Reklama

Franciszek

Papież we Wspólnocie Wieczernik, wśród młodych narkomanów

Niespodziewaną formę miało wczoraj wieczorem zakończenie Roku św. Józefa. Papież złożył prywatną wizytę w rzymskiej Wspólnocie Cenacolo, która zajmuje się młodymi narkomanami i alkoholikami. Wraz z nimi modlił się do św. Józefa i obejrzał przygotowany przez nich film na kanwie powieści Jana Dobraczyńskiego „Cień Ojca”.

[ TEMATY ]

Franciszek

Wspólnoty Wieczernika istnieją dziś w 20 krajach świata, w tym od 20 lat również w Polsce. Założyła je w 1983 r. włoska zakonnica Matka Elvira. Podopieczni wspólnoty to młodzi, którzy potrzebują pomocy, przede wszystkim ci, którzy są uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Wielu z nich, kiedy stają na własne nogi angażuje się w prowadzenie ośrodków i udzielanie pomocy innym uzależnionym.

[zdjecie id="119983"][/zdjecie]

Choć wizyta Franciszka miała charakter prywatny i nie znalazła się w oficjalnym programie papieskiej działalności członkowie rzymskiej Wspólnoty Wieczernika wiedzieli, że tuż po godz. 16 mogą się spodziewać wizyty niecodziennego gościa. Czekali na niego odmawiając różaniec. Dla nich ta modlitwa to normalność. Odmawiają ją nawet trzy razy dziennie.

Kiedy Papież wreszcie się pojawił, powitały go dzieci Andrei i Antonii. Dziś jako małżeństwo prowadzą ten rzymski dom dla młodych, w przeszłości sami byli uzależnieni od narkotyków. Podobną przeszłość ma również Marco, który powitał Franciszka w audytorium. Dziś jest szczęśliwym ojcem rodziny, ma czwórkę dzieci, lecz w młodości on także był narkomanem. „Kiedy klęczałem przed Jezusem, zrozumiałem, że mi przebaczono i że jestem kochany. Tutaj nie miałem metadonu, lecz aniołów stróży” – wspomina Marco.

Podziel się cytatem

W powrocie do normalnego życia pomaga również praca: różnego rodzaju rzemiosła, sprzątanie, ale także kultura i sztuka. Młodzi przygotowali na przykład musical, z którym mieli jeździć po Europie. Covid pokrzyżował te plany, dlatego wspólnota zaangażowała się w wielki projekt filmu fabularnego o Jezusie. Zdjęcia kręcone są w okolicach Medziugorie, gdzie wspólnota prowadzi dwa domy. Franciszek mógł wczoraj zobaczyć gotowe już fragmenty filmu, które mówią o św. Józefie. Autorzy wzorowali się na powieści Dobraczyńskiego, o której Franciszek wspomina w swym Liście apostolskim. Papieżowi pokazano też film o założycielce Wspólnoty Cenacolo. Matka Elivira ma dziś 84 lata, jest poważnie chora i przybita do łóżka. Reagując na opowieść o jej życiu oraz na świadectwa podopiecznych wspólnoty, Franciszek zachęcił jej członków, aby nie bali się rzeczywistości, prawdy, naszej ułomności. Nie bójcie się, bo Jezusowi podoba się rzeczywistość taka, jaką jest naprawdę, bez retuszu. Pan nie chce, aby ludzie robili sobie makijaż duszy i serca. Pomagajcie wielu młodym, którzy są w podobnej sytuacji, odważcie się im powiedzieć: pomyśl, że istnieją lepsze drogi.

Na zakończenie wizyty w rzymskim domu Wspólnoty Wieczernika Papież poświęcił kaplicę Dobrego Samarytanina, którą wykonali podopieczni tego ośrodka. Wraz z nimi odmówił modlitwę do św. Józefa, kończąc tym samym rok poświęcony Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny.

2021-12-09 14:05

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Asyżu

[ TEMATY ]

Franciszek

Asyż

Semilla Luz / Foter / CC BY

Od odwiedzin Instytutu Serafickiego, ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży rozpoczął papież Franciszek swoją jednodniową wizytę w Asyżu. Ojciec Święty przybył do miasta św. Franciszka w dniu jego liturgicznego święta. Jest to po Lampedusie i Sardynii jego trzecia wizyta apostolska na terenie Włoch. Papieski helikopter wylądował wcześniej niż planowano na boisku sportowym Instytutu Serafickiego, ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży. Tam Franciszek spotkał się z chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi. Ojciec Święty witał się osobiście z personelem i pensjonariuszami, zatrzymywał się, przytulał i chwilę rozmawiał.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rusza proces beatyfikacyjny br. Kaliksta Kłoczko, kapucyna i stolarza

2022-11-28 10:06

[ TEMATY ]

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

br Kłoczko

br Kłoczko

Watykańska Dykasteria ds. Spraw Świętych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego brata Kaliksta Kłoczko na poziomie diecezjalnym. Zmarły w opinii świętości w 2013 r. kapucyn przez niemal całe swe życie zakonne pracował jako stolarz, ujawniając przy tym niezwykły talent konstrukcyjny oraz łącząc swą aktywność zawodową z wytrwałą modlitwą i ogromną pokorą oraz miłością względem bliźnich.

Wielu ludziom święci kojarzą się z nieustanną modlitwą, działalnością duszpasterską, ewentualnie pomocą charytatywną lub świadectwem niezłomnego przywiązania do wiary w obliczu męczeństwa. Zanurzeni w świecie pobożności tacy święci oddziaływują na życie innych jakby pośrednio, przez dawanie dobrego przykładu otwartości na Boga i człowieka. Często jednak są traktowani jako odlegli od codziennego zabiegania zwyczajnych ludzi, którzy muszą zarabiać na chleb i utrzymywać swoje rodziny z pracy rąk własnych. Okazuje się jednak, że można zostać świętym przez spełnianie z miłością codziennych obowiązków polegających na przetwarzaniu materii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję