Reklama

Kościół

Kraków: nie żyje prof. Gabriel Turowski – przyjaciel Jana Pawła II, lekarz i publicysta

Prof. Gabriel Turowski zmarł w wieku 92 lat 2 grudnia. Był jednym z lekarzy uczestniczących w ratowaniu życia i zdrowia Jana Pawła II po zamachu. Jego pogrzeb odbędzie się 17 grudnia.

[ TEMATY ]

zmarły

PAP

O śmierci Gabriela Turowskiego poinformowała Fundacja im. Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Epstein, działającej przy klasztorze sióstr dominikanek na Gródku w Krakowie, którego zmarły był przyjacielem.

Uroczystości pogrzebowe lekarza, publicysty, przyjaciela Jana Pawła II i znawcy jego pontyfikatu rozpoczną się 17 grudnia o godz. 12 Mszą św. w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobowca.

Gabriel Turowski urodził się w 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. Był absolwentem chemii i biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii.

Od 1949 r. był blisko zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i papieżem. Należał do tzw. Środowiska - kręgu bliskich znajomych "Wujka", jak nazywano ks. Wojtyłę.

Po wyborze ks. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z Ojcem Świętym i w jego apostolskich podróżach do Afryki i na Daleki Wschód oraz w podróżach pasterskich na terenie Włoch.

Po zamachu 13 maja 1981 r. uczestniczył w pracach 14-osobowego zespołu w Poliklinice Gemelli. Był członkiem międzynarodowego 6-osobowego konsylium specjalistów z całego świata zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie.

Został odznaczony Złotym Medalem Papieskim IV Roku Pontyfikatu. W 2011 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Był także publicystą prasy katolickiej, znawcą pontyfikatu Jana Pawła II, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i komandorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Reklama

Autor wspomnień pt. "Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło". W wydawnictwie Biały Kruk współtworzył, wspólnie z Leszkiem Sosnowskim, pełny zbiór tekstów Jana Pawła II "Europa zjednoczona w Chrystusie" oraz wybór fragmentów homilii i przemówień papieskich "Pielgrzymki polskie Ojca Świętego Jana Pawła II do swej Ojczyzny". Jego inicjatywą było przygotowanie uaktualnionej "Litanii Narodu Polskiego - Ilustrowanego leksykonu polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych".

Bestsellerem stały się jego unikatowe wspomnienia zebrane we wznowionej w 2014 r. książce "Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty".

Za dzieło jego życia należy uznać monumentalną kronikę "Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005". Był inicjatorem cyklu sesji naukowych "Promieniowanie świętości bł. Jana Pawła II" (2008-2010) oraz towarzyszących mu wydawnictw i wystaw.

Był także współautorem albumu "Biskup Karol Wojtyła" z 2008 roku. W 2003 roku założył Fundację "Szlaki Papieskie Jana Pawła II" i został jej pierwszym przewodniczącym.

Rodzina prosi uczestników uroczystości żałobnych, by zamiast kwiatów wsparli hospicja.

2021-12-10 07:13

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

[ TEMATY ]

zmarły

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda. Słowo wygłosi wikariusz prowincjalny, o. Sławomir Dworek OMI. Eucharystia transmitowana będzie na stronie internetowej oblaci.pl.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Urzędnik powiatu Maerkisch-Oderland: pierwsze wyniki wskazują na masowe skażenie Odry rtęcią

2022-08-12 12:19

[ TEMATY ]

Odra

PAP/Lech Muszyński

Niemcy badają co mogło doprowadzić do masowej śmierci ryb w Odrze. "Pierwsze wyniki są dostępne od wczorajszego wieczora. Nie mamy ich jeszcze oficjalnie, ale rzeczywiście wskazują na masowe skażenie rtęcią jako czynnik" - oświadczył piątek szef administracji ochrony środowiska w powiecie Maerkisch-Oderland, Gregor Beyer.

Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt.

CZYTAJ DALEJ

Dopłynął do portu zbawienia

2022-08-12 21:59

[ TEMATY ]

pogrzeb

proboszcz

Sanktuarium Krzyża Świętego

Jelenia Góra

ks. Andrzej Bokiej

ks. Piotr Nowosielski

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję