Reklama

Świat

USA: po serii tornad biskupi apelują o modlitwę i pomoc poszkodowanym

Po tornadach, jakie nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych w nocy z piątku na sobotę 10/11 grudnia powodując śmierć ponad 80 osób, katoliccy biskupi i organizacje pomocowe w USA zaapelowali o modlitwę i pomoc materialną dla ofiar kataklizmu. Według informacji CNN, tornada uderzyły ponad 30-krotnie w sześciu stanach, pozostawiając w wielu miejscach ogromne zniszczenia. Władze informują o 80 ofiarach śmiertelnych, ale dane te mogą się jeszcze zmienić, gdyż kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione. Trudno jeszcze oszacować rozmiary zniszczeń.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/TANNEN MAURY

„Widok zniszczeń i dewastacji spowodowanych przez tornada, które w nocy przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód, jest przejmujący”, przyznali przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA abp José Gomez z Los Angeles oraz komisji episkopatu ds. sprawiedliwości i rozwoju człowieka abp Paul Coakley z Oklahoma City w oświadczeniu wydanym 11 grudnia.

„W tym czasie Adwentu (...) modlimy się za tych, którzy odnieśli obrażenia, za tych, którzy zginęli, za ich pogrążone w żałobie rodziny i wspólnoty. (...) Modlimy się także za ratowników i tych, którzy zajmują się potrzebami poszkodowanych w społecznościach dotkniętych katastrofą”, stwierdzili biskupi. Jednocześnie zaapelowali o datki dla ofiar i na odbudowę ze zniszczeń.

Tornada zrujnowały w wielu miastach domy, fabryki i kościoły. W samym stanie Kentucky zginęło ponad 70 osób, jak poinformował gubernator Andy Beshear. Istnieją obawy, że liczba ta wzrośnie do ponad 100, powiedział w rozmowie z CNN.

Reklama

Według gubernatora, szczególnie dotknięte zostało miasto Mayfield. Zawaliła się tam fabryka świec, w której przed świętami ludzie pracowali przez całą dobę. Według Besheara w momencie zawalenia się budynku przebywało w nim 110 osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W stanie Arkansas nawałnica uszkodziła m.in. dom opieki, zginęła co najmniej jedna osoba, wiele innych zostało rannych. W Illinois zawalił się magazyn Amazona, zabijając co najmniej sześć osób.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest to jedna z „największych serii tornad w naszej historii” i obiecał pomoc władz centralnych USA dla dotkniętych stanów. Zapowiedział, że wyśle Gwardię Narodową na tereny dotknięte klęską żywiołową i jak tylko sytuacja na to pozwoli, bez utrudniania działań ratunkowych, sam przekona się o tym na miejscu. „Moje serce boli, gdy myślę o tych ludziach, również o ratownikach i ciężarze, jaki na nich spoczął”, przyznał prezydent USA.

O pomoc dla poszkodowanych zaapelował Amerykański Czerwony Krzyż, Catholic Charities, Armia Zbawienia, World Vision i inne organizacje pomocowe, które już przygotowały pomoc dla ludzi na obszarach dotkniętymi tornadami.

2021-12-12 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Wiem, znaczy szanuję

[ TEMATY ]

USA

religia

justasc/Fotolia.com

Im większa jest twoja wiedza religijna tym przyjaźniej odnosisz się do wyznawców innych tradycji. To jeden z wniosków wypływających z ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center w Stanach Zjednoczonych, której głównym celem było pokazanie wiedzy religijnej dorosłych Amerykanów.

Pytania zostały przygotowane tak, aby obejmowały różne spektrum trudności. Te łatwiejsze miały pokazać, co prawie wszyscy Amerykanie wiedzą o religii. Trudniesze były po to, aby wyodrębnić grupę osób mających największą wiedzę na te tematy. I to właśnie ta ostatnia grupa wykazała się największą akceptacją dla reprezentantów różnych tradycji.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Podano wytyczne dla influencerów dotyczące reklam i autopromocji

2022-09-26 14:31

[ TEMATY ]

Instagram

Adobe.Stock

Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych są już dostępne - przekazał w poniedziałek urząd antymonopolowy. Dokument obejmuje m.in. definicje, regulacje prawne i przykłady oznaczania reklam na różnych platformach internetowych.

"Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych to dokument, na który czekali nie tylko sami influencerzy, reklamodawcy i agencje PR, ale również konsumenci" - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodano, że rekomendacje zawierają "wiele praktycznych przykładów i graficznych propozycji", by pomóc internetowym twórcom prawidłowo oznaczać treści komercyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję