z krajów bloku komunistycznego. Tam gromadziła się na spotkaniach modlitewnych opozycja i „Solidarność”. To w największym skrócie historia 350 lat obecności Sióstr Wizytek na ziemiach polskich - sióstr, które wybrały życie w klauzurze, aby poświęcić się całkowicie modlitwie i pokucie za grzechy świata.
Obok podajemy program uroczystości jubileuszowych.

Program jubileuszu

Uroczystą Mszę św. jubileuszową z okazji 350. rocznicy przybycia sióstr Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do Polski i założenia pierwszego klasztoru w Warszawie celebrować będzie w święto św. Małgorzaty Marii Alacoque - 14 października 2004 r. o godz. 17.00 kard. Józef Glemp Prymas Polski.
10 października, w niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 11.00 ksiądz rektor Aleksander Seniuk wygłosi kazanie okolicznościowe.
Uroczystości jubileuszowe poprzedzi Triduum Eucharystyczne w dniach 11-13 października 2004 r. Od 11 do 14 października - całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas Triduum Eucharystycznego każdego dnia o godz. 17.00 będzie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem: 11 października - bp. Mariana Dusia, 12 października - ks. prał. Józefa Maja, 13 października - abp. Józefa Życińskiego.
Wcześniej - 19 września br. Mszę św. o godz. 9.00, transmitowaną przez Polskie Radio z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, odprawił i okolicznościową homilię w związku z jubileuszem sióstr wizytek wygłosił ks. Stanisław Kuraciński SAC.

Kościół Sióstr Wizytek
ul. Krakowskie
Przedmieście 34
00-325 Warszawa

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję