Reklama

Pamięć

Biskup z Kamieńca Podolskiego w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Bp Leonid Dubrawski

Bp Leonid Dubrawski

W czerwcu br. przebywał w Polsce bp Leonid Dubrawski, pasterz Kościoła kamienieckiego na Ukrainie. Jego droga do Poznania wiodła przez Warszawę, gdzie odwiedził prof. Andrzeja Stelmachowskiego, oraz przez Licheń, bo tam właśnie odbywała się Konferencja Plenarna Episkopatu Polski i miało miejsce poświęcenie imponującego sanktuarium maryjnego.
Pobyt bp. Dubrawskiego w Poznaniu był bardzo pracowity. Odwiedził on trzy zróżnicowane pod względem duszpasterskim parafie, które umożliwiły mu rozpoznanie przynajmniej w pewnej mierze specyfiki pracy kapłańskiej i pobożności wiernych. Pierwszą z odwiedzonych parafii był Czerwonak, położony tuż pod Poznaniem, gdzie znajduje się piękna pod względem architektonicznym świątynia, przyozdobiona wewnątrz wielobarwnymi witrażami, przedstawiającymi tajemnice Różańca. Drugą była nowa parafia pw. Bogarodzicy Maryi w Poznaniu na Żegrzu, świetnie zorganizowana pod względem specjalnych grup duszpasterskich. Na terenie tej parafii działa przedszkole, poradnia psychologiczna i prawna, szkoła języków obcych. Wielostronna praca angażuje wiele kompetentnych osób świeckich, dzięki czemu parafia ta jest dialogowa i żywotna. Trzecią była parafia pw. św. Jana Kantego z nowoczesną świątynią, rozmodlona, o specyfice eucharystycznej i maryjnej. W tych trzech parafiach Biskup Kamieniecki celebrował Eucharystię z procesją teoforyczną w ramach oktawy Bożego Ciała i głosił homilie. Biskup jawił się wyraźnie jako świadek wiary, bo nawiązywał do minionych trudnych czasów zniewolenia religijnego. W jednej z homilii wspomniał aresztowanego przez Służbę Bezpieczeństwa kapłana, wywiezionego na Sybir. Obecna przy aresztowaniu młoda dziewczyna postanowiła podjąć pokutę i modlitwę w intencji parafii i uwięzionego duszpasterza. Ze względu na swe postanowienie nie wyszła za mąż i codziennie przez lata na klęcząco na progu świątyni odmawiała Różaniec. A kiedy nadszedł dzień wolności i otwarcia świątyni dla kultu religijnego, zjawiła się jako pierwsza, by znieważony dom modlitwy „posprzątać”.
Biskup Kamieniecki zwiedził także Gniezno i Poznań, zwłaszcza Ostrów Tumski, a towarzyszył mu prof. Ryszard Fiedorow, chemik, zamiłowany przewodnik turystyczny.
Ks. Jerzy Ranke, który często bywał w Kamieńcu Podolskim, zorganizował Księdzu Biskupowi kilka spotkań: w domu Sióstr Albertynek, Sióstr Salezjanek, z burmistrzem Opalenicy pod Poznaniem, w gimnazjum tego miasta, które nosi imię legendarnego generała broni Kazimierza Sosnkowskiego, z zespołem Caritas, powstałym z inicjatywy ks. Ranke, oraz z dziećmi z przedszkola. W Poznaniu Biskup odwiedził Szkołę nr 74. Tam s. Halina wychowuje do solidarności i braterstwa dzieci najmłodszych klas. Z tej szkoły przesyłane są ubrania, słodycze i zabawki do przedszkola w mieście Winnica na Ukrainie. W szkole Pani Dyrektor wraz z grupą zaproszonych gości podejmowała Księdza Biskupa obiadem.
Bp Dubrawski był rownież zaproszony przez metropolitę poznańskiego Stanisława Gądeckiego na kolację. Atmosfera w rezydencji arcybiskupiej była niezwykle serdeczna, koncentrowała się wokół wielu problemów duszpasterskich. Metropolita Poznański przekazał na ręce dostojnego Gościa dar na cele misyjne i zaprosił go na najbliższe obchody uroczystości odpustowych ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Dużo życzliwości okazał Biskupowi znany z ofiarności na cele charytatywne mgr Marek Suski z żoną. Małżonkowie złożyli na ręce Biskupa znaczny dar na cele religijne. Do grona darczyńców dołączyła również Małgorzata Górnicka-Hładka, córka oficera, prawnika, zamordowanego w Katyniu, z tego właśnie powodu interesująca się życiem Kościoła na Wschodzie. Przekazała ona Biskupowi wiele różnego koloru ornatów i alb do celebracji Eucharystii. Dary te odbierał Biskup osobiście wraz z towarzyszącym mu kapłanem - dziekanem z parafii Winnica na Ukrainie w domu ofiarodawczyni.
Bp Dubrawski wszędzie wnosił radość, optymizm, „promieniował” żywą wiarą, z napotkanymi ludźmi nawiązywał dialog, przed posiłkami odmawiał piękne improwizowane modlitwy, a świadom mocy łaski, która łamie wszelkie bariery i czyni cuda, udzielał błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję