Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem

– Prawdziwy chrześcijanin ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania – powiedział 16 grudnia podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

W rozważaniu podkreślił, że Maryja uczy nas spotykać się z Bogiem w codzienności. – Naśladowanie Ciebie, Matko, to zadanie dla każdego z nas, ludzi wiary – zaznaczył.

Duchowny zwrócił uwagę, że „z Bogiem każda chwila jest sama w sobie wartością”. – Z Bogiem można się zawsze jeszcze czegoś spodziewać, bo On jest naszą nadzieją – kontynuował. Ks. Grabowski zauważył, że „człowiek wiary nie może tylko oglądać się wstecz, ale zawsze z nadzieją czeka na to, co przed nim, co może się dopiero zdarzyć jutro”. – Pan Bóg stale trzyma nas w niepewności, dlatego mamy nieustannie czuwać i pamiętać, żeby dobrze rozporządzać czasem, bo przecież ten czas jest własnością Boga – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” wskazał na Jana Chrzciciela jako na żywy przykład całkowicie nawróconego Bożego człowieka. Przypomniał, że prorok „nie był niewolnikiem strachu ani ludzkich względów, ale był sługą Bożego słowa i wyznawcą prawdy”. – Jan pokazał swoim przykładem, że dla Boga trzeba się zawsze poświęcać, a niekiedy nawet poświęcić życie. Czy jesteśmy w stanie to zrozumieć? – pytał ks. Grabowski.

Przyznał, że Jan Chrzciciel jest przykładem, ale i wyrzutem dla wielu wyznawców Chrystusa, „bo uczy nas, kim ma być prawdziwy chrześcijanin”. – Ma być silnym dębem, a nie wyginającą się trzciną, człowiekiem prawdy, a nie fałszu i zakłamania. Dzisiejszy Jan Chrzciciel wzywa nas: nie dajcie się zwieść pozornemu blichtrowi! Nie popadajcie w religijną rutynę i przeciętność! – mówił duchowny.

Nawiązując do kończącego się roku jubileuszu 95-lecia „Niedzieli”, ks. Grabowski stwierdził, że w czasie gdy ukazał się pierwszy numer pisma, „świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, ale wydaje się, że wyzwania, które ma przed sobą pismo katolickie, pozostają te same”. – „Niedziela”, tak jak cała prasa katolicka, odważnie zmaga się z niebezpieczeństwem zamknięcia chrześcijaństwa w ciasnych ramach ludzkich poglądów czy przyzwyczajeń. Stawia czoła skrajnemu indywidualizmowi, który lansuje ideę, według której każdy staje wobec własnej prawdy – podkreślił.

Reklama

Redaktor naczelny przypomniał programowe słowa założyciela pisma bp. Teodora Kubiny: – „Niedziela” będzie unikała sporów i kłótni, a nawet gdy będzie zmuszona prostować błędy i bronić sprawy katolickiej, nie będzie zwalczała osób. „Niedziela” ma być dla czytelnika strawą duchową.

Ks. Grabowski zaznaczył, że tygodnik „wciąż trzyma ten sam kurs na ewangelizację” i pokazuje prawdziwy obraz Kościoła, opisując jego życie przez pryzmat dynamicznych parafii i wspólnot. – Stawiamy czoło powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej. Odpowiadamy zarówno na proste, jak i wymagające pogłębionej refleksji pytania, bo nasi czytelnicy są wymagający. Stąd tym bardziej czujemy się zobowiązani do przekazywania wiarygodnych treści – wyznał.

Redaktor naczelny powiedział, że „Niedziela” z wizerunkiem Maryi na winiecie „pragnie być jeszcze bardziej czytelnym i przekonującym pismem, które informuje, formuje i komentuje bez zachwiania”. Modlił się o to, by tygodnik jako wiarygodne pismo katolickie stawał się przewodnikiem na drogach wiary i docierał do coraz szerszego grona czytelników. Na zakończenie zawierzył Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich redaktorów, publicystów, pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

2021-12-16 22:10

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska modlitwa za „Niedzielę”, KWC i o powołania kapłańskie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Al. Dariusz Adamski

„Obecność Maryi w naszym życiu to największy dar”, mówił w homilii 7 października we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, ks. dr Dariusz Sokołowski – ojciec duchowny Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Andrzej Proniewski – rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Podczas Mszy św. modlono się intencji powołań kapłańskich, w intencji pracowników, redaktorów i dzieł Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

„Otwieramy dzisiaj swoje serca Matce Bożej Różańcowej. Jej powierzamy nasze życie” – mówił na początku Mszy św. o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję