Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowi nadzwyczajni szafarze

Uroczystość wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, odbyła się już w nowym roku duszpasterskim, który przebiega pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie na wstępie poinformował o liczbie nowych szafarzy. W tym roku tę posługę będzie pełnić 33 szafarzy. Wśród nich 24 siostry zakonne oraz 9 mężczyzn, w tym 1 brat zakonny. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Bełkot, odpowiedzialny za formację szafarzy, skierował m.in. do wykładowców kursu: ks. Łukasza Dyktyńskiego, ks. Jana Koclęgi, ks. Franciszka Dylusa i s. Iwony Kopacz.

Reklama

Marian Florek /Niedziela

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii mówił o zaangażowaniu ludzi wiary w życie Kościoła. Apelował o realizm służby i bycia sobą według planu Boga, i z pomocą Jego łaski, bycia innym wobec świata i drugiego człowieka.

Po wręczeniu certyfikatów wyrazy podziękowania w imieniu nadzwyczajnych szafarzy na ręce abp. Wacława Depo złożył nowo mianowany szafarz Mariusz Książek:

– Ta posługa, którą podejmujemy, pomoże w naszym rozwoju duchowym i pomoże nam zgłębić tajemnicę Eucharystii. Szafarz ze swej służebnej natury powinien bliżej współpracować z kapłanami, ale wiemy, że my nie zastąpimy kapłanów. Im możemy tylko pomóc. Dlatego obiecujemy modlitwę, żeby szeregi kapłanów były liczne i żeby ich serca były gorliwe.

Podziel się cytatem

Potem już w mniej formalnej atmosferze wymieniono osobiste serdeczności, a następnie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

Monika Książek

W poczuciu odpowiedzialności

Uszczęśliwieni misją nowi szafarze nie uchylali się od rozmowy z „Niedzielą”.

– Jestem w Ruchu Rodzin Nazaretańskich i poznałem rodziny, które potrzebują pomocy. Wewnętrzny głos powiedział mi, że muszę do nich pójść i dlatego jestem – zwierzył się Tomasz Sowiński.

– Myślę, że jest to ważna posługa, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy liczba kapłanów się zmniejsza. My, jako nadzwyczajni szafarze, musimy dać świadectwo naszej wiary, służąc innym ludziom – deklaruje Marcin Duda.

– Jako nadzwyczajny szafarz mam pozwolenie na wystawienie Najświętszego Sakramentu i prowadzenie adoracji. A gdy zdarzy się nagła sytuacja, mogę udzielić Komunii św. – tłumaczyła istotę posługi s. Noela, przełożona Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Olsztynie.

Monika Książek

Reklama

– Jeżeli ksiądz proboszcz ma rozeznanie w osobach, które należą do parafialnej wspólnoty, proponuje pewną posługę, to należy w imię odpowiedzialności za wspólnotę poczuć również osobistą odpowiedzialność. Ktoś to musi podjąć. Ale podchodzimy do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia onieśmieleni i z drżeniem.

Nadzwyczajny szafarz nie tylko udziela Komunii św. podczas Eucharystii, ale i poza nią np. w szpitalu jako wiatyku osobom umierającym, w domach osób chorych w pierwszy piątek miesiąca. Ma też władzę wystawiania Najświętszego Sakramentu w formie zwyczajnej w puszce albo w monstrancji. Szafarze nie mogą tylko błogosławić, ale mogą przeprowadzać nabożeństwa majowe, czerwcowe czy październikowe z wystawionym Najświętszym Sakramentem – powiedział Mariusz Książek

To już 10. grupa szafarzy, która zyskuje stosowne uprawnienia. Pierwsi szafarze pojawili się w 2012 r., kiedy to na stolicę biskupią w archidiecezji częstochowskiej wstąpił obecny metropolita abp Wacław Depo.

– Przez wszystkie lata mojej biskupiej obecności już ok. 300 osób wstąpiło w służbę lokalnego Kościoła. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę potwierdzić tę łaskę dla kolejnej grupy, a posłanie na progu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to kolejne zobowiązanie, aby iść w pokoju Chrystusa do ludzi – mówił po zakończeniu uroczystości abp Depo.

Uprawnieni szafarze reprezentują 8 parafii. Z Częstochowy są to wspólnoty: św. Jadwigi Królowej, św. Kaspra de Bufalo, Miłosierdzia Bożego i św. Stanisława BM.

Stanowią grupę 393 osób, w tym 188 to siostry zakonne, 3 panie życia konsekrowanego, 194 świeckich mężczyzn oraz 8 braci zakonnych.

2021-12-11 21:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program duszpasterski 2020/21: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

[ TEMATY ]

Eucharystia

Adobe. Stock.pl

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, to tytuł programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejny rok liturgiczny, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu. A jego mottem są słowa: "Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.

- Program na pierwszy rok (przeżywany obecnie) trzyletniego cyklu był zaproszeniem wiernych do bardziej świadomego udziału w tajemnicy Eucharystii – wielkiej tajemnicy naszej wiary – wyjaśnia abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, która jest odpowiedzialna za przygotowanie programu.
CZYTAJ DALEJ

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Maja Chwalińska: ciężka praca i cierpliwość się opłaciły

2026-06-08 15:49

[ TEMATY ]

tenis

French Open

Maja Chwalińska

PAP

Maja Chwalińska podczas powitania przez kibiców na warszawskim lotnisku Chopina

Maja Chwalińska podczas powitania przez kibiców na warszawskim lotnisku Chopina

- Ciężka praca i cierpliwość się opłaciły. Tak się złożyło, że akurat w tym momencie to wszystko złożyło się w całość - podkreśliła na konferencji prasowej w Warszawie tenisistka Maja Chwalińska, która w poniedziałek wróciła do kraju z Paryża, gdzie osiągnęła finał wielkoszlemowego French Open.

Chwalińska jest pierwszą w historii kwalifikantką, która dotarła do finału w Paryżu. Od 18 maja rozegrała tam 10 spotkań i całkowicie odmieniła swoje tenisowe życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję