Reklama

Porady prawnika

„Egzekucja” przed wyrokiem

Za popełnione przestępstwo spotyka nas kara na mocy prawomocnie orzeczonego wyroku. Katalog kar jest bogaty: od pieniężnej po pozbawienie wolności. Może się jednak zdarzyć, że zanim zostaniemy osądzeni i uznani za winnych popełnionego przestępstwa, a nawet jeszcze w fazie postępowania przygotowawczego, które prowadzi prokurator, zostanie wydane postanowienie o zajęciu naszego majątku.
Kodeks postępowania karnego przewiduje, że w razie popełnienia przestępstwa, za które można orzec grzywnę, przepadek przedmiotów lub nałożyć obowiązek naprawienia szkody albo orzec nawiązkę, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie wykonania orzeczenia na mieniu oskarżonego. Następuje to przez zajęcie ruchomości, wierzytelności i innych praw majątkowych oraz przez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości. Zakaz ten podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, a w przypadku jej braku - w innych dokumentach. Może też być ustanowiony zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oskarżonego.
Postanowienie takie wydaje sąd, jeśli sprawa jest już na wokandzie, lub prokurator w postępowaniu przygotowawczym. Na postanowienie to przysługuje nam zażalenie - rozpoznaje je sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
Tak właśnie postąpił pan Grzegorz S., członek rady nadzorczej łódzkiego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który został oskarżony o uczestnictwo w podejmowaniu niekorzystnej dla Funduszu decyzji - chodziło o udzielenie pożyczki, która naraziła Fundusz na znaczne straty finansowe. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym i w efekcie komornik zajął panu S. konto, wynagrodzenie za pracę oraz mieszkanie. Pan Grzegorz wystąpił również ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego - zakwestionował w niej prawidłowość przepisu o zajęciu majątku. Twierdził, że jest to niezgodne z chronioną konstytucyjnie zasadą domniemania niewinności. Jego zdaniem, zajęcie majątku osobie, której nie udowodniono winy, jest nie tylko niezgodne z konstytucją, ale narusza również prawo własności, a także zasadę dwuinstancyjnej kontroli sądowej wydanych postanowień.
Trybunał rozpatrzył sprawę pana Grzegorza S., ale nie podzielił jego poglądu. Zdaniem Trybunału, zabezpieczenie majątkowe to tylko czasowe zajęcie majątku, czyli ograniczenie dysponowania nim, a nie zabór. Jeśli okaże się ono zbędne, zostanie uchylone i właściciel znowu będzie dysponował nim w pełni. Nie jest to zatem niekonstytucyjne ograniczenie praw majątkowych i osobistych i nie narusza też zasady domniemania niewinności, bo nie jest sankcją karną, a jedynie gwarancją, że jeśli zapadnie wyrok skazujący, to będzie można go wykonać.
Wspomniane zatem przepisy kodeksu postępowania karnego o zabezpieczeniu majątkowym wobec osoby, której nie udowodniono jeszcze winy, nadal obowiązują.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję