Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie wigilijne Stowarzyszenia „Po prostu żyj”

15 grudnia członkinie Stowarzyszenia „Po prostu żyj” skupiającego osoby z problemem choroby nowotworowej oraz zaproszeni goście spotkali się w dworku w Mokrsku na uroczystym wieczorze wigilijnym.

Spotkanie pomogły zorganizować członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. To one zadbały o świąteczny wystrój izby gościnnej i stołów oraz o tradycyjne potrawy wigilijne, charakterystyczne dla regionu wieluńskiego.

Pierwsza część spotkania upłynęła pod znakiem podziękowań dla członkiń stowarzyszenia, które wykazały się dużą aktywnością w pracy w trudnym czasie obostrzeń i pandemii, oraz dla osób, które je wspierały. Podziękowania otrzymały też panie z KGW z Kamionki i Mokrska.

Spotkanie stało się również okazją do podsumowania tego, co w 2021 r. udało się zrealizować stowarzyszeniu. Wymieniono m.in.: wycieczkę szlakiem drewnianych kościółków ziemi wieluńskiej, Eucharystię z ks. kapelanem Juliuszem Lasoniem i udział w festynie rodzinnym w Wierzchlesie.

Reklama

Następnie przyszedł czas na odczytanie tekstu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa w Betlejem i symboliczne przełamanie się opłatkiem. Uczyniła to prezes Stowarzyszenia „Po prostu żyj” Grażyna Urbaniak-Kopczyńska. Zebrani usłyszeli następujące słowa: – W tym pięknym czasie życzymy wam tak tradycyjnie – zdrowych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, ale również nadziei, odpoczynku bez trosk, nabrania dystansu do tego, co wokół oraz chwil wypełnionych śmiechem i wspomnieniami. A kiedy zawita nowy rok 2022, niech spełnią się najskrytsze marzenia. Życzę samych wyjątkowych i niezapomnianych chwil.

W spotkaniu uczestniczył również Rajmund Kieler, opiekun działającej od 2017 r. Izby Pamięci Gminy Mokrsko, który przybliżył historię dworku w Mokrsku i jego właścicieli.

Po uroczystej kolacji pan Rajmund zaprosił wszystkich do obejrzenia eksponatów zgromadzonych w izbie pamięci i do wspólnej fotografii. Wędrówka po kilku izbach urządzonych na modłę dawnej wsi wieluńskiej przywołała u wielu osób obrazki z dzieciństwa i wywołała niekłamane wzruszenie, które później przełożyło się na wspólne kolędowanie.

2021-12-16 14:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilie naszych przodków

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2017, str. IV

[ TEMATY ]

wigilia

Bozena Sztajner / Niedziela

Początek grudnia co roku przynosi powtarzalne obrazki sytuacyjne. Miasto z racji ilości kolorowych witryn i propozycji marketingowych wydaje się szybciej zapraszać Boże Narodzenie niż wieś – już od połowy listopada zapowiada nadchodzące święta

Wjeżdżając do centrum Zielonej Góry, zauważam lampki choinkowe wiszące na przyulicznych latarniach, które rozświetlają wszystko, co późnym popołudniem obejmuje podpełzający mrok. Dmuchany Mikołaj wesoło macha na wietrze do dzieci, ale one tego nie zauważają, bo są ciągnięte za rękę przez zagonioną matkę. Jednym spojrzeniem obejmują tylko zachwycającą kolorowymi świecidełkami kilkumetrową choinkę i biegną dalej za rodzicielką.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję