Reklama

Aktualności

Papieskie kondolencje po tragedii migrantów w Meksyku

Wczoraj wieczorem w wypadku na autostradzie w stanie Chiapas w Meksyku zginęły 53 osoby. Przepełniona ciężarówka przewożąca 107 osób z Gwatemali i Salwadoru, próbujących dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przewróciła się po uderzeniu w mur, gdy kierowca próbował pokonać z nadmierną prędkością zakręt. Telegram kondolencyjny na ręce metropolity Tuxtli Gutiérrez abp. Fabia Martíneza Castilli wystosował papież Franciszek.

[ TEMATY ]

migranci

Episkopat News

Oprócz 53 ofiar śmiertelnych, ponad 40 osób zostało rannych, w tym trzy poważnie. Według szefa obrony cywilnej w Chiapas, Luisa Manuela Garcii Moreno jest to jedna z najpoważniejszych tragedii tego typu w kraju. Gubernator stanu, Rutilio Escandon złożył kondolencje ofiarom wypadku i zapewnił o solidarności i pomocy dla rannych.

W telegramie wysłanym w imieniu papieża przez kard. Pietro Parolina czytamy m.in. że „Franciszek, głęboko zasmucony wiadomością o bolesnym wypadku drogowym w Chiapas, w wyniku którego zginęło ponad 50 migrantów, a wielu zostało rannych, ofiaruje swoje modlitwy za wieczny odpoczynek zmarłych. Ojciec Święty wyraża także głęboki smutek wobec rodzin ofiar, wraz z serdecznymi wyrazami bliskości i pocieszenia, głębokiej troski i pragnienia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych, a w tych chwilach smutku przekazuje im z serca błogosławieństwo apostolskie, jako zadatek nadziei w zmartwychwstałym Chrystusie”.

Chiapas, które graniczy z Gwatemalą, jest jedną z głównych stref tranzytowych dla migrantów próbujących dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Cały Meksyk znajduje się w centrum poważnego kryzysu migracyjnego w tym roku. Jego granice są przekraczane przez tysiące ludzi, głównie z Ameryki Środkowej oraz Haiti. Władze meksykańskie przechwyciły prawie 230 tys. z nich i odesłały ponad 82 tys. do krajów pochodzenia w okresie od stycznia do października, co jest niespotykaną liczbą od ponad 15 lat. Ponadto, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 roku, 123 tys. migrantów złożyło wniosek o azyl, co stanowi także absolutny rekord, wobec ok. 40 tys. wniosków w poprzednich latach. W wielu przypadkach handlarze ludźmi transportują ich w przepełnionych i niebezpiecznych warunkach wzdłuż południowo-wschodnich, środkowych i północnych stanów Meksyku. Meksykański rząd, który spotkał się z krytyką za sposób traktowania migrantów, rozmieścił dziesiątki tysięcy jednostek sił zbrojnych na północnej i południowej granicy, wzmacniając kontrole w ramach umowy o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migracji.

2021-12-10 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja białostocka: parafie w pasie przygranicznym będą wspierać migrantów

[ TEMATY ]

Caritas

migranci

caritas.pl

Parafie z terenów przy granicy polsko-białoruskiej w porozumieniu ze Strażą Graniczną będą dystrybuować podręczne pakiety pomocowe dla migrantów, którzy przedostali się do Polski. To konkretny wymiar wsparcia możliwego dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Caritas Polska 5 września, w Dniu Solidarności z Afgańczykami.

W poniedziałek w Michałowie metropolita białostocki abp Józef Guzdek spotkał się z proboszczami parafii znajdujących się na terenach objętych stanem wyjątkowym przy granicy polsko-białoruskiej. Efektem spotkania jest decyzja o zorganizowaniu pomocy materialnej dla tych tych migrantów, którzy przedostali się na teren Polski.

CZYTAJ DALEJ

Umiłowanie Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 9

[ TEMATY ]

błogosławiony

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę. Mimo to wyprzedził swoje czasy. W kwestii otwarcia na świat, które symbolizuje Sobór Watykański II, był w Kościele pionierem. Świadectwo o duchowym mistrzu – bł. abp. Jerzym Matulewiczu składa jedna z jego duchowych córek ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

Jerzy Matulewicz urodził się 13 kwietnia 1871 r. we wsi Lugine, w pobliżu Mariampola, na Suwalszczyźnie. Gdy miał 3 lata, stracił ojca, a gdy miał 10 lat, umarła jego ukochana mama. Został pod opieką starszego brata Jana. Dzięki pomocy drugiego brata – Andrzeja Jerzy został przyjęty w 1883 r. do gimnazjum w Mariampolu. Codzienne wyprawy do odległego o 5 km Mariampola były bardzo uciążliwe. Zapadł na zdrowiu, dokuczała mu szczególnie rana na nodze. Były to początki nierozpoznanej gruźlicy kości, z której już nigdy się nie wyleczył.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję