Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomnik kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Trzebnica upamiętniła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odsłaniając jego popiersie

Magdalena Lewandowska

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Eucharystią w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W homilii ks. Piotr Filas, kustosz sanktuarium, podkreślał, że kard. Wyszyński to prorok naszych czasów. Przypomniał m.in. jego słowa: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. – Jestem dumny, że władze Trzebnicy, z panem burmistrzem na czele, postanowiły uczcić tego wielkiego człowieka i Polaka pomnikiem w naszym mieście. Wiemy, że kard. Wyszyński odwiedził Trzebnicę kilkakrotnie, a sanktuarium św. Jadwigi było bliskie jego sercu. Jestem przekonany, że wiele mu zawdzięczamy. Być może, gdyby nie jego zdecydowana postawa, naszego zgromadzenia salwatorianów by w Trzebnicy nie było – mówił. I dodawał: – Ja też mu wiele zawdzięczam. Na obrazku prymicyjnym wypisałem jego słowa: „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”. Myślę, że nie tylko ja dzięki postawie kard. Wyszyńskiego jestem szczęśliwym człowiekiem. Od dzisiaj przechodząc nie tylko obok jego obrazu znajdującego się w bazylice, ale także obok jego popiersia, będę mógł bardziej pozytywnie myśleć o życiu, o świecie i o Polsce.

Po Mszy św. odbył się nawiązujący do idei przebaczenia i pojednania koncert Adwentowo-Bożonarodzeniowy „Święty czas świętej nocy”. Autorem muzyki i koncepcji koncertu był pochodzący z gminy Trzebnica Paweł Klin. Dla wszystkich była to niewątpliwie wielka uczta duchowo-muzyczna.

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Wyszyńskiego to zwieńczenie w naszej archidiecezji roku Prymasa ogłoszonego przez Sejm. Popiersie stanęło nieopodal bazyliki, a poświęcił je ks. Piotr Filas. – Bł. kard. Wyszyński to postać bardzo bliska mojemu sercu – mówił pomysłodawca Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. – Kiedy podejmowałem decyzję, aby postawić pomnik upamiętniający jego osobę, zależało mi na tym, by z jednej strony wyrazić wdzięczność za dar życia kard. Wyszyńskiego, ale z drugiej strony by podkreślić, że i tu w Trzebnicy odcisnął swój ślad. Nasze miasto miało to szczęście, że wielokrotnie znalazło się na szlakach jego posługi pasterskiej. Widać także wielką cześć, jaką kardynał otaczał św. Jadwigę Śląską. Cieszę się, że od dzisiaj Trzebniczanie będą mogli spoglądać na pomnik kard. Wyszyńskiego i przypominać sobie jego postawę życiową.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sejmu, władz wojewódzkich, samorządowych, duchowieństwo i siostry zakonne oraz poczty sztandarowe trzebnickich szkół.

2021-12-12 11:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

– Płyta miała ukazać się na 5-lecie zespołu, jest na 7-lecie. Niemniej jednak myślę, że ta cyfra w znaczeniu biblijnym bardzo wiele nam mówi – podkreśliła Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka i założycielka zespołu, a także malarka i poetka. Wcześniejszą premierę krążka uniemożliwiła pandemia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję