Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowe dzieło Caritas otwarte

– Obdarowanie łaską Boga i współpracą ludzi jest widoczne w tym miejscu. Trzeba, by to miejsce było miejscem spotkania, jest obok kaplica, żeby Chrystus spotkał się z nami, a my wtedy będziemy się obdarowywać nawzajem tym, co potrzeba – powiedział abp Wacław Depo 9 grudnia podczas otwarcia kuchni św. Józefa w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

abp Wacław Depo

kuchnia św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

 

W Częstochowie już działa nowo wybudowana kuchnia św. Józefa wraz z jadłodajnią. W tym nowoczesnym i wyposażonym w pełną infrastrukturę gastronomiczną miejscu codzienną pomoc żywnościową otrzymują osoby potrzebujące.

Ta inwestycja Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest materialnym dziełem pomocy upamiętniającym Rok św. Józefa 2020-2021 oraz odpowiedzią na apel o niemarnowanie żywności, jej pełne przetwarzanie, a następnie przekazywanie osobom potrzebującym. Znajduje się przy ul. Ogrodowej 24/44. W tym budynku pomocą żywnościową może być objętych 300-600 osób, a wcześniej było 250 osób. Jest to możliwe przez udział częstochowskiej Caritas w różnych projektach, we współpracy z Urzędem Miasta i Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.[id="119987][/zdjecie]

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski modlił się o Boże błogosławieństwo dla tego dzieła. – Jest to zewnętrzny wyraz wewnętrznego obdarowania i troski o ludzi ubogich – zaznaczył i wyjaśnił: – Trzeba wychowywać siebie nawzajem do wdzięczności. Ludzie będą przychodzić i korzystać z posiłków, które ktoś przygotowuje. Tu trzeba najpierw dostrzec sprawę wewnętrzną. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, aby nikomu nie brakowało chleba, żeby nikt z tego miejsca nie odszedł głodny. Tu wołam o prawdę o człowieku. Kuchnia, jadłodajnia i magazyny żywnościowe są po to, by sobie pomóc nawzajem, podkreślam, z wdzięcznością, a nie z roszczeniem takich czy innych praw, które każdemu człowiekowi przysługują.

Ksiądz Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przybliżył historię powstania projektu i podziękował wszystkim osobom i firmom, które na przeróżne sposoby wspomagały powstanie kuchni, przede wszystkim abp. Wacławowi Depo, który był „ogniem motywującym tego projektu”, bp. Andrzejowi Przybylskiemu, kapłanom, ojcom paulinom, a także: władzom wojewódzkim, miejskim, samorządowym, parlamentarnym, przedstawicielom Lasów Państwowych, firmom, placówkom, przyjaciołom z Włoch i pracownikom Caritas.

Reklama

Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił opatrznościową rolę św. Józefa w powstaniu dzieła i ofiarność ludzi świeckich z całej archidiecezji, którzy w ramach jałmużny wielkopostnej przekazali na ten cel 300 tys. zł. – To miejsce będzie spełniało swoją rolę chociażby pod kątem osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych. Tu wszystko jest na poziomie zero. Ten projekt ma wymiar ekologiczny. Żywność krótkoterminową będziemy tu przetwarzać i rozdysponowywać dla osób potrzebujących, dlatego że nie chcemy pozwolić na to, by żywność była utylizowana – mówił ks. Bator.

Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, odczytał list od Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która stwierdziła, że to dzieło jest pierwszym uczynkiem miłosierdzia: głodnych nakarmić oraz „wypełnieniem obowiązku względem bliźniego”.

Tego dnia archidiecezjalna Caritas wyraziła swoją wdzięczność i mającym udział w powstaniu obiektu wręczyła statuetki. W tym gronie jest także ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

W dniu poświęcenia kuchni Eugeniusz Ziętal, jeden z dobroczyńców, zaangażowany w budowę, powiedział: – Chciałem dla ludzi starszych coś pozostawić po sobie. Swój czas prywatny i zawodowy poświęcałem tu na dopilnowanie różnych spraw, od podstaw do skończenia tego budynku.

2021-12-09 15:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Wyróżnieni wolontariusze to: Lena Osochocka z Sulechowa, Michał Ziółkowski z Nowogrodu Bobrzańskiego, Paulina Andrejczuk z Rzepina oraz Samanta Boniewska z Nowogrodu Bobrzańskiego. Spośród opiekunów SKC nagrodzono Dorotę Koszelę (Nowogród Bobrzański), Justynę Świątek (Nowogród Bobrzański) oraz Jolantę Markiewicz (Sława). Najbardziej wyróżniającym się kołem zostało w tym roku SKC z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Żaganiu. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Kolumna Kościoła

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Ten wielki Ojciec Kościoła jako biskup Mediolanu cieszył się wielkim autorytetem, o czym świadczy nadanie mu określenia: „kolumna Kościoła”. Pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Po śmierci ojca, gdy był jeszcze małym chłopcem, matka zawiozła go do Rzymu i skierowała na drogę kariery urzędniczej, zapewniając mu gruntowne wykształcenie w zakresie retoryki i prawa. Około 370 r. został wysłany do Mediolanu, skąd zarządzał prowincjami Emilii i Ligurii. Trwała tam walka między prawowiernymi katolikami a arianami. Ambroży starał się pogodzić wiernych obu walczących stron. Jego autorytet sprawił, że chociaż był jeszcze katechumenem, lud Mediolanu wybrał go na biskupa. Został ochrzczony 7 grudnia 374 r. i przyjął święcenia najpierw prezbiteratu, a potem biskupie.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję