Reklama

Świat

USA: po serii tornad biskupi apelują o modlitwę i pomoc poszkodowanym

Po tornadach, jakie nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych w nocy z piątku na sobotę 10/11 grudnia powodując śmierć ponad 80 osób, katoliccy biskupi i organizacje pomocowe w USA zaapelowali o modlitwę i pomoc materialną dla ofiar kataklizmu. Według informacji CNN, tornada uderzyły ponad 30-krotnie w sześciu stanach, pozostawiając w wielu miejscach ogromne zniszczenia. Władze informują o 80 ofiarach śmiertelnych, ale dane te mogą się jeszcze zmienić, gdyż kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione. Trudno jeszcze oszacować rozmiary zniszczeń.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/TANNEN MAURY

„Widok zniszczeń i dewastacji spowodowanych przez tornada, które w nocy przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód, jest przejmujący”, przyznali przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA abp José Gomez z Los Angeles oraz komisji episkopatu ds. sprawiedliwości i rozwoju człowieka abp Paul Coakley z Oklahoma City w oświadczeniu wydanym 11 grudnia.

„W tym czasie Adwentu (...) modlimy się za tych, którzy odnieśli obrażenia, za tych, którzy zginęli, za ich pogrążone w żałobie rodziny i wspólnoty. (...) Modlimy się także za ratowników i tych, którzy zajmują się potrzebami poszkodowanych w społecznościach dotkniętych katastrofą”, stwierdzili biskupi. Jednocześnie zaapelowali o datki dla ofiar i na odbudowę ze zniszczeń.

Tornada zrujnowały w wielu miastach domy, fabryki i kościoły. W samym stanie Kentucky zginęło ponad 70 osób, jak poinformował gubernator Andy Beshear. Istnieją obawy, że liczba ta wzrośnie do ponad 100, powiedział w rozmowie z CNN.

Reklama

Według gubernatora, szczególnie dotknięte zostało miasto Mayfield. Zawaliła się tam fabryka świec, w której przed świętami ludzie pracowali przez całą dobę. Według Besheara w momencie zawalenia się budynku przebywało w nim 110 osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W stanie Arkansas nawałnica uszkodziła m.in. dom opieki, zginęła co najmniej jedna osoba, wiele innych zostało rannych. W Illinois zawalił się magazyn Amazona, zabijając co najmniej sześć osób.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest to jedna z „największych serii tornad w naszej historii” i obiecał pomoc władz centralnych USA dla dotkniętych stanów. Zapowiedział, że wyśle Gwardię Narodową na tereny dotknięte klęską żywiołową i jak tylko sytuacja na to pozwoli, bez utrudniania działań ratunkowych, sam przekona się o tym na miejscu. „Moje serce boli, gdy myślę o tych ludziach, również o ratownikach i ciężarze, jaki na nich spoczął”, przyznał prezydent USA.

O pomoc dla poszkodowanych zaapelował Amerykański Czerwony Krzyż, Catholic Charities, Armia Zbawienia, World Vision i inne organizacje pomocowe, które już przygotowały pomoc dla ludzi na obszarach dotkniętymi tornadami.

2021-12-12 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wybierając życie dziecka, matka pokonała raka

2022-09-05 17:08

[ TEMATY ]

wiara

USA

życie

świadectwo

aborcja

Adobe Stock

Jessica Hanna jest matką czworga dzieci, gdy była w ciąży z ostatnim zdiagnozowano u niej raka piersi w fazie terminalnej. Lekarze doradzali jej aborcję, by mogła zawalczyć o własne życie. Odmówiła i wybrała leczenie nie zagrażające noszonemu pod sercem dziecku. Po porodzie okazało się, że nowotwór się cofnął. Jej uzdrowienie zostało zgłoszone jako cud do kanonizacji bł. brata Francisa Solanusa Casey’a, przy którego grobie modliła się w swoim rodzinnym Detroit.

Historię swojej choroby i cudownego uzdrowienia Jessica opowiada w mediach społecznościowych. Podkreśla, że w ostatniej ciąży Bóg powołał ją do czegoś wielkiego. Wcześniej była zadeklarowaną działaczką pro-life, jednak dopiero doświadczenie własnej choroby i troski o nienarodzone dziecko życiowo zweryfikowało i potwierdziło jej przekonania.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Materze: bądźmy Kościołem eucharystycznym, który w centrum stawia Jezusa

2022-09-25 10:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystia przypomina nam o prymacie Boga i wzywa do miłowania braci - powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. kończącej XVII Krajowy Kongres Eucharystyczny, jaki odbył się w południowowłoskim mieście Matera. Bądźmy „Kościołem eucharystycznym, który w centrum stawia Jezusa”, zachęcił Ojciec Święty.

W homilii Franciszek zadał pytanie, „do czego zaprasza nas sakrament Eucharystii, będący źródłem i szczytem życia chrześcijanina”. Stwierdził, że „Eucharystia przypomina nam przede wszystkim o prymacie Boga”. Wskazał, że bogacz z przypowieści o bogaczu i biednym Łazarzu „nie ma w swoim życiu miejsca dla Boga, bo wielbi tylko siebie”. Jego tożsamość wyznaczają tylko posiadane dobra. – Jakże smutna jest ta rzeczywistość także dzisiaj, gdy mylimy to, czym jesteśmy, z tym, co posiadamy, gdy oceniamy ludzi według bogactwa, jakie posiadają, tytułów, jakie okazują, ról, jakie pełnią, czy marki noszonego ubioru. Jest to religia posiadania i wyglądu, która często panuje na scenie tego świata, ale w końcu pozostawia nas z pustymi rękami – wskazał papież, dodając, że bogaczowi z Ewangelii nie zostało nawet imię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję