Reklama

Kościół

Jasna Góra: trwa modlitwa za zmarłego dziś abp. Stanisława Nowaka

Na Jasnej Górze, podobnie jak w całej arch. częstochowskiej, trwa szczególna modlitwa za zmarłego dziś rano abp seniora Stanisława Nowaka. Swoje biskupie posługiwanie wpisał w służbę Jasnogórskiej Matce Kościoła.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

Karol Porwich/Niedziela

„Matko Najświętsza, zachowaj to, co nieskażone, to, co piękne, zachowaj moją pierwotną miłość biskupią” mówił na Jasnej Górze, kiedy 26 XI 1984 r. odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pierwszą po konsekracji biskupiej Mszę św. Był konfratrem Zakonu Paulinów.

Abp Stanisław Nowak archidiecezją częstochowską kierował w latach 1984 - 2011. Mottem Jego posługi biskupiej były słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

Pielgrzymował stale na Jasną Górę, odprawiając tu w każdy piątek rano Mszę św. Modlił się w intencji Kościoła i Ojczyzny. Nawet mimo trudności związanych z coraz słabszym stanem zdrowia przybywał do Matki Bożej ofiarując Jej swoje cierpienie.

Tu świętował swoje kapłańskie jubileusze. - Przeżywam dzisiaj 60-lecie, diamentowy jubileusz kapłaństwa. Co za łaska! Św. Proboszcz z Ars Jan Maria Vianney mawiał, że gdyby kapłan wiedział, co to jest Msza św., to by umarł... z miłości. (...) Przez 60 lat, niejeden raz w ciągu dnia, bo jako biskup, to nieraz wiele tych Mszy św. w jednym dniu odprawiałem. Proszę was, abyście pomogli mi Bogu dzisiaj dziękować za kapłaństwo”- mówił na Jasnej Górze z racji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa, 22 czerwca 2018 r.

W opublikowanych, z racji 60. rocznicy swoich święceń kapłańskich wspomnieniach zatytułowanych „Iuxta Crucem Tecum stare. Kościół częstochowski na przełomie Drugiego i Trzeciego tysiąclecia (1984-2011)” abp Nowak pisał: „obecny etap mojego życia zawiera się w słowach: idę na Sąd Boży w duchu oblubieńczości. Wyrażam to przez dar modlitwy, kontemplacji, cierpienia, które ofiaruję za diecezję. Ostatecznie, tak jak to wyraziłem w czasie moich święceń biskupich, chciałbym całe życie ofiarować za diecezję”.

To on był organizatorem VI Światowych Dni Młodzieży, które w 1991 r. pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II, odbywały się na Jasnej Górze, ale także innych wydarzeń jak: Światowy Dzień Chorego w 1994 r. czy dwie peregrynacje Maryjne: figury Matki Bożej Fatimskiej oraz figury Matki Bożej z Nazaretu.

Reklama

25 marca 1992 r. bp Stanisław Nowak został podniesiony do godności arcybiskupa metropolity. Funkcję tę sprawował 19 lat. W 2011 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity częstochowskiego, złożoną zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Abp senior Stanisław Nowak zmarł dziś rano w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy świętej.

2021-12-12 16:27

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp senior Stanisław Nowak wspomina swoje kapłaństwo

[ TEMATY ]

rocznica

abp Stanisław Nowak

BOŻENA SZTAJNER

„22 czerwca 1958 r. wspominam jako czas wielkiego pragnienia bycia kapłanem. Wyświęcono nas o świcie” - powiedział abp senior Stanisław Nowak w rozmowie z Radiem Fiat z racji 55. rocznicy swoich święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję