Reklama

Aktualności

Papieskie kondolencje po tragedii migrantów w Meksyku

Wczoraj wieczorem w wypadku na autostradzie w stanie Chiapas w Meksyku zginęły 53 osoby. Przepełniona ciężarówka przewożąca 107 osób z Gwatemali i Salwadoru, próbujących dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przewróciła się po uderzeniu w mur, gdy kierowca próbował pokonać z nadmierną prędkością zakręt. Telegram kondolencyjny na ręce metropolity Tuxtli Gutiérrez abp. Fabia Martíneza Castilli wystosował papież Franciszek.

[ TEMATY ]

migranci

Episkopat News

Oprócz 53 ofiar śmiertelnych, ponad 40 osób zostało rannych, w tym trzy poważnie. Według szefa obrony cywilnej w Chiapas, Luisa Manuela Garcii Moreno jest to jedna z najpoważniejszych tragedii tego typu w kraju. Gubernator stanu, Rutilio Escandon złożył kondolencje ofiarom wypadku i zapewnił o solidarności i pomocy dla rannych.

W telegramie wysłanym w imieniu papieża przez kard. Pietro Parolina czytamy m.in. że „Franciszek, głęboko zasmucony wiadomością o bolesnym wypadku drogowym w Chiapas, w wyniku którego zginęło ponad 50 migrantów, a wielu zostało rannych, ofiaruje swoje modlitwy za wieczny odpoczynek zmarłych. Ojciec Święty wyraża także głęboki smutek wobec rodzin ofiar, wraz z serdecznymi wyrazami bliskości i pocieszenia, głębokiej troski i pragnienia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych, a w tych chwilach smutku przekazuje im z serca błogosławieństwo apostolskie, jako zadatek nadziei w zmartwychwstałym Chrystusie”.

Chiapas, które graniczy z Gwatemalą, jest jedną z głównych stref tranzytowych dla migrantów próbujących dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Cały Meksyk znajduje się w centrum poważnego kryzysu migracyjnego w tym roku. Jego granice są przekraczane przez tysiące ludzi, głównie z Ameryki Środkowej oraz Haiti. Władze meksykańskie przechwyciły prawie 230 tys. z nich i odesłały ponad 82 tys. do krajów pochodzenia w okresie od stycznia do października, co jest niespotykaną liczbą od ponad 15 lat. Ponadto, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 roku, 123 tys. migrantów złożyło wniosek o azyl, co stanowi także absolutny rekord, wobec ok. 40 tys. wniosków w poprzednich latach. W wielu przypadkach handlarze ludźmi transportują ich w przepełnionych i niebezpiecznych warunkach wzdłuż południowo-wschodnich, środkowych i północnych stanów Meksyku. Meksykański rząd, który spotkał się z krytyką za sposób traktowania migrantów, rozmieścił dziesiątki tysięcy jednostek sił zbrojnych na północnej i południowej granicy, wzmacniając kontrole w ramach umowy o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie migracji.

2021-12-10 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczyła, że papież sytuację migrantów porównuje do niewolnictwa. „Migranci są przez media przedstawiani jako zagrożenie, podczas gdy są ofiarami, którym po prostu trzeba pomóc. Franciszek kolejny raz powtórzył, że musimy uczyć się dostrzegać w każdym człowieku siostrę lub brata” – powiedziała rzeczniczka Centro Astalli.

CZYTAJ DALEJ

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję