Reklama

Kościół

Kard. Czerny o migrantach: obudzić głuche serca na wołanie bliźnich

W swoim wystąpieniu podczas posiedzenia urzędników wysokiego szczebla biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców, kard. Michael Czerny podkreślił, że aby zaradzić problemowi migrantów należy zapobiegać przyczynom współczesnych „exodusów”. „Budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych rozwiązań, one jedynie pogłębiają ludzkie cierpienie i konflikty” – zaznaczył podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

[ TEMATY ]

ONZ

migranci

Kard. Michael Czerny

W przemówieniu kard. Czerny zwrócił uwagę na dwa problemy, które można postawić w dwa lata po Światowym Forum Uchodźców. Po pierwsze, czy poprawił się system ochrony dla uchodźców, obejmujący trwałe rozwiązania i sprawiedliwy podział obciążeń i odpowiedzialności, w szczególności dla państw przyjmujących? Druga kwestia to pytanie o wpływ pandemii na osiągnięcie celów przyjętego przez ONZ globalnego porozumienia „Compact”, które miało być dokumentem regulującym przepływ ludności na całym świecie.

Przypomniał, że nadal stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że staniemy się obojętni na cierpienie uchodźców i niezliczonych „innych” uznamy jako „normalne” codzienne zjawisko. Przytoczył słowa Papieża Franciszka w Centrum Recepcji i Identyfikacji w Mytilene w Grecji, który powiedział, że sprawa uchodźców „to sprawa całego świata” i „kryzys humanitarny, który dotyczy wszystkich", i któremu „trzeba stawić czoła wspólnie, ponieważ w dzisiejszym świecie rozwiązania fragmentaryczne są niewystarczające".

Zaznaczył, że „nie możemy odwracać wzroku, zaprzeczać naszemu wspólnemu człowieczeństwu czy lekceważyć tych, którzy cierpią” lecz „musimy otrząsnąć się z indywidualizmu, który wyklucza innych i obudzić serca głuche na potrzeby naszych bliźnich”, a „budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych, zrównoważonych rozwiązań. Pogłębiają one jedynie ludzkie cierpienie i konflikty”.

Reklama

Ponowił apel Papieża Franciszka, aby „powstrzymać tę katastrofę cywilizacyjną”, oraz wyraził uznanie „dla hojności i solidarności okazywanej przez kraje, które przyjmują i goszczą przesiedleńców”, co nie było by możliwe bez solidarności społeczeństwa obywatelskiego i wspólnot religijnych, które działają w terenie i często jako pierwsze zapewniają ochronę podczas sytuacji kryzysowych, co jest punktem wyjścia do stosowania trwałych rozwiązań.

„Jesteśmy wdzięczni tym państwom, które podjęły konkretne zobowiązania, w szczególności w zakresie zwiększenia kwot przesiedleń oraz zapewnienia edukacji młodym uchodźcom” – zakończył podsekretarz Komisji, podkreślając, że „zapobieganie, ochrona i trwałe rozwiązania są ze sobą nieuchronnie powiązane”.

2021-12-16 16:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wezwał kraje Europy do otwartości na migrantów

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Krzysztof Tadej

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do swej niedawnej podróży na Cypr i do Grecji i zaapelował do krajów europejskich o przyjęcie migrantów przybywających w rejon Morza Śródziemnego.

Oto słowa papieskiego apelu w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Iwona Kosztyła (Radio Via): W komunikatach kurii diecezjalnej w Rzeszowie z ostatniej niedzieli pojawiła się informacja, że kolęda odbędzie się w formie znanej przed epidemią. Co to oznacza w praktyce?

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję